fbpx AB Yeşil Düzen | AB Türkiye
EU Green Deal

AB Yeşil Düzen

11.12.2019 Çar - 16:08

Biz insanlar, bu gezegende güvenli ve güzel bir hayat sürmeye devam etmek istiyor muyuz? Tüm dünya insanlığın varoluşsal bir tehditle karşı karşıya olduğunu görmeye başladı. Amerika'dan Avustralya'ya kadar orman yangınları yaşanıyor. Afrika ve Asya'da çöl alanlar artmaya başladı. Yükselen deniz seviyeleri Pasifik adalarını olduğu kadar Avrupa kentlerimizi de tehdit ediyor. İnsanlık daha önce de böyle olayları yaşadı ama hiç biri bu hızda değildi.        

Bilim bu salgını hala durdurabileceğimizi söylüyor fakat zamanımız giderek azalıyor. Yeni Avrupa Komisyonu ise zaman kaybetmiyor. Bugün, göreve geleli henüz iki hafta olmuşken, Avrupa Yeşil Anlaşması için yol haritamızı sunuyoruz.  

Hedefimiz, 2050 yılına kadar küresel ısınmayı yavaşlatmak ve etkilerini azaltmak suretiyle ilk iklim-nötr kıta olmak. Bu bizim ve bir sonraki neslin görevi ancak değişim hemen başlamalı ve biliyoruz ki bunu başarabiliriz.

Bugün sunduğumuz Avrupa Yeşil Anlaşması Avrupa'nın yeni büyüme stratejisidir. Emisyonları azaltırken yeni iş imkanları yaratacak ve yaşam kalitemizi arttıracaktır.   

Ulaştırmadan vergilendirmeye, gıdadan tarıma, sanayiden altyapıya tüm politikalarımıza yeşil bakış açısı yansıtılacak. Yeşil Anlaşmamız ile temiz enerjiye yatırım yapmak ve karbon ticaretini arttırmak istiyoruz fakat aynı zamanda döngüsel ekonomiyi hızlandıracak ve Avrupa'nın biyo-çeşitliliğini koruyacağız.   

Avrupa Yeşil Anlaşması yalnızca bir gereklilik değildir: yeni ekonomik imkanların da öncüsü olacaktır. Birçok Avrupalı şirket yeşil bakış açısını benimsedi bile. Karbon ayak izlerini azaltıyor ve temiz teknolojileri keşfediyorlar. Gezegenin bir takım sınırları olduğunun farkındalar: farklı büyüklüklerdeki Avrupalı firmalar ortak evimize iyi bakmamız gerektiğini anlıyor. Ayrıca yarının sürdürülebilir çözümlerini keşfederlerse bunun kendilerine ilk hamle avantajını da sağlayacağını biliyorlar.     

İşletmeler ve değişimi yaratanların bizlerden beklediği finans kaynaklarına kolay erişimdir. Bu amaçla Sürdürülebilir Avrupa Yatırım Planı'nı devreye sokacağız. Önümüzdeki on yılda bir trilyon avroluk yatırımı destekleyecek. Avrupa'nın iklim bankası Avrupa Yatırım Bankası ile el ele çalışacağız.

Önümüzdeki Mart ayında, yol haritamızı belirlemek ve geri dönüşü olmamasını sağlamak üzere ilk Avrupa İklim Yasasını tekli edeceğiz: yatırımcılar, yenilikçiler ve girişimcilerin uzun vadeli yatırımlarını planlamaları için net kurallara ihtiyacı var.

Üretim, tüketim yaşama ve çalışma biçimlerimizde dönüşümü desteklerken bu tür bir değişimden en çok etkilenecek olanları da korumalı ve onların yanında olmalıyız.  Bu dönüşüm herkes için olmalıdır yoksa gerçekleşemez. Adil Geçiş Fonu kurulmasını teklif edeceğim. Fonun, Avrupa Yatırım Bankası ve özel kaynakların desteğiyle, önümüzdeki yedi yılda yüz milyar avroluk bir tutarı harekete geçirmek istiyorum. Kimseyi Geride bırakmamak için daha büyük bir adım atmak zorunda kalacak olan Avrupa bölgelerine yardım ettiğimizden emin olacağız.   

Avrupa'nın dört bir yanında genç yaşlı herkes yalnızca iklim eylemini talep etmekle kalmıyor artık yaşam tarzlarını değiştiriyorlar: bisiklet ya da toplu taşımayla işine gelip gidenleri, yeniden kullanılabilir çocuk bezini tercih eden anneleri, tek kullanımlık plastikleri bırakan ve pazara sürdürülebilir alternatifler sunan firmaları düşünün örneğin. Birçoğumuz Avrupa ve dünya genelindeki iklim hareketinin bir parçasıyız.     

On Avrupa vatandaşından dokuzu kararlı bir iklim eylemi talep ediyor. Çocuklarımız bizlere güveniyorlar. Avrupalılar, Birliklerinin içeride harekete geçmesini dışarıda da öncülük etmesini istiyorlar. İçinde bulunduğumuz bu günlerde tüm dünya küresel ısınmaya karşı toplu eylemi görüşmek üzere BM iklim konferansı çerçevesinde Madrid'de toplanıyor.      

Avrupa Yeşil Anlaşması, halkımızın çağrısına Avrupa'nın cevabıdır. Avrupa'nın Avrupa için yaptığı bir anlaşma ve daha iyi bir dünya için bir katkıdır. Her Avrupalı bu değişimin bir parçası olabilir.