hatay

Avrupalı gazeteciler Hatay'da AB destekli Mültecilere Mali Yardım Programı kapsamındaki projeleri ziyaret ettiler

19.04.2019 Cu - 15:43

Avrupa'nın faklı ülkelerinden  11 medya kuruluşunu temsil eden 13 Avrupalı gazeteci, Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı kapsamında Avrupa Birliği tarafından Hatay'da desteklenen çeşitli projeleri ziyaret etti.  Basın gezisi , başta Suriye'den gelenler olmak üzere dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapma çabalarında Türkiye'ye destek olmak üzere AB'nin yürüttüğü çalışmalara ilişkin detaylı bilgi vermek üzere düzenlendi.   Gazeteciler, Türkiye'deki ve bölgedeki mülteciler ve ev sahibi toplumlara AB ve Almanya tarafından sağlanan desteğe ilişkin genel bilgi veren AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi  Christian Berger ve Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann tarafından karşılandılar.

1

2

 

Tanışma toplantısının ardından ILO, Mustafa Kemal Üniversitesi temsilcileri ile Suriyeliler ve ev sahibi toplumlara yönelik istihdam ve girişimcilik alanlarında eğitimlere katılan proje yararlanıcıları ile bir toplantı yapıldı. Gazeteciler daha sonra uluslararası STÖ SPARK tarafından hayata geçirilen proje kapsamında burs alan Suriyeli üniversite öğrencileri ile bir araya geldiler. Cep telefonu tamir kursları, Türkçe dil kursları, çocuk dostu alan ve psiko-sosyal destek alanları dahil Reyhanlı'daki Kızılay Toplum Merkezi'nin yürütmekte olduğu faaliyetler hakkında yerinde bilgi aldılar.   

3

4

 

Hatay-Dörtyol Devlet Hastanesi'nin temel atma töreni, Avrupalı gazeteciler ile AB üyesi 20 ülkenin büyükelçisinin bir araya gelmesine vesile oldu. İnşaatı iki yıl sürecek olan hastane, 250 yatak kapasitesiyle hem Türk nüfusa hem de mültecilere aynı şekilde hizmet edecek. AB'nden gelen gazetecilerin son durağı ise Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Göçmen Sağlığı Eğitim Merkezi oldu. Gazeteciler burada, Türk sağlık sistemi altında mesleklerini icra edebilmek üzere eğitim alan Suriyeli doktor ve hemşirelerle sohbet etme imkanına sahip oldular.

7

Düzenlenen bu basın ziyareti, Avrupalı gazetecilerin sahada sağlık, yüksel öğrenim, altyapı ve sosyo-ekonomik destek gibi farklı alanlarla ilgili olarak bilgi almasına yardımcı oldu. İki günlük ziyaret süresince gazeteciler projeleri ziyaret etme, proje faydalanıcıları ile bir araya gelip görüş alışverişinde bulunabilme ve Türkiye'deki Suriyeliler için Mali Yardım Programı (FRIT) kapsamında kaydedilen başarıları deneyimleme fırsatı yakaladılar.