EU Delegation visited Hatay and Antalya in June

AB Delegasyonu Haziran ayında Hatay ve Antalya'ya ziyaretlerde bulundu

08.08.2017 Sa - 17:14

 

5-6 Haziran 2017 tarihinde Hatay'a iki günlük bir çalışma ziyareti düzenleyen Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Hatay Valisi ve Belediye Başkanı tarafından kabul edildi ve Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencileriyle bir araya gelerek AB-Türkiye ilişkileri hakkında görüş alışverişinde bulundu. Ziyaret AB fonlarıyla satın alınan tıbbi cihazların, Sağlık Bakanlığı ve Kamu Sağlığı Kurumu'nun Hatay'daki birimlerine teslim edilmesi amacıyla gerçekleştirildi. Uygulama ortağı IOM'in yardımlarıyla satın alınan bu ekipman, Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte uygulanan devam niteliğindeki AB insani yardım projesinde Suriyeli doktor ve hemşirelerin eğitiminde kullanılacak. AB, Türkiye Mülteci Aracı (FRIT) kapsamında Sağlık Bakanlığına toplam 300 milyon Avro'luk bir hibe desteği vermektedir.

 

Berger

15 Haziran günü ise Antalya'yı ziyaret eden AB Delegasyonu Başkanı Berger, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileriyle bir araya geldi. Her iki kurum da biri denizde mültecileri kurtarmayı; diğeri ise, genç istihdamını arttırmayı ve mesleki yeterlilikleri AB standartlarıyla uyumlu hale getirmeyi amaçlayan AB mali destekli projeleri yürütmektedir.

Ziyaret kapsamında iki adet kurtarma botu Sahil Güvenlik Komutanlığına teslim edildi. Yıl sona ermeden iki botun daha Sahil Güvenlik Komutanlığına teslim edilmesi öngörülüyor.

 

Berger