Filmler

Bir Adalet Kuramı

 

Kadınları Onaran Adam – Hipokrat’ın Öfkesi

Belçika 2015 Thierry Michel 

Doktor Mukwege, uluslararası ölçekte, yer altındaki muazzam zenginliğine rağmen gezegenin en yoksul ülkelerinden biri olan Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Doğusunda yirmi yıldır süren çatışmalar sırasında tecavüze uğrayan binlerce kadını iyileştiren adam olarak tanınmaktadır. Bu zulümlere son vermeye ve faillerin yararlandıkları dokunulmazlıkları ifşa etmeye yönelik bitmek bilmeyen mücadelesiyse hoş karşılanmamaktadır. Doktor, 2012 sonunda bir suikastın daha hedefi olmuş ve mucizevi şekilde hayatta kalmayı başarmıştır. Sıradışı bir yazgı taşıyıp ölümle tehdit edilen bu doktor, şimdi, Bukavu’daki hastanesinde Birleşmiş Milletler arabulucularının koruması altında kapalı bir yaşam sürdürmekte.

________________________________________________

Denizdeki Ateş

İtalya 2016 Gianfranco Rosi

İtalya’nın güney kıyılarının yaklaşık iki yüz kilometre uzağında bulunan Lampedusa son yıllarda dünya manşetlerindeki yerini, Avrupa’da yeni bir yaşam kurmayı umut eden yüz binlerce Afrikalı ve Orta Doğulu göçmenin uğradığı ilk liman olarak almakta. Rosi Akdeniz’deki bu adada, adanın tarihini, kültürünü ve hem altı binlik güçlü yerel nüfusunun, hem de her hafta kıyılarına ayak basan yüzlerce göçmenin gündelik hayatını kayda alarak aylar geçir. Sonucunda ortaya çıkan belgesel, sapanıyla avlanmayı ve denizde demlenmiş bir kültürden geliyor olsa da kıyılarında zaman geçirmeyi seven 12 yaşındaki Samuele’e odaklanıyor. 

________________________________________________

Mücadele

Slovenya 2014 Siniša Gačić

Film, Ljubljana borsası önünde çadırlarda yaşayarak birkaç gün boyunca temsili demokrasiye ve küresel finans kapitalizmine karşı gösteri yapan protestocu bir sivil grubu belgeliyor. Farklılıkları içinde biraraya gelmiş bütün bireylerin eşit söz hakkına sahip oldukları söylenmektedir. Fakat başlangıçtaki hoşnutluk hâlinin ardından, büyük doğrudan demokrasi fikri çağdaş insanın varlığıyla çarpışır ve uyuşmazlığa neden olur.

________________________________________________

Doğal Düzensizlik

Danimarka 2015 Christian Sønderby Jepsen

Jacob Nossel kavrama yeteneği normal ama bedeni savunmasız olan 27 yaşında bir gazetecilik öğrencisidir. Serrebral palsisi vardır; bu da konuşurken ve hareket ederken zorluk çektiği anlamına gelir ve kas kramplarından ve sertliğinden mustariptir. Öğrenci arkadaşlarıyla zihnen aynı düzeydedir ve konunun özü de burada yatmaktadır zaten. Toplumun onu normal kabul edebilmesi için fazla arızalı, kaderini kabullenip öylece uzanmak için de fazla normaldir. Bu arada “normal” ne demektir sahiden? Doğal Arıza, Jacob’u, Danimarka Kraliyet Tiyatrosu için, kimliğin ve normalliğin anlamını keşfettiği ve yaşamı sorguladığı bir oyunu yönetirken takip ediyor.

________________________________________________

Tam Gözlerimi Açarken

Belçika, Fransa, Tunus, Birleşik Arap Emirlikleri 2015 Leyla Bouzid

Tunus, 2010 yazı, Devrim’den birkaç ay önce: 18 yaşındaki Farah henüz mezun olmuştur ve ailesi onu şimdiden geleceğin doktoru olarak görmektedir. Ama o aynı şekilde düşünmüyor. Politik bir rock grubunda şarkı söylüyor. Yaşam için duyduğu bir tutku var, sarhoş oluyor, aşkı ve Tunus ile tehlikelerini çok iyi bilen annesinin rızasına karşı geceleri şehrini keşfediyor.

________________________________________________

Demokratlar

Danimarka 2014 Camilla Nielsson

Siyaseten muhalif iki taraf Zimbabwe’nin yeni anayasasını yazmak üzere görevlendirilmişlerdir. Başkan Mugabe’nin otuz yıllık dikta yönetimine son verebilecek son sınavdır bu. İki yöne de gidebilir: anayasal bir demokrasinin doğumu ya da yenilenerek gelen bir baskı…

________________________________________________

Sonita

Almanya, İran, İsviçre 2015 Rokhsareh Ghaem Maghami

Sonita meşhur bir repçi olmak istemektedir. Film, Sonita’nın hayranlarının Tahran’da bir barınaktaki diğer çocuklardan ibaret olduğu bir zamanda başlar. Sonita bazı akrabalarıyla birlikte Afganistan’daki Taliban yönetiminden İran’a kaçmıştır ama ailesi evde kalmıştır. Bütün dünyada anlaşmalı evlilikle yüzleşmek zorunda bırakılan reşit olmayan on beş milyon kız çocuğundan yalnızca biridir o. Ebeveynleri kızları üzerinden alabilecekleri 9 bin dolara cezbolmuşlardır ve rep yapmakla da ilgilenmezler. Solo kadın şarkıcılar İran’da yasaklılardır ayrıca. Fakat Sonita kendi kaderini yazmak istemektedir. Yönetmene onu satın almak isteyip istemediğini sorunca (ne de olsa her halükârda satılılıktır) hikâyesi beklenmedik bir yöne girer.

________________________________________________

Keupstrasse'deki Kuaför

Almanya 2015 Andrea Maus

Köln’ün Keupstrasse Caddesi’nde 12 yıl önce patlayan çivili bomba yirmiden fazla insanı yaralamıştı. Ardından gelen soruşturmalarsa çok daha büyük yaralar açtı. Saldırının Türk aileler arasında görülen bir hesaplaşma olduğunu düşünüp zanlıları kurbanlar arasında arayan polis yanılmıştır. Film, yıllar boyu görmezden gelinen insanların nihayet konuşabilmelerini sağlıyor. Konunun gerçekten içinde olanların yanısıra oyuncular da, polisin düştüğü fena yanılgıya dikkat çekerek olayların yeniden tanımlanmasına yardımcı olurlar. Filmin hassas doğası, kurbanların yüzlerindeki ayrıntıların görsel açıdan etkili bir biçimde kullanılması yoluyla güçlendirilmiştir.

________________________________________________

Amal

Almanya 2015 Caroline Reucker

Bir baba, savaşla parçalanmış Suriye’de kalmanın güvenli olmadığına karar verir ve ailesinin hayatta kalan üyeleriyle Lübnan’a taşınır. Ancak oğlu, elindeki ciddi bir yaralanmadan ötürü nitelikli bir tıbbi bakıma ihtiyaç duymaktadır. Suriyeli aile daha iyi bir gelecek umuduyla iki yıllık bir koruma aldıkları Almanya’ya gitmek üzere Lübnan’dan ayrılır. Alman film yapımcılarından oluşan bir ekip, ailenin bu yeni çevreye nasıl yerleştiğini gözlemliyor. Çocuklar yavaş yavaş arkadaşlar edinir, dili öğrenir ve akranlarına uyum sağlamayı başarırlar. Fakat yetişkinler için daha zordur işler. Anne Ghadir hâlâ Avrupa’da kendini evinde hissetmemektedir. Savaş kızı Amal’ı alıp götürmüş olsa da, geleceklerini çoktan Avrupa’da planlayan diğer kızlarının tersine bir gün Suriye’ye dönebileceğini ummaya devam eder.   

________________________________________________

Demokrasi - Veri Hastalığı

Almanya 2015 David Bernet

Şimdi Bürüksel’in ileri sürdüğü şey ne? Sıklıkla gazetelerde okunan veya televizyonlarda duyulan bir soru bu. Yönetmen David Bernet bir yanıt bulmaya karar verdi. Veri korumaya ilişkin yeni AB yasasının tasarlanışını denetleme çabasındaki Alman siyasetçi Jan Philip Albrecht’i iki yıl boyunca takip etti. Gördüğü şey, Avrupa Parlamentosu üyeleriyle ve lobicilerle aktivistlerden oluşan muhtelif gruplarla, hem ilham veren hem de dehşete düşüren boyutlarıyla inanılamaz biçimde stres dolu toplantı, tartışma ve oturum döngüleri oldu. Sonucunda da, Bürüksel siyasetinin sahne arkasından gelen eşsiz bir film çıktı ortaya. Film ayrıca, 28 ülkeden müteşekkil karmaşık bir organizmanın nasıl olup da işleyebildiğine dair kısmi de olsa bir yanıt veriyor. Yönetmen, filmi siyah beyaz çekerek “gri Bürüksel” klişesini canlandırmaya çalışmış. 

________________________________________________

Aylak

Macaristan 2014 Gábor Hörcher

Genç asi Ricsi sınırda yaşamaktadır. “Bela” ikinci adıdır. Başa çıkılmazdır ve huzur nedir bilmeden sorun ardına sorun bulup çıkartır. Ehliyetsiz araba kullanmak, hırsızlık ve polislerden kaçmak ailesine umutsuzluk vermekten çok günlük rutinin parçası olarak yaptığı şeylerdir. Ricsi ne rutinlere ne de beleşçi babasının beklentilerine tahammül edecektir. Hem zaten Ricsi’nin ona en çok ihtiyaç duyduğu anda o neredeydi?

________________________________________________

Saatte İki Euro

İtalya 2016 Andrea D'Ambrosio

İki kadın Güney İtalya’da karşılaşırlar. 17 yaşındaki Rosa’nın, onu köyden uzağa götürmesini umduğu bir erkek arkadaşı vardır. 35 yaşındaki Gladys ise Venezüella’dan parasız dönmüştür, evli değildir ve hayallerinden vazgeçmiştir. Gladys Aldo’yla karşılaşır ve yeni bir yaşamın mümkün olduğuna inanır ama bir yanılsamadır bu. Gladsy ve Rosa birlikte umut eder, kahkaha atar, sever ve yer seviyesinin altında, penceresi olmayan bir laboratuarda saatte iki Euro’ya çalışıp kaba ve suistimalci bir patron tarafından taciz edilirler. Sonra bir yangın bastırır. Cankurtaranlar onları kucaklaşmış hâlde bulacaktır. Sadece biri hayatta kalacaktır. 

________________________________________________

Eldorado

Lüksemburg 2016 Rui Eduardo Abreu, Thierry Besseling, Loïc Tanson

Lüksemburg, çoğunluğu Portekiz asıllı olan yüzde 46’lık yabancı nüfusuyla Avrupa’nın kalbinde küçük bir ülke… Portekizce konuşan bu göçmenlerin dördünün umutları ve hayal kırıklıkları üç yıllık  bir dönem üzerinde çarpışır: orta yaşlı Fernando Portekiz’deki finans krizinden kaçmak için yeni bir ülkeye gelmiştir; eski mahkum Carlos ise kronik işsizlikle mücadele etmektedir. Bir meslek lisesinde çöp tenekesi bölümüne bakan ergen Jonathan hayattaki yerini bulmak için uğraşırken, Isabel şiddetli bir geçmişten kaçmış ve hayata yeniden başlamaya çalışmaktadır. 

________________________________________________

Kurbağaların Şarkısı

Portekiz 2016 Leonor Teles

Filmin ardında yatan fikir, restoranların kapı ağızlarına kurbağa yerleştirme geleneğinden ve Çingeneleri uzak tutmak için yapılan diğer ticari vaatlerden geliyor. Romanların ve kurbağaların ortak bir yönleri var: hiçbir zaman görünmez olmamak veya fark edilmekten kaçamamak. Berlinale’de kısa film dalında Altın Ayı’yı kazanan en genç yönetmen, Romanların bugün Portekiz’deki yaşam koşullarını dokuyarak, başka insanlarla alay etmek ve onları uzak tutmak için batıl inançları kullanmaya yönelik artan eğilime dikkat çekiyor.

________________________________________________

Toto ve Kız Kardeşleri

Romanya 2014 Alexander Nanau

Totonel (10) ve kız kardeşi Andreea (14) ile Ana (17) annelerinin hapishaneden dönemesini beklemektedirler. Anneleri döndüğünde ailenin yeniden biraraya geleceğini umarak her biri büyüdükçe kendi başına hayatta kalmayı öğrenir.

________________________________________________

Çok Uzak, Çok Yakın

Slovakya 2014 Jaro Vojtek

İleri derece otistik olan Andrej’in babası bu gelişimsel öğrenim yetersizliğiyle yaşayan çocuklar için Slovakya’da özel bir tesis kurulmasını istediğinde, ona kendin kur dediler. O da kurdu. Slovak yönetmen Jaro Vojtek yedi yıl boyunca onun çabalarını ve diğer ailelerin otizm tayfının muhtelif derecelerindeki çocuklarıyla yaşamayı öğrenmelerini filme aldı. Deneyimli bir yürüyüşçü ve tramvay uzmanı olan Milan atipik otizmden mustariptir. Yakup’a çocuk otizmi teşhisi konmuştur. Peki, gündelik yaşamları neye benziyor?

________________________________________________

Duvarlar

İspanya 2015 Pablo Iraburu, Migueltxo Molina

Berlin Duvarı ve Doğu Bloğu çöktüğünde insanlar sınırsız dünyayı istekle selamladılar. 25 yıldan sonraysa, her zamankinden çok bölünmüş görünüyorlar. Uluslar yeni duvarlarla, çitlerle ve dikenli tellerle ayrılıyorlar. İki tarafında da kendi yaşamları ve umutları olan insanlar var.  Yönetmenler Pablo Iraburu ve Migueltxo Molina; Meksika ve Birleşik Devletler, İspanya ve Fas, Güney Afrika ve Zimbabwe arasındaki sınırların karşıt taraflarındaki halkların kaderini birleştiriyorlar.

________________________________________________

İyi İnsanlar

İsveç 2015 Anders Helgeson, Karin af Klintberg

Kasabanın mottosuna inanacak olursanız İsveç’in Borlänge kasabasında iyi insanlar yaşıyor. Fakat Somalili büyük göçmen grubunun varlığından bütün sakinler hoşnut değil. Bu durum, idealist Patrik Andersson’u bandy (bir çeşit buz hokeyi) takımı için bir grup genç Somaliliyi toparlamak üzere harekete geçirir. 2014 Dünya Şampiyonası’na sekiz ay kala Somali ulusal bandy takımı kurulmuştur. Bu yeni bir gelişmedir zira daha önce hiçbir Afrika ülkesi şampiyonada yer almamıştır. Umut edilen, girişimin oyuncuların entegrasyonuna daha büyük katkı sağlamasıdır. Turnuvanın yürütüleceği Sibirya’da gösterilecek iyi bir performans, topluluk içinde daha iyi anlaşılmalarını sağlayabilirKasabanın mottosuna inanacak olursanız İsveç’in Borlänge kasabasında iyi insanlar yaşıyor. Fakat Somalili büyük göçmen grubunun varlığından bütün sakinler hoşnut değil. Bu durum, idealist Patrik Andersson’u bandy (bir çeşit buz hokeyi) takımı için bir grup genç Somaliliyi toparlamak üzere harekete geçirir. 2014 Dünya Şampiyonası’na sekiz ay kala Somali ulusal bandy takımı kurulmuştur. Bu yeni bir gelişmedir zira daha önce hiçbir Afrika ülkesi şampiyonada yer almamıştır. Umut edilen, girişimin oyuncuların entegrasyonuna daha büyük katkı sağlamasıdır. Turnuvanın yürütüleceği Sibirya’da gösterilecek iyi bir performans, topluluk içinde daha iyi anlaşılmalarını sağlayabilir.

________________________________________________

Bir Yanılgıya Bakış - Kızıl Kmerler'e Nasıl İnandılar

İsviçre 2015 Elena Hazanov, Claudio Recupero

Korkunç Kızıl Khmer yönetiminden sağ kurtulan bir çiftle tanışmak ve tanıklıklarını filme almak… Yönetmenlerin başını çektiği İsviçreli altı öğrencinin omuzladığı hayat değiştiren bir deneyimdir bu. İzleyicileri Brüksel’den Paris’e, oradan da Phnom Penh’e bir yolculuğa çıkartan belgesel; Ong Thong Hoeung ile eşi Bounnie’nin Kızıl Kmer’deki yeniden eğitim kamplarında cehenneme inişlerinin üzücü ve dokunaklı tanıklığı olduğu kadar, bu yaşlı tanıklarla, onların hikâyesini derlemek isteyen altı genç insan arasındaki eşsiz ve büyüyen ilişkinin de bir yansıması.

________________________________________________

Geçiş

Norveç 2015 George Kurian

Müzisyen Nabil, gazeteci Angela ve bilişim uzmanı Rami savaş zamanında Suriye’den Mısır’a kaçarlar. Mültecilerin durumları kötüleşir ve nihai tehditle yüzleşirler: sınır dışı edilme. Arkadaşlar, riskli olmasına karşın tek seçeneği kabul eder: Avrupa’ya seyretmek. Baştan aşağı her şey tehlike kokmaktadır. Dümende, muhtemelen daha önce hiçbir yere yelken açmamış ve sadece para kazanmaya bakan 20 yaşında biri vardır. Sert, açık denizde yedi gün geçirirler. Geçiş nasıl sonlanacaktır? Avrupa’da onları ne bekler? Tekrar mutlu olabilecekler midir?

________________________________________________

Kafe Waldluft

Almanya 2015 Matthias Kossmehl

On yıllar boyunca bir aile oteli, Bavyera dağlarına yapılan yürüyüşler için bir başlangıç noktasıydı. Bugün, her yıl Berchtesgaden’e giden turistleri bir sürpriz bekliyor: Cafe Waldluft özel bir mekâna dönüştü. Şen şakrak sahibi “Flora Anne” sadece barınak arayanlara kalacak yer vermeye karar verdi. Otel güvenlik ve daha iyi bir yaşam için kaçmış olanlar için geçici bir yuvaya dönüştü. İşleyişine yardım ediyor, restorandaki konuklara servis yapıyor, çevre sakinleriyle etkileşime geçiyor, diğer yandan da durumlarının resmi yürütmesi için bekliyorlar. Afganistan, Suriye ve Sierra Leone’dan gelen göçmenler burada evlerinde hissediyorlar mı?On yıllar boyunca bir aile oteli, Bavyera dağlarına yapılan yürüyüşler için bir başlangıç noktasıydı. Bugün, her yıl Berchtesgaden’e giden turistleri bir sürpriz bekliyor: Cafe Waldluft özel bir mekâna dönüştü. Şen şakrak sahibi “Flora Anne” sadece barınak arayanlara kalacak yer vermeye karar verdi. Otel güvenlik ve daha iyi bir yaşam için kaçmış olanlar için geçici bir yuvaya dönüştü. İşleyişine yardım ediyor, restorandaki konuklara servis yapıyor, çevre sakinleriyle etkileşime geçiyor, diğer yandan da durumlarının resmi yürütmesi için bekliyorlar. Afganistan, Suriye ve Sierra Leone’dan gelen göçmenler burada evlerinde hissediyorlar mı?

________________________________________________

Cennetin Doğusu

Çek Cumhuriyeti 2014 Hana Roguljič

Bosna, Çeçenya, Afganistan, Ukrayna. Savaş muhabiri Petra Procházková son yirmi yılda yaşanan büyük çatışmaların çoğunu görmüştür ve sıklıkla da tehlikelinin içine girmiştir. Her zaman daha Doğuya, Sovyetler sonrası ülkelere çekilen Procházková nesnelcilik mitini reddetmekte, muhabirlikte yeri olmadığını söylemektedir. Bir muhabir şeytanı doğru adıyla anmalı ve duygulardan korkmamalıdır. Bu belgesel tasvir hem onun çalışmalarının, hem de düşünceleriyle özel yaşamının perde arkasına göz atıyor.

________________________________________________

Ateşe Karşı Çekim- Hakikat için Ölmek

Yunanistan 2011 Nikos Megrelis

Irak’taki savaş medya çalışanları için gelmiş geçmiş en kanlı savaş olmuştur. 2003’teki işgalin başlangıcından 2008 Mart’ına kadar 270’den fazla ölüm vakası bildirilmiş ve birçok kadınla erkek de yaralanarak acı çekmiştir. Nikos Megrelis’in belgesel filmi Irak’taki savaştan dudak uçuklatan bir grup hikâye gösteriyor. Bir gazetecinin bugünün Bağdat’ına yaptığı yolculuğunu takip ediyor ve oğlunun, tek silahı kamerasıyken niçin öldürüldüğüne dair cevap arayan bir annenin hikâyesini anlatıyor. 

________________________________________________

Kıyıdakiler 

Türkiye 2016 Alphan Eşeli, Ramin Matin, Melisa Önel, Barış Pirhasan, Erdem Tepegöz

Kıyıdakiler, “İnsan Hakları” temasını birbirinden farklı öykülerle biraraya getiriyor ve uluslararası beğeni kazanmış farklı yönetmenler tarafından çekilmiş beş kısa kurgudan oluşuyor.  Bizse; mültecilerin kıyılara vuran kişisel eşyalarına, şiddete maruz kalmış bir gencin tuhaf hikâyesine; Suriye sınırında bomba sesleri yankılanırken bir eve sığınan anneyle kızına, İstanbul keşmekeşinde engelleri aşarak yol almaya çalışan bir kahramana ve sürüldüğü köye dönmeye çalışan hamile bir kadının ruhani yolculuğuna eşlik ediyoruz.

________________________________________________

 

Yarın da Var

Arazi Kapışması

Avusturya 2015 Kurt Langbein

Her saat üç yüz futbol sahası genişliğinde bir yağmur ormanı alanı palm yağı üreticileri tarafından yok edilmekte ve buna rağmen, üretim hacmi de her yıl artıyor. Bu durum, kâr getiren diğer ürünlerinkiyle de benzeşiyor. Sonuç olarak Asya, Afrika ve hatta Avrupa’daki geniş tarım arazileri uluslararası yatırımcıların ellerine düşüyor. Film, insan yaşamından değerli görülen bu ticaret sistemine ve paranın gücüne dair dünyanın pek çok köşesindeki geniş çaplı tanıklıkları göz önüne getiriyor. AB’nin kanun yapıcıları bu gidişatı durdurabilirler mi? Yoksa onların çıkarları da başka yerlerde mi?

________________________________________________

Eski Moda

Estonya 2015 Jaak Kilmi, Lennart Laberenz

İleri dönüşüm, daha kıymetli ürünler yaratmak için artık ürünlerin malzemelerini kullanan ve hızla yayılmakta olan bir yöntem. Estonyalı moda tasarımcısı Reet Aus da koleksiyonlarını bu ilkeye dayanarak yaratmakta. Tasarımcı, tıpkı satılmamış veya modası geçmiş binlerce tonluk kıyafet gibi soluğu normalde çöp sahasında alacak kumaşları kullanır. Perakende zincirlerinden Asyalı büyük dağıtımcılara moda endüstrisinin izlerini takip eden Reet, bu aşırı üretimin devam ettirilemeyecek boyutlarını, insanların sağlığını nasıl bir tehlike içine attığını ve gezegenin kaynaklarını nasıl tükettiğini keşfeder. Reet’in itici gücünü ileri dönüşüm ihtiyacı konusunda çokuluslu moda şirketlerinin yönetimlerini ikna etmekte buluyor. Peki ya aptal bir hayalperest mi, yoksa moda üretiminde açılacak yeni bir çağın habercisi mi bu kadın?

________________________________________________

10 Milyar - Yarın Ne Yiyeceğiz?

Almanya 2015 Valentin Thurn

Hangi gıda üretimi yöntemleri gezegenimizin artan nüfusunu ayakta tutabilir? Dünya bir gıda krizinin eşiğinde mi? Başarılı filmi Taste the Waste 2012’de One World Festivali’nde gösterilmiş olan yönetmen Valentin Thurn, kent bahçeciliğinden makineleşmiş endüstriyel yaklaşıma, yapay gıda üretimini de kapsayan tekil tarım yöntemlerine ilişkin çözümleyici bir tartışma koyuyor ortaya. Film dünyanın farklı bölgelerinden muhtelif bakış açıları sunuyor. Ancak, nihai karar bize kalmış: yarın ne yemeği tercih edeceğiz?

________________________________________________

Bisikletler Arabalara Karşı

İsveç 2015 Fredrik Gertten

São Paulo, Los Angeles ve Toronto ulaştırmadaki sorunlu politikalarıyla bilinirler. Birçok yerde, belediyelerin ve devlet hazinesinin en önemli para kaynağı olan otomotiv endüstrisinden gelen emirler, tüm kent alanı, nüfusun akıcı olarak hareket edebilmesi ve zamanlarıyla sağlıkları üstünde ölümcül bir etkiye sahip. Belgesel, kent içi bisiklet kullanımının birkaç kişiye nasıl çözüm olduğunu ve bisikletçi sayısındaki artışla birlikte sivil girişimlerin onları desteklemek için dünya çapında nasıl büyüdüklerini inceliyor.

________________________________________________

 

Kumdaki Kırmızı Çizgi (Orta Doğu/Suriye)

 

Suriyeli Aşk Hikayesi

Birleşik Krallık 2015 Sean McAllister

Çekimleri beş yıldan uzun sürmüş Suriyeli Bir Aşk Hikâyesi, olağanüstü bir siyasi özgürlük yolculuğunun haritasını çıkarıyor. Raghda ve Amer adına bir umut, hayal ve hayal kırıklığı yolculuğudur bu: devrim, yurt ve birbirleri için. Amer (45) Raghda (40) ile 15 yıl önce Suriye’deki bir hapishane hücresinde tanışmıştır. Önce, kadının kanlar içindeki yüzünü görmüştür; komşu hücreye yerleştirildiğinde dövüldükten sonradır bu. Aylar içinde duvarda gizlice açtıkları küçük bir delikten iletişim kurarlar. Birbirlerine âşık olmuş ve serbest kaldıklarında da evlenip bir aile kurmuşlardır.

________________________________________________

Kayıp - Suriye’nin Görünmez Savaşı

Fransa 2015 Sophie Nivelle-Cardinale, Etienne Huver

“Kayıp”; 2011’den bu yana Suriye halklarını kırıp geçiren gizli bir silahı, –iki yüz binden fazla insanın zorla kayıplara karıştırılmasını anlamaya yönelik çığır açıcı bir araştırma. Ülkelerindeki silahlı çatışmalarda dört yıl içinde ölen Suriyeli kadar, bir de ortadan kaybolanlar mevcuttur. Sophie Nivelle-Cardinale ve Etienne Huver; Suriye’de pervasızca işlemekte olan bir ölüm makinesi hakkındaki bilgileri gün yüzüne çıkararak Orta Doğu ve Avrupa’yı araştırırlar. Kaçmayı başaran Suriyeliler ve rejimin ortakları on binlerce Suriyelinin gizli bir şekilde alıkondukları toplama kampları hakkında ilk kez konuşur, zira diktatörlük muhaliflerini sistematik olarak öldürmektedir.

________________________________________________

Ötekiler

Almanya, Türkiye 2015 Ayşe Polat

Kürtlerin, Türklerin ve Ermenilerin kültürel simgelerinden kedileriyle meşhur bir Kürt ili olan Van, 1915´e, yani tehcir ve öldürülmelerine kadar Ermenilerin tarihi vatanıydı. Bugün ise geriye kalan, yalnızca harap kiliseler ve çoğu itiraf etmekten çekinse de Ermeni kökenli olan az sayıdaki Vanlı. Ötekiler, Ermeni trajedisinin ağızdan ağza aktarılan feci öykülerini konu alıyor. Ali, ölüm döşeğindeki son dileği imamlar tarafından yerine getirilmemiş olan büyükannesi Piroze’yi anlatıyor açık açık. Amcası, yanında vesikalık bir fotoğrafını taşısa da kendi annesinden bahsederken, ‘ötekiler’ diyor. Film, tarihin zulmünün izlerini sürerken Faulkner’ın dediği gibi, ‘geçmişin asla ölmediğini, bitmiş bile olmadığını” gösteriyor.

________________________________________________

 

Dünyayı Verelim Çocuklara

 

Dondurma

Türkiye 2014 Serhat Karaaslan

Sıcak bir yaz günü, eskiciye satmak için evlerinde beklettikleri eşyalarla takas ederek dondurma alır çocuklar kendilerine. Rojhat ise başka bir yol bulmuştur!

________________________________________________

Bizimkilerden Ayrı Bir Yıl

Hollanda 2015 Els van Driel

Tarık 11 yaşındayken amcası ve kuzeniyle birlikte savaşla parçalanmış Suriye’den kaçarlar. Türkiye üzerinden yaptıkları uzun bir yolculuğun ardından fırtınalı denizi aşarak İtalya’ya doğru 10 gün süren vurucu bir seyahati omuzlar, oradan da Hollanda’ya giderler. Tarık artık neredeyse bir yıldır bu yeni ülkededir ve her ne kadar yeni sınıf arkadaşları onu kabul etmiş ve destekliyor olsalar da, o ailesini özler. Yeni evinden onlara düzenli olarak video kayıtları yollar ve Hollanda Hükümeti’nin çok yakında onlara da sığınma hakkı vermesini, böylece yeniden birlikte olabileceklerini ummaktadır. Yeni sınıf arkadaşları da kabul etmektedirler ki, hiçbiri, anne ve babasından bu kadar uzun süre ayrı kalmayı hayal bile edemez.

________________________________________________

Şekersiz

Hollanda 2015 Saskia Fris

Michelle yüzmeye bayılır ve havuza yeni bir bikiniyle gitmeyi çok istemektedir. Fakat sınıf arkadaşlarının dalga geçmesinden de korkar. Okulda sık sık vücudu yüzünden tacize uğramaktadır. Tüm güvenini çoktan yitirmiş ve daha çok abur cubur yemeye başlamıştır. Ancak, bir gün kendine “Yeter!”, der. Bir çocuk obezitesi uzmanının yardımıyla diyet uygular, daha çok egzersiz yapar ve asitli içecekler yerine daha çok su içmeye başlar. Ailesinin ve en yakın arkadaşı Noe’nin desteğiyle, daha sağlıklı bir yaşam biçimine geçmenin kilo vermesine ve güvenini yeniden kazanmasına yardımcı olacağını umar.

________________________________________________

Yeni

Hollanda 2014 Eefje Blankevoort

Tanans Hollanda’ya geleli sadece birkaç hafta olmuştur. Dil bilmiyor, yerel adetleri hiçbir şekilde anlamıyordur ve henüz yeni arkadaşlar da edinmemiştir. Tanans Kongoludur ama Uganda’daki bir mülteci karşılama kampında büyümüştür. Hollanda’ya ailesiyle birlikte “konuk mülteci” olarak gelmiştir. “Yeni”de Tanans’ın keşif yolculuğunu izliyoruz. Hayatında ilk defa güzel bir evde yaşamakta, bisiklet üstünde denge aramakta, Flemenkçe konuşmaktadır. Fakat her şeyin ötesinde bu tuhaf, yeni dünyaya bir anlam vermeye çalışır. Çoğunlukla da komik, eğlenceli ve çok heyecanlıdır bu. Zira aynı dili konuşmuyorsanız, nasıl arkadaşlık kurarsınız?

________________________________________________

Azad

Türkiye 2015 Yakup Tekintangaç

Azad, annesiyle birlikte İstanbul’a göç etmek zorunda kalmıştır. Annesi her gün işe gittiği için, kapıyı onun üzerine kilitler. Tek başına kalan Azad, dört duvar arasında zaman geçirmenin yollarını arar.