fbpx 10. İnsan Hakları Kısa Film Yarışması Senaryo Atölyesi | AB Türkiye
Senaryo yazarlığı atölyesi

10. İnsan Hakları Kısa Film Yarışması Senaryo Atölyesi

SENİN SENARYON TOPLUMSAL CİNSİYET KALIPLARINI KIRMAYA YARDIM EDEBİLİR Mİ?

Toplumsal cinsiyet eşitliğine can-ı gönülden inanıyor musun?  Bu konu hakkında derinlemesine konuşmak ve yeni bakış açılarını öğrenmek ister misin?  O halde neden Anadolu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nezih Orhon’un hazırladığı 6 haftalık e-seminerimize katılmıyorsun?  Katılım sayısı sınırlı olduğu için elini çabuk tut ve bize niyet mektubunu gönder!

TV dizileri, oyunlar ve filmler bizleri sadece eğlendirmiyor; aynı zamanda, içinde yaşadığımız toplumu da şekillendiriyor.  Ekranda gördüğümüz toplumsal cinsiyet rolleri, ne yazık ki her zaman daha eşitlikçi ve adil bir toplumu betimlemiyor ve desteklemiyor.
Bir film sever olarak sen de toplumsal cinsiyet eşitliği olan bir toplum arzuluyorsan, haydi gel, Anadolu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nezih Orhon ile birlikte 6 hafta boyunca, haftada 1’er saatlik çalışmalarla bunu nasıl başaracağımızı tartışalım.
Cinsiyet eşitliği üzerine seminerler düzenleyen ve kısa film yapımcılığı dersleri veren Prof. Dr. Nezih Orhon, 6 bölümlük bir atölye çalışması geliştirdi.  Teoriyi ve uygulamayı bir araya getiren bu yaz kursu, sana bu konuyu en az senin kadar tutkuyla takip eden insanlarla birlikte derinlemesine keşfetme fırsatı sunacak.  Haydi, spot ışıklarını mevcut düzene çevirelim ve işlerin yanlış gittiği yerleri tespit edip onları düzeltmek için neler yapabileceğimiz üzerinde birlikte çalışalım.
Ücretsiz e-seminerimizde 26 kişilik yerimiz var!  Katılmak için yapman gereken tek şey, bir niyet mektubu yazıp bize göndermek!

Ücretsiz e-seminerlerimiz için mevcut olan 26 kişilik katılımda yerini alabilmek için yapman gereken tek şey motivasyon mektubunu bize göndermek. 

Son başvuru tarihi: 18 Eylül 2020 saat 18:00.

ÖZET

Kimler katılabilir?

Türkçe’ye vâkıf senaryo yazarları dahil tüm film severlere açıktır.

 

Seçim Kriterleri

Her bir başvuru sahibinden kursa adanmışlıklarını belirten ve (boşluklar dahil) 3000 vuruşu geçmeyecek uzunlukta niyet mektubu istenmektedir.  Seçim süreci bu mektuplar üzerinden gerçekleştirilecektir.  
Niyet mektubu şu soruları yanıtlamalıdır:

1. Neden böyle bir seminerde yer almak istiyorsunuz?  Çalışmalarınıza olan katkısını ve kendi deneyimlerinizden aktarmak istediklerinizi ifade ediniz.

2. Toplumsal cinsiyete duyarlı temsil denildiğinde ne anlıyorsunuz?

3. Film, medya, reklam ve benzeri alanlardaki içerik ve sunumun, toplumsal cinsiyete dayalı kalıp yargıların ortadan kaldırılması için ne gibi dönüşümlere ihtiyacı var?  Lütfen 3 adet sıralayınız.

4. Seminere katılımın sınırlı olduğunu düşünülürse, neden siz seçilmelisiniz?

Katılımcılar, Prof. Dr. Nezih Orhon, AB Türkiye Delegasyonu ve BM Kadın Birimi’nden birer temsilciden oluşan bir kurul tarafından seçilecektir.

 

Nerede ve Nasıl?

Her biri 1 saatten oluşan 6 çalıştayı kapsayan bu seminer, dijital platformlar üzerinden ve Türkçe gerçekleştirilecektir.

E-seminerimiz haftada bir saat 21.00'de yapılacaktır. 

 

Sertifikasyon ve Taahhüt

Her bir katılımcı, çalıştay serisinin tamamlanmasını takip eden 1 ay içerisinde 3 ila 10 dakikalık bir kısa film çekmeyi kabul eder.  Seride yer alan tüm çalıştayları takip eden katılımcılar katılım sertifikası almaya hak kazanacaktır.

 

Seminerin İçeriği 

  1. Senaryolarınıza toplumsal cinsiyet eşitliğini dahil etme

  2. Kutunun dışında düşünmek – toplumsal cinsiyet rollerini yeniden düşünme

  3. Toplumsal cinsiyet giydirilmiş anlamlar

  4. Başkahramanların hikâyesini yeniden yazma

  5. Kadının sesi, Kadının yüzü ve Kadının hikayesi

  6. Nihai tartışma ve nihai çalışma oturumu

 

Eğitmenin kısa özgeçmişi 

Prof. Dr. Nezih Orhon, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi ve Sinema ve Televizyon Bölümü Başkanıdır.  İletişim ve medya alanında çok sayıda ulusal ve uluslararası projede görev alan Prof. Orhon, toplumsal cinsiyet ve medya konusunda birçok kurumda eğitimler vermiştir. ABD, Fransa ve Hollanda devlet bursları ile yurt dışında çeşitli çalışmalarda bulunmuştur.  Başta "Dizi Senaryosu Yazmak” kitabı olmak üzere, çok sayıda kitap ve makalenin yazarıdır.

 


Başvurmak için Tıklayın