jpc

Avrupa Birliği – Türkiye Karma Parlamento Komitesi (KPK)'nin 78. Toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi

21.12.2018 Cu - 23:06

Aralık 19-20, 2018

Avrupa Birliği – Türkiye Karma Parlamento Komitesi'nin (KPK) 78. Toplantısı 19-20 Aralık 2018 tarihlerinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) ev sahipliğinde Ankara'da gerçekleştirildi.

KPK ve Avrupa Parlamentosu (AP) Güvenlik ve Savunma (SEDE) alt-komisyonu üyeleri, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve Üye Ülkelerin misyon başkanlarıyla yaptıkları toplantının ardından sivil toplum örgütleriyle bir araya geldiler. AB heyeti daha sonra Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakçı ile görüştüler.

Parlamentolar düzeyinde diyalog tesis edilmesini ve AB sürecine ilişkin fikir alışverişini sağlamak suretiyle AB-Türkiye ilişkilerine önemli katkıda bulunan KPK, toplantılarını 1966 yılından bu yana dönüşümlü olarak AB merkezinde ve Türkiye'de yapmaktadır. KPK'nın resmi programı çerçevesinde "Türkiye-AB İlişkileri ve Katılım Müzakerelerinin Mevcut Durumu", "Türkiye ile AB arasındaki Ekonomik İşbirliği" ve "Güvenlik Alanındaki Güçlükler" ele alındı.

Avrupa Parlamentosu heyetine Manolis Kefalogiannis, Türk Milletvekilleri heyetine KPK Eş-başkanı İsmail Emrah Karayel başkanlık ederken Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakereleri Genel Müdür Yardımcısı Maciej Popowski, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, AB Konseyi Avusturya Dönem Başkanlığı Temsilcisi Büyükelçi Ulrike Tilly, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakçı, Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Güvenlik İşleri Genel Müdürü Büyükelçi Alper Coşkun ve Ticaret Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Mehmet Tan toplantıda konuşmalar yaptılar. AB Üye Ülkelerinin temsilcileri de toplantıda yer aldılar. 

JPC photo - first day 1.jpg

JPC photo - first day 2.jpg

JPC photo - first day 3.jpg

JPC photo 1.jpg