fbpx 50 Milyon Avro AB destekli Yeni Devlet Hastanesi Kilis’te hizmete giriyor | AB Türkiye
a

50 Milyon Avro AB destekli Yeni Devlet Hastanesi Kilis’te hizmete giriyor

06.12.2022 Sa - 17:00

Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası (CEB) ve Sağlık Bakanlığı yönetiminde, Avrupa Birliği finansmanıyla inşa edilen yeni Kilis Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Devlet Hastanesi bugün Kilis İl Sağlık Müdürü Sn.Mahmut Arık, Prof.Dr.Alaeddin Yavaşca’nın eşi Sn. Ayten Yavaşca, Kilis Valisi Sn.Recep Soyturk, Kilis Belediye Başkanı Sn.Servet Ramazan, Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sn. Tolga Tolunay ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut’un katılımıyla düzenlenen bir törenle hizmete açılıyor.

400 yatak kapasiteli yeni Devlet Hastanesi, 2011'den bu yana yaşanan Suriyeli mülteci akını sonrası nüfusu iki katına çıkan ilde, sağlık hizmetlerine yönelik artan ihtiyaca cevap verecek.

Depreme dayanıklı şekilde inşa edilen hastane binasında, en ileri teknolojiler kullanılmıştır. Modern sağlık ekipmanı ile donatılan 24 ameliyathanesi, ileri teknolojiye sahip görüntüleme sistemleri, 7/24 acil servisleri, 19 alanda hizmet birimi ve yapılandırılmış yoğun bakım üniteleri ile hastane, aynı anda üç binden fazla kişiye hizmet verebilecektir. Yeni Binanın yatak kapasitesi, 317’si hizmet ve 83’ü yoğun bakım yatağı olmak üzere toplam 400’dür. Hastanede MRI cihazı, 10 röntgen odası, mamografi ve tomografi odaları, 7 ultrason odası ile biyokimya laboratuvarı ve 12 yatak kapasiteli 2 diyaliz odası bulunmaktadır.

Yaptığı konuşmada, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut şunları söyledi: “Kilis’te büyüyen nüfus açısından büyük bir etki yaratacak olan, AB finansmanlı bir projeye daha tanıklık ediyoruz. AB 2014’ten bu yana, Türkiye'deki ev sahibi toplulukları ve mültecileri 10 milyar Avro’nun üzerinde bir kaynakla desteklemektedir. AB yardımları kapsamında toplam 1 milyar Avroluk destekle sağlık sektörü, en başta gelen öncelik olmuştur; çünkü bir insanın, ailenin veya toplumun bir üyesinin sağlığı, geri kalan her şeyi belirler; bu hem fiziksel hem de ruhsal sağlık açısından da geçerlidir. Bu amaçla amiral gemisi niteliğindeki SIHHAT projemizde, Sağlık Bakanlığı ile iş birliği yaparak 200 Sağlık Merkezi, Güçlendirilmiş Sağlık Merkezi ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezi kurduk.”

Önbilgi:

AB, Türkiye'deki mülteci programları kapsamında, 10 milyar Avro'dan fazla bir fon desteği sağlamaktadır. Toplam 1 milyar Avroluk destekle sağlık sektörü, bu AB desteğinde en öncelikli alanlardan biridir. Altyapı projeleri kapsamında, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası CEB ile yürütülen (50 milyon Avro’luk) “Kilis'te Sağlık Altyapısı” projesi ve Fransız Kalkınma Ajansı AFD ile Hatay-Dörtyol’da yapılan  (40 milyon Avro’luk ve 250 yatak kapasiteli) “Hatay Devlet Hastanesi” projesi, iki devlet hastanesinin inşasına yönelik hayata geçirilen ilk projelerdendir.

Sağlık Bakanlığına sağlanan AB finansmanlı Doğrudan Hibe, yani toplam 720 milyon Avro değerindeki SIHHAT projesi, mültecilere yönelik önde gelen destek programıdır. Amacı, Türkiye’deki tüm göçmenlere ve özellikle geçici koruma altındaki Suriyelilere sunulan birinci ve ikinci basamak sağlık hizmetlerini güçlendirerek, nihai olarak sağlık durumlarını iyileştirmektir. 210 milyon Avro finansmanlı SIHHAT-III projesi henüz tasarlanma aşamasında iken, 510 milyon Avro tutarındaki SIHHAT-I ve SIHHAT-II hibeleri kapsamında AB, 190 Göçmen Sağlığı Merkezi (GSM) ile 10 Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nin kuruluş, tefrişat ve işletme giderlerini finanse etmektedir. Bu merkezlerde aralarında Suriyeli doktor ve hemşirelerin de bulunduğu 4000'in üzerinde sağlık personeli istihdam edeceklerdir. Ayrıca, 430 adet tam donanımlı ambulans ve 112 adet mobil sağlık aracı satın alınmıştır.

Kilis'te, 15.12.2020 tarihinde başlayan SIHHAT-II projesi kapsamında, hâlihazırda 4 GSM bulunmakta olup, bunların biri GSM, 3’ü Güçlendirilmiş GSM’dir. İl genelinde söz konusu birinci basamak sağlık merkezlerinde toplam 122 personel (27 doktor, 1 diş hekimi, 44 hemşire/ebe, 2 psikolog, 3 sosyal çalışmacı, 5 teknisyen, 21 İki Dilli Hasta Yönlendirme Personeli, 19 yardımcı personel), ikinci basamak sağlık kuruluşlarında da 32 Hasta Yönlendirme Personeli çalışmaktadır (31 Hasta Yönlendirme Personeli ve 1 tercüman). İlde AB tarafından finanse edilen 12 ambulans ve 2 mobil araç hizmet vermektedir.

Hastane projeleri ve SIHHAT projesinin yanı sıra, (Mülteciler için Mali Yardım Programı’nın ikinci dilimi kapsamında) Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası (CEB) ile (90 milyon Avroluk yatırım içeren) “Herkes için Sağlık Altyapısının Güçlendirilmesi (ŞİFA)” adlı başka bir altyapı projesi daha bulunmaktadır. Bu proje, yaklaşık 65 yeni güçlendirilmiş/göçmen sağlığı merkezinin inşasını, yaklaşık 44 sağlık merkezinin ve 4 hastanenin yenilenmesini, mevcut hastanelerde 110 fizyoterapi ve rehabilitasyon ünitesinin yenilenmesi ve donatılmasını, tıbbi malzeme ve sağlık setlerinin sağlanmasını ve Sağlık Bakanlığı'nın kapasitenin geliştirilmesini içerecektir.

Mülteciler için yukarıda belirtilen önemli desteklerin yanı sıra, AB, Katılım Öncesi Yarım Aracı kapsamında halk sağlığı alanında yerel topluluklara destek olma kararlılığını da güçlü bir şekilde muhafaza etmektedir. 2004 yılından bu yana bu fonların toplamı 55 milyon Avro'yu aşmıştır. Buna, sağlık tehditlerine karşı vatandaşların korunması için AB'nin Hükümete verdiği destek, özellikle de hastalıkların önlenmesi alanında AB standartları doğrultusunda tedbirler dâhildir.  Ayrıca kan, organ ve dokularla ilgili halk sağlığı alanlarında Türk Sağlık Sisteminin AB gerekliliklerine uyum süreci devam etmektedir.

AB desteği, 2022 ve 2023 IPA programları kapsamında Türkiye'nin sağlık sektörüne ayrılan fonlarla devam etmektedir. Bu fonlar kanserle mücadeleye ve iklim değişikliğinin sağlık üzerindeki etkisinin azaltılmasına yardımcı olacaklar.

Basınla ilgili sorular için:

Miray Akdağ. AB Türkiye Delegasyonu, Basın Müşaviri

miray.akdag@eeas.europa.eu

a

aaaaa