Sivil düşün

Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı yeni döneminde sivil toplumu destekliyor

29.11.2018 Per - 17:37

29/11/2018
Basın Duyurusu


Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı yeni döneminde sivil toplumu destekliyor

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun sivil toplum destek programı Sivil Düşün’ün yeni dönem başvuruları açıldı. Aktivistlerin ve sivil toplum örgütlerinin tek çalışmada 5000 Avroya kadar talepte bulunabileceği Sivil Düşün Destekleri 2020 yılına kadar başvuruya açık olacak.

2012 yılında Türkiye'deki aktivistlerin ve sivil toplum örgütlerinin (STÖ) hak temelli çalışmalarını desteklemek amacıyla başlatılan Sivil Düşün; temel sosyal, ekonomik ve kültürel alandaki insan hak ve özgürlüklerinin yanı sıra hayvan ve çevre haklarını da içeren geniş bir çerçevede yer alan çalışmaları destekliyor.

 

Dernek, vakıf, sendika gibi kurumsal yapıların yanında tüzel kişiliği olmayan sivil girişimler, ağlar, platformlar ve aktivistler de Sivil Düşün Destekleri ile çalışma yürütebiliyor. Program;  Etkinlik/Toplantı, Örgütlenme, Hareketlilik ve Ağ Oluşturma, Savunuculuk ve Kampanya, İletişim başlıklı beş kategori altında sivil topluma destek sunuyor.

 

Türkiye’nin 81 ilinden başvuru alan ve şimdiye kadar 794 çalışmaya destek sağlayan program, sivil toplumun gelişimine katkı sunan konferans, atölye benzeri etkinliklere, aktivist ve STÖ’lerin Avrupa, aday ve komşuluk ülkelerinde çalışma ziyaretleri düzenlemesine, savunuculuk kampanyalarına, STÖ’lerin kendi görünürlüğünü artıracak iletişim faaliyetlerine ve daha birçok aktiviteye katkı sunuyor. Temel amacı; katılımcı demokrasi yapılarını ve değerlerini güçlendirmek olan Sivil Düşün, demokratik değerlere, fırsat eşitliğine ve şeffaflığa dönük gerçekleştirilecek tüm çalışmalara açık olacak. 2020 yılı Şubat ayına kadar 2 milyon 480 bin Avronun, yaklaşık 450 çalışmaya ayni destek olarak sağlanması planlanıyor.

 

Önceki dönemlerinden farklı olarak Sivil Düşün, bu yeni dönemde sendikalar ve kent konseyleri ile Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerindeki STÖ’lerin çalışmalarının öne çıkarılmasını hedefliyor. Kültürel haklar, azınlık hakları ve kent hakkı alanlarında çalışan STÖ’ler de yeni dönemde öncelikli alanlar arasında yer alacak. Program, bu alan ve bölgelere dönük düzenleyeceği eğitimler ve bilgilendirme toplantılarıyla hak temelli çalışmaların gelişmesini amaçlıyor.

 

 

Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için: sivildusun.net

Sivil Düşün Destekleri hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için: sivildusun.net/destekler

İletişim: info@sivildusun.eu

 

 

GÖRSEL BASIN KİTİ: http://sivildusun.net/basin-kiti/