EU Delegation visited Kayseri and Nevşehir

AB Delegasyonu Kayseri'yi ve Nevşehir'i ziyaret etti

08.08.2017 Sa - 17:07

 

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, 12-13 Temmuz 2017 tarihinde Kayseri'yi ve Nevşehir'i ziyaret etti.

Berger

 

Ziyaretinin Kayseri ayağında Vali Süleyman Kamçı, Belediye Başkanı Mustafa Çelik ve Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz tarafından sıcak bir karşılama gören Büyükelçi Berger, katılım öncesi mali destek kapsamında AB tarafından desteklenen projeler içinde Türkiye'de teknolojiye dayalı sanayinin gelişimine sağladığı destek dolayısıyla en başarılı projelerden biri olan Erciyes Technopark'ı da ziyaret etti. Büyükelçi Berger Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Murat Doğan'ın yanı sıra bu girişimde yer alan genç mühendislerle de bir araya gelerek müteakip bir projeyle ilgili planları öğrenmekten büyük bir memnuniyet duydu. Kayseri'deki Afgan mülteciler ve derneğiyle de buluşan Büyükelçi Berger, AB tarafından mali olarak desteklenen bu sivil toplum örgütünün Türkiye'deki üyelerine nasıl yardımcı olabildiği konusunda bilgi aldı. Bu ziyaretin ardından Berger, Türkiye'nin düzensiz göçmenleri uygun koşullar altında misafir etmesini sağlayan ve yine Kayseri'de bulunan AB mali destekli kabul ve geri gönderme merkezini ziyaret etti.

Ziyaretin Nevşehir bölümünde ise AB Delegasyonu heyeti, Vali İlhami Aktaş ve Belediye Başkanı Hasan Ünver tarafından kabul edildi. Büyükelçi Berger, AB tarafından mali olarak desteklenen, mülteci ve sığınmacılar için kurulan Çoklu Hizmet Destek Merkezinin açılış törenine katıldı. Büyükelçi, AB fonlarıyla desteklenen ve su kalitesini arttırmak üzere Kızılırmak Nehrindeki kirliliği azaltmayı amaçlayan Nevşehir Atıksu Arıtma Tesisi Projesinin yanı sıra kırsal bölgelerdeki meslekleri çeşitlendirmeyi ve geliştirmeyi hedefleyen, IPARD programı kapsamında yine AB tarafından desteklenen çömlek atölyesini de ziyaret etmeyi ihmal etmedi.  

 

Berger