fbpx AB-Türkiye İlişkileri: Zorlu Bir Ortamda Karşılıklı Güven Tesis Edilmesi Şarttır | AB Türkiye
AB-Türkiye İlişkileri: Zorlu Bir Ortamda Karşılıklı Güven Tesis Edilmesi Şarttır

AB-Türkiye İlişkileri: Zorlu Bir Ortamda Karşılıklı Güven Tesis Edilmesi Şarttır

25.02.2022 Cu - 13:47

Parlamento’nun Türkiye Daimi raportörü Nacho Sánchez Amor Türkiye ziyaretinin ardından şu açıklamayı yaptı:

“Türk hükümeti ve halkına ziyaretimiz sırasında bir kez daha gösterdikleri samimi ev sahipliğinden dolayı teşekkür etmek isterim. Ziyaretimin amacı, önümüzdeki Pazartesi günü 28 Şubat tarihinde Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu’nda sunacağım Türkiye’ye ilişkin yıllık raporun hazırlıkları kapsamında çeşitli alanlardan yetkililerle bir araya gelmekti.

Ocak 2020 yılında bilgi toplamak amacıyla gerçekleştirdiğim son ziyaretten bu yana AB-Türkiye arasında bazı zorluklar aşıldı ve şu anda daha pozitif bir ortam mevcut. Bu fırsatı değerlendirerek karşılıklı güvenin yeniden tesis edilmesini sağlamalıyız. Yüksek düzeyli bir takım diyalog toplantıları gerçekleştirildi. Askıya alınanların yeniden başlatılması ve bu görüşmelerin daha fazla politika alanını kapsayacak şekilde genişletilmesi taraftarıyım. Öte yandan katılım sürecinin merkezinde yer alan hukukun üstünlüğü ve insan hakları meselelerinde ne yazık ki herhangi bir iyileşme görülmedi. Avrupa Parlamentosu için Türkiye ile bir pozitif gündem oluşturulması önündeki en büyük engel budur. Osman Kavala davası devam etmekte olan bu sorunun güzel bir örneğidir. Türkiye’deki resmi makamların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını uygulamayarak kendi hukuk sistemlerine saygı göstermemelerini bir kez daha eleştirdim. 

Türk halkı son derece zorlu ekonomik şartlarla mücadele ediyor. Türkiye ile AB arasında üst düzeydeki ekonomik entegrasyon ışığında, Türkiye’deki bazı muhataplarımız Gümrük Birliği’nin acilen güncellenmesi gerektiğini ifade ettiler.  Bu bağlamda Türkiye vatandaşlarına ve AB’ye somut yararlar sağlayacak her türlü fırsatın değerlendirilmesini destekliyorum. Ticaret ilişkilerimizdeki mevcut sorunlara ilişkin belirli bir ilerleme kaydedilmesi şartıyla bu alanda görüşmelere başlanması için başka bir önkoşul olmamalıdır.

Ancak hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı alanında ilerleme olmadan Avrupa Parlamentosu’nun Gümrük Birliği’nin güncellenmesine nihai onay vermeyeceğini tüm tarafların akılda tutması gerekir.  

Ziyaretim sırasında çeşitli siyasi partilerle görüşmelerde bulunarak mevcut siyasi ortamın nabzını tutma imkânına sahip oldum. İktidar partisi de dâhil olmak üzere, Türkiye'deki tüm büyük siyasi partiler Avrupa yanlısı tutumlarını tekrar teyit ettikleri için ayrıca memnuniyet duyuyorum.

Son olarak, Rusya'nın Ukrayna'daki askeri harekâtı konusunda, çeşitli toplantılarda yetkili Türk makamlarının Ukrayna'nın bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğüne verdikleri açık desteği memnuniyetle karşıladım ve bu konudaki güçlü takdirlerimizi dile getirdim. Önümüzdeki zorlu günlerde dış politika ve güvenlik politikasında güçlü AB-Türkiye işbirliğinin önemini vurgulamak isterim. ”

Arka Plan

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye Daimi Raportörü Nacho Sánchez Amor görüş alışverişinde bulunmak amacıyla 20-25 Şubat tarihlerinde Türkiye'yi ziyaret etti. Türkiye hakkında yaklaşan yıllık rapor hazırlıkları kapsamındaki ziyaret, Hükümet, Meclis, düşünce kuruluşları, uluslararası örgütlerden üst düzey yetkililerin yanı sıra siyasi parti ve sivil toplum temsilcileri dâhil çok çeşitli temasları içerdi.

Ankara'daki programdan önce, Sn. Sánchez Amor, İstanbul'a giderek 21 Şubat Pazartesi günü Osman Kavala davasının son duruşmasına katıldı ve Boğaziçi Üniversiteli öğretim görevlilerini ve öğrencileri ziyaret etti.

Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Mansur Yavaş ile görüştü.

Sánchez Amor Brüksel'e dönmeden önce, ziyaretle ilgili değerlendirmelerini paylaşmak için Ankara'daki AB Delegasyonunda bir basın toplantısı düzenledi.

AP irtibat:

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye Daimi Raportörü Sn. Nacho Sánchez-Amor’un Ofisi, tel. +32 2 284 58 62, e-posta: nacho.sanchezamor@europarl.europa.eu