fbpx İklimle Yüzyüze | AB Türkiye
Facing the Climate

İklimle Yüzyüze

iklimle_yuzyuze

İklim değişikliği İsveç devletinin öncelikler listesinde en üst sırada yer alan konular­ arasındadır. İsveç Büyükelçiliği, tartışmayı desteklemek ve yeni bakış açıları sağlamak amacıyla, iklim konusuna verdikleri önemi ortaya koymak için mizah ve hicvi kullanan İsveçli karikatüristlerin bir sergisini sunmaktadır. ”İklimle Yüzyüze” başlığını taşıyan bu sergi, İsveç Enstitüsü ile birlikte beş ­karikatürist tarafından hazırlanmıştır: Magnus Bard, Riber Hansson, Helena Lindholm, Karin Sunvisson ve Love Antell.

İsveç çevre ve sürdürülebilirlik konularını ciddiye alan bir ülke olarak tanınmaktadır. Ancak birşeyi ciddiye almak onu espriden uzak görmek anlamına da gelmemektedir. Bu sergide taşlama ve mizah, iklim konusuna daha sorumlu bir yaklaşım için içten bir çağrı ile birleştirilmiştir.

İklim değişikliği doğal afetlere neden olarak ve insanları yuvalarını terk etmeye­ zorlayarak yaşam çevrelerimizi tehdit etmektedir. Sürdürülebilir bir gelecek iddialı iklim, enerji ve çevre politikalarını gerekli kılmaktadır. İsveç devleti, daha sürdürülebilir­ bir toplumun güvence altına alınması çabalarında, olumlu eylem,­ sürdürülebilir kalkınma hedefleri ve 2030 Gündemi’ne güçlü bir bağlılık içinde İsveç’in öncü rol üstlenmesini öngörmektedir. İklimle Yüzyüze sergisi iklim değişikliğini değişik açılardan incelemektedir. Beş İsveçli karikatürist ve İsveç Büyükelçiliği konunun uyarıcı ve uzlaştırıcı bakış açısını sunmaktadır. Amaç ­kamuoyundaki tartışmalara katkıda bulunmak, hayal gücünü harekete geçirmek ve iklim konusunda farklı bir perspektif sunmaktır.

 

 

climate

Meet Swedish cartoonists:

LOVE ANTELL

Resimlerim değerli motiflerin beklenmeyen karşılaşmaları ile oynuyor. Bu yakınlaşma, yeni birlikler yaratacak. Resim kimi zaman resimli metinle, veya bağlamla açıklanacak. Sergideki resimlerimden biri olan “İklimle Yüzleşme”, dünya haritasının yer aldığı bir dal. Diğer resimler daha çağrışımsal. Buzul dağları eriyor; sudaki yansımada petrol sondajlarını, şehirleri, karton kahve bardaklarını ve Başkan Obama’yı görüyorsunuz. Resimlerimi fark yaratmak için bir yol olarak görüyorum. www.loveantell.se/illustration.html

MAGNUS BARD

Mesleğim günlük bir gazetenin editoryal sayfası için çizim yapmak, bu da her siyasi meselede bir görüşüm olmalı demek: Söz konusu olayı destekliyor muyum? Karşı mıyım? Şüpheci mi yaklaşıyorum? Çoğu zaman öfkeleniyor ve ‘gürültülü’ karikatürler çizmek istiyorum, ama insanları korkutup kaçırmayacak bir üslup benimserse daha fazla okuyucuya ulaşabileceğimi düşünüyorum. Karikatürlerimle okuyucuları düşündürmek istiyorum; ama her şeyden önce, hayatımızdaki önemini ve sahip olabileceği gücü, aynı zamanda insanlara umut verebilecek gücünü göstererek, siyaseti daha fazla insan için ilginç hale getirebilmeyi istiyorum.

RIBER HANSSON

Gençliğimde bilimkurgu hikayeleri okumayı çok severdim. Bunların olay örgülerinde genellikle Dünya bir felaket sonucu yok olur, sağ kalanlar büyük uzay gemileriyle Dünya’yı terk ederek yeni ve harika bir gezegende hayata yeniden başlarlardı. Bugün, gerçekten de bu duruma yaklaşıyor olabiliriz. Maalesef, olay örgüsüne yeni ve üzücü bazı bilgiler eklendi: Kaçabileceğimiz başka bir gezegen yok, şu an hepsi bize çok uzakta. Yedi milyar insanı taşıyacak bir uzay gemisi için oldukça fazla yakıt gerekir ve biz bunun çoğunu arabalarımız için harcadık bile.  

Size bu kötü haberleri verdiğim için çok üzgünüm. Ama iyi haberlerim de var: Burada kalabiliriz! Eğer hepimiz işbirliği içinde iklim için bir şeyler yaparsak, gezegenimizde kalabiliriz. Kötü bir şey değil. İşte İklimle Yüzleşme sergisi de tam olarak bunu anlatmaya çalışıyor: İşbirliği yaparsak, Dünya’yı hayatta tutabilir ve burada kalabiliriz!

HELENA LINDHOLM

Uzun parmaklı ve koca ağızlı dört kız kardeşin olduğu büyük bir ailede, hepimizin fark edilmek için kendi yollarını bulması gerekiyordu. Ben ailenin palyaçosuydum, yolumu elime aldığım kalemde buldum. Metroda giden yolcular veya sınıflarla ilgili karikatürlerim, bir yaşam şekline dönüştü; mürekkebe ve çizgilere duyduğum ilgiden dolayı da işlerimin çoğunu elde yapıyorum.  

Hiciv, karikatür ve siyasi illüstrasyonlar, benim için okuyucunun ilgisini çekme yolu, ve bu şekilde her zaman basit, hafif ve komik olmayan meselelere de ilgi duymalarını sağlamayı umuyorum. Mizahın gücü KESİNLİKLE hafife alınmamalı.

 www.helenaillustration.com

KARIN SUNVISSON

Siyasi illüstrasyon yaparken ahlaki sorumluluk işimin en önemli bileşeni. Resimlerimin neler anlattığına çok dikkat ediyorum ve konuyla ilgili araştırma yapmaya fazlasıyla zaman ayırıyorum; bir resmin bağlamına göre nasıl yorumlanabileceğini, veya yanlış anlaşılabileceğini derinlemesine düşünüyorum. Bu nedenle çok yavaş çalışıyor; düşünceyi spontanlığın, hassasiyeti eğlencenin önüne koyuyorum. Siyasi illüstrasyon son derece ciddi bir iş. www.k-a-r-i-n.biz