EMW started with 61 municipalities registered

AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI "BİRLİKTE YÜRÜYELİM" SLOGANI İLE BAŞLIYOR!

16.09.2019 Pt - 19:04

AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI "BİRLİKTE YÜRÜYELİM" SLOGANI İLE BAŞLIYOR!

BİR ÇOK KENTTE ANA CADDELER 22 EYLÜL GÜNÜ TRAFİĞE KAPATILACAK.

AB BÜYÜKELÇİSİ CHRISTIAN BERGER İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI İMAMOĞLU, ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI YAVAŞ VE KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALTAY İLE BİRLİKTE YÜRÜYECEK!

HAREKETLİLİK HAFTASI ETKİNLİKLERİ PAZAR AKŞAMI ANKARA ANITPARK'TA DÜZENLENECEK HALUK LEVENT KONSERİYLE SONA ERECEK.

Avrupa Komisyonu, temiz hareketlilik ve sürdürülebilir kentsel ulaşımın desteklenmesi amacıyla her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenen öncü kampanyası Avrupa Hareketlilik Haftasının (#mobilityweek) 18.sini başlatıyor.   

Bu yılkı kutlamalar kapsamında 48 ülkede 2.800'ü aşkın kentte etkinlikler düzenlenerek insanların, sürdürülebilir hareketliliğin kendi hayatlarındaki rolünü keşfetmelerine ve temiz ulaşım türlerini denemelerine imkân verilecek. Bu yıl Avrupa Hareketlilik Haftasına Türkiye'den 61 belediye katılıyor. Bu çerçevede sivil toplum örgütleri de son derece aktif rol alarak 80'den fazla kentte sürdürülebilir kentsel hareketlilik fikrini destekleyen faaliyetler düzenliyorlar.   

Hareketlilik Haftası artık kampanyanın simgesi haline gelen otomobilsiz gün uygulamasıyla 22 Eylül günü sona eriyor.

Bu yılın sloganı Birlikte yürüyelim, güvenli yürüme ve bisiklete binmeyi, ve bunların sağlığımız, çevremiz ve bütçemize yararlarını öne çıkarmaktadır. Emisyonu olmayan yürüme ve bisiklete binme gibi aktif ulaşım türleri kalbimiz ve vücudumuzun sağlığına katkıda bulunmaktadır.   

Haftanın ruhuna uygun olarak AB Büyükelçisi Christian Berger de etkinliklere katılacak ve Konya, İstanbul ve Ankara belediye başkanlarıyla birlikte yürüyüşlerde yer alacak.

  • Konya’daki yürüyüş 19 Eylül’de saat 13:30’da Aslanlı Kışla Caddesi’nde başlayacak ve Mevlana Meydanında sona erecek. Yürüyüşe Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Sn. Fatma Varank da katılacak.
  • İstanbul’daki yürüyüş etkinliği 22 Eylül’de Bağdat Caddesi Şaşkınbakkal’da saat 10:00’da başlayacak ve Göztepe Parkı’nda sona erecek. Yürüyüşe İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da katılacak.
  • Ankara programı 22 Eylül’de saat 17:30’da Kuğulu Park’tan start alıp Anıt Park’ta sona erecek ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da yürüyüşte yer alacak.
  • Ankara’da yapılacak olan kapanış töreni ise 22 Eylül’de Anıtpark’ta halka açık Haluk Levent konseriyle noktalanacak.

Avrupa Hareketlilik Haftasının açılışı münasebetiyle AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger şu açıklamayı yaptı: "Sürdürülebilir hareketlilik daha temiz ve yakıt-verimli ulaşım türlerini ve insan gücüyle çalışan ulaşım modları ile seyahati arttırarak desteklemek yoluyla yurttaşlar için daha iyi yaşam kalitesi anlamına gelmektedir. Aynı zamanda, dikkatleri yerelde tutmanın ve Türkiye'deki kentlerde ulaşım sistemlerinin çevre performansını arttırmaya yardımcı olmanın da harika bir yolunu oluşturmaktadır."

Avrupa Hareketlilik Haftası kampanyası, sürdürülebilir hareketlilik alternatifleri sunmak ve kentlerin karşılaştıkları zorlukları hemşerilerine anlatmak için mükemmel bir fırsat sunmaktadır. Bu etkinlikte yer almak suretiyle kentler daha temiz ulaştırma seçeneklerinin faydalarına dikkat çekebilir ve Avrupa'da daha iyi hareketlilik yolunda ilerleme kaydedebilirler.

Haydi birlikte yürüyelim ve yürümenin faydalarını hep birlikte görelim!

 

 

Basınla ilgili sorularınız için:

Miray Akdağ  - Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Basın Müşaviri miray.akdag@eeas.europa.eu

M +90 532 624 93 56 / T +90 312 459 88 77

 

Etkinlik programları hakkında bilgi için:
Deniz Özbek, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Ulaştırma Sektörü Program Asistanı

 

deniz.ozbek@eeas.europa.eu

 

Avrupa Komisyonu'nun kent ve ilçeleri nasıl desteklediği ve sürdürülebilir kentsel hareketliliği nasıl teşvik ettiği konusunda ayrıntılı bilgi için bakınız Komisyon'un "Europe on the Move" (Avrupa Hareket Halinde) başlığı altında sunulan temiz, güvenli ve birbiriyle bağlantılı hareketlilik gündemine, kentsel hareketlilik paketine ve Komisyon desteğine ilişkin ek bilgiye:


https://ec.europa.eu/transport/modes/road/news/2018-05-17-europe-on-the-move-3_en

https://ec.europa.eu/transport/themes/logistics-and-multimodal-transport/2018-year-multimodality_en

https://ec.europa.eu/transport/themes/urban/urban_mobility/ump_en

https://ec.europa.eu/transport/themes/urban/urban_mobility/commission-support_en

Son güncellemeler hakkında bilgi için lütfen aşağıdaki sosyal medya etiketini kullanın:

 

#mobilityweek #birlikteyürüyelim