fbpx Kadınlar nasıl başarılı olunacağını biliyor: Zeliha'nın tekstil işi | AB Türkiye
Women know how to succeed: Zeliha's business in textile

Kadınlar nasıl başarılı olunacağını biliyor: Zeliha'nın tekstil işi

Zeliha Özdemir Bursa’ya taşındıktan sonra, kendi küçük birikimleriyle hayalindeki işi kurdu. Bugün ise 18 çalışanıyla birlikte ithalat ve ihracat işinde ve daha fazlası için çaba sarf etmeyi sürdürüyor.

Zeliha Özdemir, 14 yıl boyunca farklı şirketlerde çalıştıktan sonra evlenip Bursa’ya taşınır ve 2014 yılında, sahip olduğu küçük birikim ile eşinin tekstil sektöründeki deneyimlerinden faydalanarak kendi işini kurar. Büyüme aşamasında karşılaştığı mali kaynak sorunlarına rağmen daha önce çalıştığı şirketlerde edindiği deneyimler, bu süreci yönetmesinde kendisine yardımcı olur.

Avrupa Birliği, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından mali olarak desteklenen “Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık” programı kapsamında TEB tarafından sunulan banka kredisinden faydalanır. Uygun koşullu krediler, şirketinin denizaşırı satış yapabilmesine vesile olan Inditex akreditasyonu için gerekli olan tüm prosedürleri tamamlamasına yardımcı olur. Üretimi oldukça güç olan pamuklu kumaş üzerine dijital baskı işine başlayarak, arasında uluslararası markaların da yer aldığı birçok segmentte yer alan müşterilerle iş yapabilme potansiyelini yakalar.  Bugün 8’i kadın toplam 18 çalışanı bulunan Özdemir bu sayıyı her geçen gün arttırmaktadır.

Bursa’da düzenlenen “Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık” programının tanıtıldığı bölgesel seminere katılan Zeliha Özdemir, bu kapsamda sunulan mentörlük hizmetiyle tanışır ve "Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık" desteği programı liderlik eğitim çalıştayında da yer alır. İlk mali yılını tamamladıktan sonra program kapsamında finans ve üretim maliyeti konusunda sunulan danışmanlık desteğinden yararlanır.  Zeliha işini daha da büyütebilmek için gelecekte başka banka kredilerine de başvurmak arzusunda.

AB, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortak biçimde finanse edilen  "Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık " projesi, kadınların liderliğindeki küçük ve orta ölçekli çok sayıda işletmenin büyümesine önemli katkı sağlamıştır. Proje kapsamında kadınların liderliğindeki KOBİ'lere uygun koşullarda sağlanan kredi imkanlarının yanı sıra kadınların işlerini büyütmeleri ve yeni iş imkanları yaratabilmelerine dönük danışmanlık hizmetleri de verilmiştir. Yaklaşık 15.000 kadın artık özel sektörde olumlu bir değişiklik yaratmak üzere daha güçlü bir konumdadır. Proje, AB'nin kadın haklarının geliştirilmesi ve istihdamda toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, çocuk bakımı, eğitim, kadına yönelik şiddet, ayırımcılıkla mücadele ve kadınların siyasete katılımı konularında son on yılda Türkiye'ye sağladığı 220 milyon Avro'ya ulaşan mali destek paketinin bir parçasıdır.