fbpx Gençlik Programı | AB Türkiye
Gençlik Programı

Gençlik Programı

Arka plan

Türkiye, 2004 yılından beri AB politikalarıyla ilişkili çeşitli spesifik alanlarda AB üye devletleri ve aday ülkeler arasında işbirliğini desteklemek için tasarlanmış bir dizi bütünleşik eylemden oluşan Avrupa Topluluğu programlarına katılmıştır. AB üye devletleri ve aday ülkelerden vatandaşlar, şirketler, sivil toplum kuruluşları ve ulusal yönetimler geniş bir yelpazeye sahip olan Topluluk programlarına katılabilmektedir. Bu programlardan biri, 2004-2013 yılları arasında sürdürülmüş olan Gençlik Programıdır. Yeni bir program olan Erasmus+, 2014 yılında AB’nin var olan tüm eğitim, öğrenim, gençlik ve spor programlarını birleştirmiştir.

Projenin amaçları ve temel faaliyetleri

Türkiye’deki Gençlik Programı, gençlerde ve AB’deki mevkidaşlarında, aktif Avrupa vatandaşlığı, dayanışma ve tolerans duyguları oluşturmayı ve birliğin geleceğine yön verilmesine gençleri dahil etmeyi hedeflemiştir.

Program; eğitim, sosyal ve kültürel geçmişlerine bakmaksızın tüm gençlerin katılımına açıktır. Program, Türkiye sınırları içinde ve dışında gençlerin hareketliliğini desteklemiş ve onlara yaygın öğrenme ve kültürler arası diyalogda bulunma fırsatlarını sunmuştur.

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından yönetilen program kapsamında verilen 67 milyon €’luk hibelerle, 2007-2013 yılları arasında 33.000’den fazla hareketlilik sağlanmıştır.