fbpx #GecOlmadan (İklim Elcileri) | AB Türkiye
#GecOlmadan (İklim Elcileri)

#GecOlmadan (İklim Elcileri)

#GEC OLMADAN #HAREKETE GEC

İKLİM İÇİN 19 İLDE 1900 ÜNİVERSİTELİ #GECOLMADAN HAREKETE GEÇİYOR! SEN DE AB-TÜRKİYE İKLİM ELÇİSİ OLMAK İÇCİN BİZE KATIL!

AB Bilgi Merkezleri Ağı, gençler arasında iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik bilincinin yaygınlaşması için harekete geçti. Gençlere bilim tutkusunu aşılamak için çalışan sosyal girişim Bilim Virüsü ile iş birliği yapan AB Bilgi Merkezleri, #GeçOlmadan adlı kampanya ile 19 ilde 1900 üniversiteli genci “AB-Türkiye İklim Elçisi” olarak yetiştirmeyi hedefliyor.

Haziran ayında başlayacak kampanya kapsamında her ilde düzenlenecek #GeçOlmadan programı için başvuru açılacak. Programa açıldığı ilin üniversitelerinde lisans ve yüksek lisans öğrenimi gören her genç başvurabilecek.

Program boyunca “İklim Krizi ve Sürdürülebilirlik” hakkında ve “Sürdürülebilirlik Yetkinlikleri” konusunda özel tasarlanmış iki farklı eğitim alacak olan öğrenciler, aynı zamanda sanatçılar tarafından verilecek “Yaratıcı Düşünce” atölyelerine katılacaklar.

Program, iklim krizini önlemek ve yönetmek konusunda geliştirilecek yeni teknolojiler ve çözümler hakkında gençleri bilinçlendirmeyi, bu alanda doğacak yeni uzmanlık alanları açısından onları geleceğe hazırlamayı amaçlıyor. Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın doğru anlaşılması da yıl sonuna dek sürecek programın bir parçası olacak.

Öğrenciler, #GeçOlmadan programları sonunda daha iyi bir gelecek için yaratıcı ve yenilikçi üretimler yapmaya teşvik edilecek.

Her program sonunda ilgili ilde oluşturulacak jüri gençlerin projelerini değerlendirecek, yaratıcı içerik ve projeleri ödüllendirecek. Programdan mezun olan gençlerle oluşturulacak topluluğun, kampanya boyunca etkileşim içinde olması ve çeşitli aktivitelerle kampanyanın etkisini arttırması hedefleniyor.

Başvuru sürecinden yaratıcı üretim aşamasına dek gençlerin öznesi olacağı eğitim programı, katılımcıları sadece bilgi ve farkındalık sahibi değil özgüvenli, aksiyoner ve çevresindekilere ilham veren birer elçi olarak yetiştirmeyi hedefliyor.