The EU Delegation team at the Mobility Week launch event

17. Avrupa Hareketlilik Haftası başlıyor!

10.07.2018 Sa - 12:34

AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI 2018: 
Çeşitlendir ve Devam Et!

 

 

17. AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI başlıyor!

Avrupa Birliği Delegasyonu, Türkiye Belediyeler Birliği ortaklığıyla Hareketlilik ve Ulaşım alanında öncü bir kampanyanın hazırlıklarını başlattı. Her yıl olduğu gibi Hareketlilik Haftası Avrupa'daki etkinliklere paralel olarak16-22 Eylül 2018 tarihleri arasında Türkiye'nin çeşitli kentlerinde etkinliklerle kutlanacak.

Bugünkü etkinlik Türkiye Belediyeler Birliği'nin 10-12 Temmuz 2018 tarihleri arasında Antalya'da düzenlediği Bilgilendirme Günleri kapsamında yürütülüyor.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanı Hakan Tütüncü etkinliğin açılışını yapacaklar. Ulaştırmadan sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Violeta Bulc katılımcıları bir video mesajı ile selamlayacak. Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör de Bilgilendirme Günü'nün açılış oturumuna katılacak.  

Türkiye Belediyeler Birliği tarafından 10-12 Temmuz 2018 tarihleri arasında Antalya'da düzenlenen Bilgilendirme Günleri, hareketlilik ve toplu taşıma konularını tartışarak en iyi uygulamaları paylaşmak üzere belediye başkanları, yerel temsilciler ve uzmanları bir araya getirmektedir.

Türkiye Belediyeler Birliği bu yıldan itibaren bu girişimin Ulusal Koordinatörlüğünü üstlenmekte olup Türkiye'de Hareketlilik haftası kapsamında yerel kampanyanlar ve etkinlikler düzenlenmesinde belediyelere destek olacaktır.

AB'nin Ulaştırmadan sorumlu Komisyon Üyesi Violeta Bulc 2018'in "Multimodalite Yılı" olması çağrısında bulunmuştur. Bu çerçevede Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında #Çeşitlendir ve Devam Et! sloganıyla harekete geçme çağrısı yapılmıştır. Multimodalite, hem yolcu hem de eşyaların kent içi yolculuklarında farklı ulaşım türlerinin kullanılmasını teşvik etmektedir.    

Farklı ulaşım yöntemlerinin bir arada kullanılması, kirliliği ve trafiği azaltıp kamu sağlığını ve dolaysısıyla da genel anlamda yaşam kalitesini yükselterek topluma dönük faydayı da azami düzeye çıkartabilir. Yurttaşlar daha az ödeyerek daha güvenilir ve daha rahat ulaşım hizmetlerinden yararlanabilir. Yurttaşları kentsel yaşamın merkezine yeniden çekebilmek için belediyelerin yenilikçi bir araç olan SUMP’a (sürdürülebilir kentsel hareketlilik planları) yönelmeleri teşvik edilir.

Sürdürülebilir kentsel hareketlilik doğrultusunda çaba sarf eden yerel makamlar, www.mobilityweek.eu/sump-award/ aracılığıyla AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI (EUROPEANMOBILITYWEEK Award) Ödülüne ve Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planları (Sustainable Urban Mobility Planning) Ödülüne başvuruda bulunmaya davet edilmektedir. SUMP ulaşım ihtiyaçları ve sınmalarını ele alacak başarılı hareketlilik planları geliştiren belediyeleri ödüllendirmektedir. AB, kentleri için SUMP hazırlamaya karar veren Türkiye’deki belediyelere fon desteği vermektedir. 

 

Önbilgi: 

AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI (EUROPEANMOBILITYWEEK) her yıl 16-22 Eylül arasında kutlanmaktadır. İlk defa 2002’de başlatılan AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI’nın etkisi, hem Avrupa hem de dünyanın genelinde istikrarlı bir şekilde artmıştır. 2017’de kampanyaya katılımda rekor bir seviye yakalanmıştır: Arasında Türkiye’den 7 belediyenin de bulunduğu 50 ülkeden 2,526 kent ve kasaba hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenlemiştir.

Katılımcı kent ve kasabaların yarıdan fazlası sayısı toplamda 7,993’e varan ve özellikle hareketlilik yönetimine, erişilebilirliğe ve bisiklet kullanımına yönelik yeni veya iyileştirilmiş imkânlara odaklı bir takım daimi tedbir uygulamıştır.

Hafta katılımcı kent ve kasabaların, bir veya birkaç bölgeyi bir gün boyunca sadece yayalara, bisikletçilere ve toplum taşımanın kullanımına bıraktığı Arabasız Gün ile sona ermektedir.

Daha fazla bilgi için Delegasyon’dan:

Sn. Göktuǧ Kara, Sektör Yöneticisi, AB Türkiye Delegasyonu, goktug.kara@eeas.europa.eu.

Basın irtibat:

Sn. Miray Akdaǧ, Basın Sorumlusu, AB Türkiye Delegasyonu miray.akdag@eeas.europa.eu

 

Aşağıdaki linkler de ilginizi çekebilir:

http://mobilityweek.eu

http://tbb.gov.tr

 

 

 

 

 

 

 

Mobility week launch event

 

Ambassador Berger at the Mobility Week Launch event in Antalya