fbpx Avrupa Komisyonu’nun Göç ve Güvenlik Politikalarının Koordinasyonundan Sorumlu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas'ın mesajı: | AB Türkiye
Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas'ın mesajı:

Avrupa Komisyonu’nun Göç ve Güvenlik Politikalarının Koordinasyonundan Sorumlu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas'ın mesajı:

17.03.2022 Per - 16:15

“Yarın başlayacak olan iki günlük İstanbul ziyaretimi memnuniyetle ve heyecanla bekliyorum. Türkiye'deki resmi makamlar ve Dünya Sağlık Örgütü ile el ele yürüttüğümüz çalışmalarda aynı birlik, insanlık ve dayanışma hislerimizi korumaya kararlıyız.

Dünya Sağlık Örgütü Konferansı'nın başlığı her şeyi anlatıyor: "Nereden olursan ol, herkes için sağlık."

Sağlık ve özellikle mültecilere yönelik sağlık hizmeti AB-Türkiye işbirliğinin bir başarı hikâyesidir. Ortak çabalarımızı daha da artırarak sürdüreceğiz. AB'nin eş-finansman sağladığı İstanbul civarındaki ilgili projelere yapacağımız saha ziyaretleri, çalışanlarla ve yararlanıcılarla fikir alışverişinde bulunmak ve uzun yıllardır milyonlarca mülteciye ev sahipliği yapılması ve bu mültecilerin ihtiyaçlarının karşılanmasında Türkiye'nin oynadığı hayati rolü büyük takdirle karşıladığımızı ifade etmek için mükemmel bir fırsat olacak.

Haysiyet, saygı, hoşgörü ve en savunmasız durumdakilerin korunması. Ortak hedeflerin gerçekleştirilmesi için birlikte daha güçlüyüz.

Ziyaretimin ikinci gününde Patrik Cenapları Ekümenik Patrik Bartholomew'un huzuruna kabul edilmekten şeref ve onur duyacağım. Ukrayna'dan her gün trajik görüntülerin geldiği bu karanlık günlerde Patrik Cenapları'nın barış ve birlik mesajı hepimizi için umut kaynağıdır."

 

Basınla ilgili sorularınız için:

Miray Akdağ - Basın Müşaviri

miray.akdag@eeas.europa.eu