fbpx Uzakta Havlayan Köpekler / The Distant Barking of Dogs (94’) | AB Türkiye
a scene from the movie "the distant barking of the dogs"

Uzakta Havlayan Köpekler / The Distant Barking of Dogs (94’)

Etkinlik Tarihleri:
  • 07.12.2019 Ct - 14:00
Etkinlik Türü:
  • Film
Şehir:
  • Ankara
Yer
Büyülü Fener Kızılay

Danimarka, 2017, 94’, Renkli
Ukraynaca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Yönetmen: Simon Lereng Wilmont
Senaryo: Simon Lereng Wilmont
Görüntü Yönetmeni: Simon Lereng Wilmont
Kurgu: Michael Aaglund
Müzik: Erik Enockson, Uno Helmersson
Yapım: Final Cut for Real

2019 Salem FF; Jüri Özel Ödülü / 2018 Selanik Uluslararası FF; Altın İskender Ödülü, FIPRESCI Ödülü, İnsani Değerler Ödülü / Göteborg FF; Dragon Ödülü-En İyi Nordik Belgesel / DOCAVIV Uluslararası FF; En İyi Uluslararası Film 2017 Amsterdam Uluslararası Belgesel FF; En İyi İlk Film 

10 yaşındaki Oleg, Ukrayna’nın doğusunda, uçaksavar ve füze saldırıları altındaki bir savaş alanında yaşamaktadır. Bu sesler bazen uzaktan, bazense korkutucu derecede yakından gelmektedir. Birçok insan bu tehlikeli bölgeyi çoktan terk etmişken, Oleg, annesinin ölümünden bu yana kendisiyle ilgilenen büyükannesinin yanında kalmıştır. Gidecek hiçbir yerleri yoktur. Savaşın sona ermesini beklerlerken, Oleg kendinden daha ufak olan kuzeni Yarik ve kendinden büyük Kostia ile vakit geçirmektedir. Beraber maceralara atılıp, nasıl gerçek bir erkek olunur üzerine konuşup, birbirlerinin sınırlarını test ederler. Ancak bazen fazla ileri giderler. 

Simon Lereng Wilmont
Belgesel film yönetmeni olarak Danimarka Ulusal Film Okulu’ndan 2009 yılında mezun oldu. Dormitory Master (2009) filmiyle Sichuan Uluslararası TV & Film Festivali’nde Altın Panda Ödülü, Above Ground, Beneath the Sky (2008) filmiyle Vision Du Reel Film Festivali’nde En İyi Kısa Film Ödülü ve Viyana Film Akademisi Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Uluslararası Belgesel ödülü kazandı. Önceki filmleri The Fencing Champion (2014) ve Chikara - The Sumo Wrestler’s Son (2013) IDFA’da galasını yaptı ve 2015 yılında Al Jazeera Film Festivali’nde Jüri Ödülü ve En İyi Kısa Çocuk Belgeseli ödülü kazandı.