fbpx Mardin’de Sürdürülebilir Turizmin Geliştirilmesi | AB Türkiye
The city of Mardin in Turkey

Mardin’de Sürdürülebilir Turizmin Geliştirilmesi

Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Mardin şehrinde, yedi bin yıllık dönem boyunca birçok din ve dil bir arada barış içinde yaşamıştır. Mardin şehri, UNESCO Dünya Mirasları geçici listesine eklenmiştir. Yerel  merciler, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen Tarihi Dönüşüm Projesi kapsamında, Mardin’i yaklaşık yüz yıl önceki haline dönüştürebilmek için son yıllarda büyük çaba sarf etmiştir. Bu kapsamda, tarihi silüeti bozduğu için toplamda 700 modern bina yıkılmıştır.

AB tarafından desteklenen bu projenin amacı ve projeye ait ana faaliyetlerı aşağıda verilmiştir:

Bu projenin amacı, Mardin’in, turizm sektörünün yerel ekonomiye sağladığı katkıyı artırma çabalarına destek sağlamaktır.

Bu kapsamda, sürdürülebilir bir turizm stratejinin geliştirilmesi, projenin uygulama aşaması için bir eylem planının oluşturulması ve proje denetimi için etkili bir yönetim modelinin oluşturulması gerekmiştir.

Ulusal ve uluslararası çapta markalaşma ve tanıtım kampanyaları da gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca, Mardin’in fiziki turizm altyapısı da geliştirilmiştir. Bu amaçla, 73 kayıtlı tarihi yapıyı bünyesinde barındıran şehrin tarihi merkezinin  ana caddesi boyunca (2,7 km) yer alan neredeyse tüm binaların dış cephelerinde yenileme çalışmaları yapılmıştır. Aynı cadde boyunca, standart yön işaretleri, panjur ve güneş storu sistemleri de uygulanmıştır.