EU Delegation's EU-TR Solidarity Team Won The Hearts Of The U12 İzmir Cup!

AB Delegasyonu AB-TR Dayanışma Takımı U12 İzmir Kupasında Kalpleri Kazandı!

19.04.2019 Cu - 10:35

Yazı: Berna Çetin
Fotoğraflar: Okan Kara, Berna Çetin

24 ülke, 72 takım, 1300 çocuk… U12 İzmir Kupasını kazanmak için sahada... Fakat aralarından bir tanesi tüm kalpleri kazandı: AB-TR Dayanışma Takımı! Futbol oynamayı seven 20 Suriyeli ve Türk çocuktan oluşan bu takım, AB'nin Suriyeli çocukların Türk eğitim sistemine entegrasyonuna verdiği destekten faydalanan çocuklardan bazıları.

Bu 20 çocuk bir ay boyunca Altınordu Futbol Klübünün antrönerlerinden profesyonel eğitim aldılar. Bu eğitim sayesinde, Altınordu'nun son altı yıldır düzenlediği uluslararası turnuvada birçok takımla dostluk maçları yaptılar. Amaç çocukları dünyanın dört bir yanından çocuklarla tanıştırmak ve geleceklerine dair hedefler koymalarını sağlamak amacıyla bir takım ortamında bir araya getirmek üzere sporun gücünden yararlanmaktı. 

Bir aylık antremanın ardından top koşturmak üzere sahaya çıkıp aileleriyle birlikte bu deneyimin tadını çıkarmak için hepsi çok heyecanlıydı. İçlerinden bir tanesi Abdülhakim'in annesi Sabah, 3 çocuğuyla birlikte birkaç yıl önce Halep'ten gelmiş, şimdi İzmir'de yaşıyor. Fotoğrafını çekerken "Gülümsememi Suriye'de bıraktım" diyor ama oğlunun antrenmanlara ve turnuvaya katılması kötü günleri atlatmasında ona yardımcı oluyor.

1

Çocuklar, ilk antrenmanlarında bir maç boyunca koşamazken turnuvada 12 yaş altı profesyonel futbolculara karşı mücadele ettiler ve çok da eğlendiler. Yalnızca futbol tekniğini değil aynı zamanda takım ruhunu, dostluğu, centilmenliği ve ahlaklı olmayı da öğrendiler.     

"İyi birey, iyi vatandaş, iyi sporcu"… Bu slogan, savaştan kaçan ve AB'nin finanse ettiği PİKTES projesinden yararlanan Suriyeli çocuklarla, onlarla aynı sınıfları paylaşan Türk çocuklarına kapılarını açan Altınordu FK'nın ve Kulüp Başkanı Mehmet Seyit Özkan'a ait. Savaştan dolayı travma yaşayan çocuklardan bazıları antremanlara katıldıkları bir ay gibi kısa bir sürede sosyal becerilerini ve okul performanslarını arttırdılar. Annesi, uçak görmekten bile korkan, uykusuz geceler geçiren Abdulhakim'in artık geceleri rahat uyuyabildiğini söylüyor… Bu da şüphesiz bir spora kendini adayarak bir takımın parçası olmanın yarattığı olumlu bir sonuç, zira çocuklar, düştüklerinde ve yardıma ihtiyaç duyduklarında takım arkadaşlarına ve birbirlerine karşı mücadele etseler dahi birbirlerine yardım etmeyi öğreniyorlar… Birlikte kazanmayı kutluyor ve kaybettiklerinde bunun üstesinden birlikte geliyorlar.

3

Sabah, U12 İzmir Kupası hazırlıkları ile ilgili olarak AB Delegasyonu sosyal medya hesaplarından paylaşılan her fotoğrafı ve videoyu indirmiş. Çocuklarının spor etkinliklerinde yer almasını arzu ediyor; bir sonraki planı, kızını yüzme kursuna yazdırmak. "Burada güvendeyiz. Burada, evimizdeyiz," diyor, "Abdulhakim çok mutlu, eve geldiğinde tek bahsettiği şey bu… Çocuklarımız için kocaman bir kapı açtınız; ben de bundan sonra onların bu yolda devam ettiklerinden emin olmak için elimden gelen her şeyi yapacağım."

TU12 turnuvasının açılış töreni, 5 Nisan’da İzmir İsmet Orhunbilge Spor Merkezinde yapıldı. Altınordu Futbol Kulübü Başkanı Seyit Mehmet Özkan şunları söyledi: “Her şey bir hayalle başlar… Bu yolculuğa bundan yıllar önce, sadece sekiz takımla başlamıştık. Bugünse İzmir’de mücadele eden 72 takım var. Bütün bunlar, bu çocuklara değer.”

U12 İzmir Kupası açılışına katılan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger şunları söyledi: "Altınordu ve başkanı Mehmet Seyit Özkan bizlere karşı çok açık davrandı. Bu çocukların turnuvaya katılmalarını sağladılar. Bu projeyi başlatırken temel anlayışımız, bu çocukların topluma entegrasyonunun yaşamsal bir önem taşıdığı fikrine dayanıyordu. Gerçekten de bu çocuklar, savaşın harap ettiği bir ülkeden geldiler. Ülkeleri tam anlamıyla viran oldu. Onların burada, bu futbol turnuvasına katılımları ise iyileştirici bir etkiye sahip.” Büyükelçi Berger şunları da sözlerine ekledi: "Türkiye’de yaşayan Suriyeli mültecilere yönelik projelere sağladığımız fon desteğinde eğitim konusu, öncelikler sıralamamızın en üst sıralarında yer almaktadır. Bunun nedeni, eğitimin taşıdığı önemin kilit bir etmen olduğunu daha çok başlarda anlamış olmamızdır. Bizler çocukların, sokaklarda kendi başlarının çaresine bakmalarını veya aşırıcı örgütlere bulaşmalarını istemiyoruz. Bunlarla baş etmenin tek yolu da eğitim.”

5

U12 İzmir Kupası 5-7 Nisan günlerinde yapıldı. 24 ülkeden 72 takım, 1.300 çocuk ve binlerce futbol taraftarının katılımıyla turnuva alanı adeta bir şenliğe dönüştü. Üç gün devam eden etkinlikte aralarında Milan, Parma, Lazio, Manchester City, Chelsea, Monaco, Valencia, Ajax, Lyon, Valencia, Porto, Benfica, PSV, Celtic, Rangers, Marsilya ve Zenit’in de bulunduğu Avrupa’nın önde gelen futbol kulüpleri yer aldı. Turnuva 354 maça ev sahipliği yaptı.

Turnuvanın kazananı Manchester City oldu ama AB-TR Dayanışma Takımı, ünlü yazar Paulo Coelho’nun sözlerinin ne kadar gerçek olduğunu herkese kanıtladı: "Bir çocuk bir yetişkine üç şey öğretebilir: hiç sebepsiz yere mutlu olmak, her zaman bir şeyle meşgul olmak ve istediği şeyi var gücüyle talep etmek…”

6

 

7