fbpx Türkiye’den Kısa Filmler | AB Türkiye

Türkiye’den Kısa Filmler

Etkinlik Tarihleri:
  • 10.12.2017 Pa - 17:00
Etkinlik Türü:
  • Film
Şehir:
  • İstanbul
Yer
Caddebostan Kültür Merkezi Caddebostan Mah. Bağdat Cad. Haldun Taner Sok. No: 11 Kadıköy / İstanbul T (216) 467 36 00

7 CM

7 Santimetre- Türkiye, 2016, 16’30’’

Yönetmen: METEHAN ŞEREFLİOĞLU

1991 yılında İstanbul’da doğdu. 2011’de Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı bölümünde okumaya başladı. Birçok televizyon dizisinde yönetmen asistanı olarak çalıştı. Bugüne kadar yönetmenliğini yaptığı dört kısa filmi bulunuyor.

-------------------------------------------

Erdem, liseye giden bir çocuktur. Okul müdürü kılık kıyafet kuralları çerçevesinde saçını kesmesi için uyarılarda bulunur. Bu uyarılar aile baskısıyla birleşince Erdem’i kendi içinde bir ikileme sürükler, çünkü hoşlandığı kız Zeynep, Erdem’in uzun saçlı halinden hoşlanmaktadır. 


Dumrakatak

Dumrakatak - Türkiye, 2016, 10’ 


Yönetmen: MERT EDİS

1986’da Ankara’da doğdu. Southampton Solent Üniversitesi’nde Deniz İşletme Yönetimi eğitimi gördü. Reklam ve film yönetmeni olarak İstanbul’da çalışmalarına devam etmektedir.

-------------------------------------------

Sokaklarda mendil satan göçmen bir çocuğun dikkatini bir sokak müzisyeni çeker. Çocuk sokaklarda hayatta kalabilmek için bir darbukanın harikalar yaratabileceğini keşfeder. Bu keşif, çocuğu bir süpermarkette çalışan güvenlik görevlisi ile karşı karşıya getirecek, sınıfsal çatışma yaşayan görevliyi bir hesaplaşmaya itecektir.


wonderland

Harikalar Diyarı - Türkiye, 2016, 3’55’’


Yönetmen: ERKAN ÖZGEN

1971’de Mardin’de doğdu. Çukurova Üniversitesi Resim Bölümü’nü bitirdi. Video enstalasyonları üzerinde çalışan Özgen, Türkiye’de ve yurtdışında çeşitli sergilere katıldı. 2005’te Malmö’deki Rooseum Merkezi’nin Uluslararası Sanatçılar Stüdyo Programı’na; 2008’de Barselona’daki Yaratıcı ve Çağdaş Düşünce Merkezi’nin Can Xalant Değişim Programı’na; 2016’da Suomenlinna’daki PM/HIAP Safe Haven Helsinki programına dahil oldu. Beyrut, Şam, Diyarbakır, Enschede, Hartum ve Taipei’de çeşitli atölye çalışmaları içinde yer aldı. Türkiye’de ve yurtdışında çağdaş sanat üzerine dersler verdi. 2017’de Diyarbakır’da kurulan Loading adlı bağımsız sanat galerisinin kurucularından biridir.

-------------------------------------------

Suriye’de bulunan, Türkiye’nin güney sınırına komşu olan ve Ocak 2015’te IŞİD tarafından kuşatılan Kobani kentinden kaçan Muhammed adlı on üç yaşındaki bir erkek çocuğuna odaklanan video, travmanın anlatılmazlığı üzerine düşündürüyor. Duyamayan ve konuşamayan Muhammed, yaşadığı travmatik deneyimleri ifade etmek için sadece bedenini kullanabiliyor.kot farkı

Kot Farkı - Türkiye, 2017, 11’

Yönetmen: AYRİS ALPTEKİN

1992 yılında İstanbul’da doğdu. Güzel Sanatlar Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi, Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nü bitirdi. 2013 yılında Mavi Dalga filmindeki oyunculuğuyla çeşitli festivallerde ödül kazandı. 2014 yılında Ben Bir Slogan Buldum: Annem Benim Yanımda isimli belgesel filmin yönetmenleri arasında yer aldı. Kot Farkı yönetmenin ilk kısa filmidir. Kadir Has Üniversitesi, Film ve Drama Yüksek Lisans Programı’nda eğitimini sürdürmektedir.

-------------------------------------------

Cenaze evinde maaş istemek ahlaki bir sınır ihlali midir yoksa bir hak talebi mi? Sevim’in bakıcı olarak çalıştığı evin yaşlı hanımı ölmüştür. Sevim sonunda yaşlı hanımın ailesinden maaşını isteyecek cesareti bulur. Gün boyunca büyütmeden halletmeye çalıştığı maaş mevzusu, maaşın kim tarafından verileceğini mesele eden bu orta üst sınıf aile için büyük bir olaya dönüşür.

 

Nazlıcan Serin Yayla Çiçeği
Nazlıcan Serin Yayla Çiçeği - Türkiye, 2017, 21’


Yönetmen: NEDİME MAHMURE VAİZOĞLU

Malatya’da doğdu. Marmara Üniversitesi, Uluslararası Ekonomi Bölümü’nde yüksek lisansını yaptı. Çeşitli kısa ve belgesel film projelerinde yer aldı.

-------------------------------------------

Film, kayak sporuna gönül vermiş ve hayatlarını kayaktan elde ettikleri başarılarla devam ettiren beş genç kızın gelecekteki hayallerini gerçekleştirmek için nasıl mücadele ettiklerini; karşılaştıkları sorunlar ne olursa olsun azim ve kararlılıkla verdikleri yaşam kavgalarını ve kayağın onların kendi ayakları üzerinde duran bağımsız bireylere dönüşmelerinde ne kadar etkili olduğunu anlatıyor. Genç kızların hayatlarının kurtarıcısı olarak niteledikleri kayak sporuna başlama hikayeleri, kayağa olan sevgileri, sevinçleri, hüzünleri, türlü şekillerde içlerinde yeşerttikleri umutları Sarıkamış’ın etkileyici manzarası eşliğinde seyircilerle buluşuyor.

 

zelal

Zelal- Türkiye, 2016, 18’ 

Yönetmen: FİLİZ IŞIK BULUT

Beykent Üniversitesi, Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Özel tiyatrolarda oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı. Masaldan Oyuna, Sabun Köpüğü, Kumbaracı Yokuşu Çocukları, Diyarbakır ve Mardin’de Sokakta Oynanan Çocuk Oyunları ve Eğin Masalları adlı kitapları ve derlemeleri bulunmaktadır. Halen kurumsal eğitmen olarak, drama yöntemi ile uygulamalı seminerler vermektedir.

-------------------------------------------

Zelal, oğlu İbo’yla birlikte yaşamaktadır. Eşini kaybetmiştir. Evinde çocuk bakarak geçimini sağlar. Dışarı çıkmaz. Kendini eve kapatmıştır. Bir gün arkadaşı Seher onun yerine işe gitmesini ister. Zelal, gittiği yerde unuttuğu bir şeyle karşılaşır.

2017 İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Ulusal Kısa Film Yarışması’nda En İyi Kısa Film seçildi.