fbpx Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi | AB Türkiye
High Speed Train in Turkey

Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi

AB, İstanbul’un metropolit bölgesi ile Türkiye-Bulgaristan sınırını bağlayan eşi benzeri görülmemiş 275 milyon avro değerindeki bir hibe ile büyük bir demiryolu hattının inşasını finanse etmektedir. Bu miktar, AB'nin 2014-2020 dönemine yönelik Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) fonları aracılığıyla finanse edilen Türkiye'deki yatırım portföyünün bir parçasıdır.

Yapılacak yeni bağlantı, İstanbul Halkalı istasyonu ile Kapıkule-Svilengrad istasyonunda bulunan Bulgaristan sınır geçiş noktası arasındaki navlun ve yolcular için güvenilir, hızlı ve düzgün bir bağlantı sağlayacaktır. İki hatlı elektrikli bağlantı, AB standartlarına uygun en son teknolojiye sahip sinyalizasyon sistemlerinden faydalanırken 200 kilometre/saat tasarım hızına sahip olacaktır (ERTMS ETCS Seviye 1).

İnşa edildiğinde, demiryolunun hem kullanıcılara hem de üreticilere 1.6 milyar avroya kadar büyük bir fayda sağlayacağı öngörülmektedir. İşletmeler uluslararası ithalat ve ihracat faaliyetleri için yüksek öneme sahip engelleri azaltarak daha ekonomik ve güvenilir taşımacılık hizmetlerinden faydalanacaklardır.  Vatandaşlar özellikle İstanbul merkezinde ve çevresinde artan, daha güvenli bir hareketlilik ve erişim deneyimi yaşarken, karbon emisyonu azalacak ve farklı ulaşım araçlarının kullanımı teşvik edilecektir.

Bu yatırım, Trans-European Transport Networks'ün doğal bir uzantısı olmakla birlikte, AB-Türkiye Katılım müzakerelerinin 21. Faslı çerçevesinde bir “Avrupa Menfaati projesi” olarak tanımlanmıştır.

Bu yatırım Türkiye ile AB ve AB ile Orta Asya arasındaki demiryolu bağlantısını geliştirecektir.  Bu bağlamda, Türkiye en geç 2029 senesine kadar Boğaz Köprüsü üzerinden Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne (Üçüncü İstanbul köprüsü) olan stratejik demiryolu bağlantılarının inşasına başlama taahhüdünde bulunmuştur.  Bu demiryolu bağlantıları eksik demiryolu hatlarını tamamlayacak ve AB ile Türkiye arasında ve Türkiye’den Orta Doğu’ya, Kafkaslar’a ve Orta Asya’ya daha büyük bir ticaret koridorunun gelişmesini kolaylaştıracaktır.