fbpx Avrupa'nın En Büyük Miras Ödülleri 18 Ülkeden 30 Örnek Başarı Onurlandırıldı | AB Türkiye
sdasda

Avrupa'nın En Büyük Miras Ödülleri 18 Ülkeden 30 Örnek Başarı Onurlandırıldı

30.06.2022 Per - 17:47

Brüksel / Lahey, 30 Haziran 2022

Avrupa Komisyonu ve Europa Nostra, 2022 Avrupa Kültürel Miras Ödüllleri / Europa Nostra Ödülleri’ni kazananları açıklamıştır. AB Yaratıcı Avrupa programı tarafından finanse edilen ve Avrupa’nın bu alandaki en prestijli ödülü kabul edilen Ödüllerin bu yıl 20. yıl dönümü. 18 Avrupa ülkesinden 30 ödül, beş kategoride etkileyici çalışmalara verilmiştir. Bu kategoriler, Avrupa’daki kültürel miras politikalarına ve uygulamalarına dair en son gelişmelerle ve önceliklerle uyumludur.

Avrupa Birliği Yaratıcı Avrupa programında yer almayan bir Avrupa ülkesinden önemli bir kültürel miras başarısına bir Europa Nostra Ödülü verilmiştir:

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, Bayburt, TÜRKİYE (Yurttaş Katılımı ve Farkındalık Yaratma Dalında)

Bu müze, ziyaretçilerine yerel halkla işbirliği içinde tasarlanan interaktif deneyimler sunarak Bayburt ve Anadolu'nun somut ve somut olmayan kültürel mirasını korumayı ve canlandırmayı amaçlamaktadır.

Ödüller, 26 Eylül’de Prag’da; Avrupa Komisyonunun İnovasyon, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten Sorumlu Üyesi Mariya Gabriel ve Europa Nostra İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hermann Parzinger’in ev sahiplikleriyle, yeni restore edilmiş olan Prag Devlet Opera’sında düzenlenecek olan Avrupa Kültürel Miras Ödülleri Töreni’nde sahiplerine sunulacak ve kutlanacaktır.

Ödüllere ilişkin olarak Avrupa Komisyonu Üyesi Mariya Gabriel şunları ifade etti: “Bu yılki Avrupa Kültürel Miras Ödülleri / Europa Nostra Ödülleri'ni kazananların tümünü, çalışmalarının olağanüstü kalitesi ve yeniliğe açık olmaları nedeniyle yürekten kutluyorum. 2022, Avrupa miras topluluğu için en önemli ödül haline gelmiş olan AB Kültürel Miras Ödülü'nün 20. yıl dönümünü kutladığımız için özel bir yıl. Ödüllendirilen girişimlerin çoğu, gençlerin mirasımıza, tarihimize ve özellikle bu yıl Avrupa Gençlik Yılı olması bakımından daha da anlamlı olan kültürel kimliğimize yönelik muazzam ilgisini ve katılımını göstermektedir. Ukraynalı İki ödül sahibine de iyi dileklerimizi ayrıca belirtmek isterim. Ödüllerin eş-finansmanını sağlayan Yaratıcı Avrupa, temel Avrupa değerlerimiz üzerine kurulmuş kapsayıcı ve uyumlu toplumlar inşa etmekte kültürü ve yaratıcılığı teşvik etmeyi temsil etmektedir.”

Europa Nostra İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hermann Parzinger  ise Ödülleri şöyle değerlendirdi: “Bu yılın Ödül sahipleri, kültür mirasımızın bizi doğayla nasıl yeniden ilişkilendirdiğini, aidiyet ve yer duygusu yaratmaya nasıl yardımcı olduğunu ve sürdürülebilir ve kapsayıcı bir yaşam biçimini destekleyen döngüsel bir ekonomi geliştirmenin ayrılmaz bir yapı taşı olduğunu gösteren güçlü örnekleridir. Bu olağanüstü girişimleriyle Ödül kazananları –meslek insanlarını ve adanmış kişileri- esaslı ve övgüye değer çalışmalarından dolayı kutluyorum”.

2022 Avrupa Kültürel Miras Ödülleri / Europa Nostra Ödüllerini Kazananlar 

Koruma ve Yeniden Kullanıma Uyarlama

Aachen Tabyaları, Atlantikwall Raversyde, Batı-Flamanya, BELÇİKA

Aachen, ziyaretçilerin yapısını kavrayabilmesi için yeterli kalıntıları olan Birinci Dünya Savaşı’ndan kalan tek Alman kıyı tabyasıdır. Restorasyonu ve yenilenmesiyle bu miras alanı Avrupa açısından büyük önem ve öğretici bir değer kazanmıştır.

Villa E-1027, Roquebrune-Cap-Martin, FRANSA

Villa E-1027, 1920'lerde İrlandalı mimar ve mobilya tasarımcısı Eileen Gray tarafından Rumen mimar Jean Badovici ile birlikte tasarlanmıştır. Korozyonu önlemek için gelişmiş sistemlerin kullanılması ve tüm iç mekan objeleri ve malzemeleri de dahil olmak üzere bütüncül restorasyonu, Modernist Mimarinin gelecekte korunması için örnek teşkil etmektedir.

Episkopi Anıtı, Sikinos, YUNANİSTAN

Bu etkileyici Roma mozolesi, neredeyse bozulmadan ayakta kalarak bir Bizans kilisesine dönüştürülmüştür. Titiz araştırma, dikkatli koruma ile birleştirilerek yüksek kalitede bir restorasyon projesi ortaya çıkmıştır.

Atlungstad İmalathanesi, Ottestad, NORVEÇ

1855 yılında kurulan ve halen kullanılmakta olan en eski Norveç içki fabrikasıdır. Rehabilitasyonu, eski fabrika makinelerinin yeniden kullanımını, binanın endüstriyel karakterini restore ederek ona yeni sosyo-kültürel işlevler kazandırmayı kapsamakta.

Capuchos Manastırı, Sintra, PORTEKİZ

Sintra'nın doğal ormanında 1560 yılında inşa edilen bu manastır kompleksi, manevi bağlılık ve çilecilik soluk almaktadır. Tüm binalar ve süslemeleri, geleneksel teknikler ve yenilikçi çözümler birleştirilerek restore edildi.

Din Özgürlüğü Evi, Cluj-Napoca, ROMANYA

15. Yüzyıldan kalma bu bina, Cluj-Napoca'daki en eski ve en önemli binalardan biridir. On yıl süren bir restorasyon sürecinden sonra, bu ev, dini özgürlük ve hoşgörü ideallerine adanmış bir kültür merkezi olarak yeniden açıldı.

Illa del Rei, Minorka, İSPANYA

Illa del Rei'nin rehabilitasyonu, 1711'de inşa edilen deniz hastanesini müzeye dönüştüren yerel gönüllüler tarafından kurulan bir vakıf ile Langara ek binalarını restore eden ve hassas bir şekilde yeniden kullanıma uyarlayan İsviçreli bir sanat galerisi arasındaki verimli bir işbirliğinin sonucudur.

Aziz Andrew Kilisesi, Kiev, UKRAYNA

Bu kapsamlı ve iyi belgelenmiş restorasyon, Ukrayna halkına önemli kültürel ve manevi değeri olan bir anıtı yeniden kazandırdı. Kilise şimdi bir müze olarak işlev görüyor ve kilise ayinlerine, bilimsel ve eğitici etkinliklere ve oda müziği konserlerine ev sahipliği yapıyor.

 

Araştırma

Avrupa’da Mega-Etkinliklerde Miras Fırsatları/Tehditleri (HOMEE), KIBRIS/ İTALYA/ POLONYA/ BİRLEŞİK KRALLIK

Bu proje, miras kentlerde mega etkinlikler düzenlemenin fırsatlarını ve zorluklarını araştırdı ve gelecekteki etkinlikler için önemli bir kalite standartları çerçevesi oluşturdu.

İPEKŞİMDİ, FRANSA / ALMANYA / ITALYA / POLONYA / SLOVENYA / İSPANYA

Bu Horizon 2020 projesi, Avrupa'nın ipek mirasına ilişkin anlayışımızı ve bilgimizi geliştirmek için mevcut teknolojilerin ötesine geçen kapsamlı bir akıllı bilgi işlem sistemi üretti.

Miras Peşinde, HOLLANDA

Arkeoloji alanındaki bu büyük ölçekli vatandaş bilimi projesi, yeni arkeolojik nesneler ortaya çıkardı ve en son teknolojileri topluluk inşasıyla birleştirdi.

Sicilya Kukla Tiyatrosunun Korunması, ITALYA

Bu proje, Sicilya Kukla Tiyatrosu'nun somut olmayan mirasını korumak, teşvik etmek ve sürdürülebilir bir şekilde yönetmek için önlemler önermektedir.

 

Eğitim ve Beceri Geliştirme

Ustalar ve Çıraklar, FINLANDIYA

Somut olmayan mirasın aktarımı için heyecan verici yeni bir model; kültürel miras etrafında ortak faaliyetlerde işbirliği yapmak için bu projede genç ve yaşlı nesiller eşit şartlarda bir araya getiriliyor.

Ahşap Koruma Teknolojisi üzerine Uluslararası Kurs, NORVEÇ

Bu kursun disiplinler arası yaklaşımı, farklı geçmişlerden ve ülkelerden gelen profesyonellerin eğitimlerini ve ahşap mirası alanındaki uzmanlıklarını geliştirmelerini sağlamakta.

TISH Yahudi Yemek Festivali, Varşova, POLONYA

Yahudi yemek mirası kutlanırken, katılımcılar bir dizi mutfak atölyesi ve yemek tadımı aracılığıyla ortak tarihleri hakkında konuşuyor, klişelerle mücadele ediyor ve engelleri yıkıyor.

Piscu Okul Müzesi ve Atölyesi, ROMANYA

Kültürel miras, çağdaş sanat ve seramik, eski bir çömlek fabrikasında bir kültür ve eğitim merkezi yaratmak için bir araya geliyor. Yaz okulları, atölye çalışmaları ve kültürel etkinlikler bu büyüleyici mirasın aktarılmasına yardımcı oluyor.

Dikişli İşaretler, ROMANYA

Bu proje, geleneksel Romen gömleği dikimiyle ilgili bilgi ve becerilerin aktarılmasına yardımcı oluyor ve “geçici moda” endüstrisine karşı güçlü bir duruş sergiliyor.

Symphony, ISPANYA

Sürükleyici bir görsel-işitsel deneyim ile Senfoni, yeni nesillerde klasik müzik mirasına yönelik daha fazla farkındalık yaratıyor ve takdir etmelerini sağlıyor.

 

Yurttaş Katılımı ve Farkındalık Yaratma

Sofya’nın Nehirleri, BULGARİSTAN

Pop-up mimari müdahaleler ve kültürel ve eğitimsel etkinlikler aracılığıyla bu girişim, Sofya'nın yapay nehir yataklarını, 80 yıl sonra ilk kez, halkın erişimine açık hale getirdi ve görünürlüğünü artırdı.

Sámi Anayurda Dönüş, FINLANDİYA

Finlandiya Ulusal Müzesi'nden Sámi Müzesi Siida'ya önemli bir Sami kültürel mirası koleksiyonunun iadesinden önce, hassas bir halkla iletişim programı yürütüldü; mirasın etkin bir şekilde iade edilmesinin çok önemli bir örneği.

Swapmüze, Apulia, ITALYA

Swapmüze, küçük, yerel kültür kurumlarını yenilemeye ve zenginleştirmeye yardımcı olmak için müzelerin günlük uygulamalarında müzeler ve gençler arasında işbirlikleri sağlar.

Va' Sentiero, ITALYA

10 ülkeden 3000 katılımcı ve birçok yerel topluluğun katılımı ile dünyanın en uzun yürüyüş rotası olan 8000 km'lik Sentiero Italia'yı yürüyen ve belgeleyen bir grup genç meraklı tarafından gerçekleştirilen üç yıllık bir çim-rota keşif gezisi.

“Lumbardhi Yeniden Halka Açılıyor” Projesi, Prizren, KOSOVA [1]

“Lumbardhi Yeniden Halka Açılıyor” tarihi Lumbardhi Sinemasını özelleştirme ve yıkımdan kurtarmak için yola çıkmış başarılı bir girişimdir. Bu girişimin eylemleri sayesinde sinema, bir miras alanı olarak geri kazanılmış ve kültürel etkinlikler için canlı bir merkez haline gelmiştir.

Köydeki Müze , PORTEKİZ

Bu kültürel program, sanat ve kültürün tadını çıkarmak, yerel folklor ve mirası öğrenmek ve canlandırmak ve kırsal alanlardaki kültürel faaliyetlere erişimi geliştirmek için müzeleri, sanatçıları ve toplulukları bir araya getiriyor.

PAX-Patios de la Axerquía, Kordoba, İSPANYA

Kordoba'nın terkedilmiş avlulu evlerinin (casa de vecinos) rehabilitasyonuna dayalı, miras bağlamında sosyal inovasyon yoluyla yeni bir kentsel dönüşüm modelini teşvik eden kültür mirası binalar için yenilikçi bir yönetim sistemidir.

Wikipedra, İSPANYA

Wikipedra, bir web sitesi ve mobil uygulama aracılığıyla İspanya'nın ve sınır bölgelerinin kuru duvar mirasını unutulmaktan kurtarabilecek bir bilgi veritabanı geliştirmek için vatandaş biliminden yararlanıyor.

Dünya Vyshyvanka Günü, UKRAYNA

Küçük bir öğrenci eylemi olarak başlayan olay, artık Ukrayna halkının mirasının önemli bir unsuru olan ikonik Ukrayna işlemeli gömleğinin (vyshyvanka) korunmasına yardımcı olan, uluslararası alanda kutlanan yıllık bir tatil haline gelmiştir.

 

Üstün Hizmet/ Miras Savunucuları

Costa Carras, Atina, YUNANİSTAN  (ölümünden sonra)

Costa Carras, 50 yılı aşkın bir süredir, gelecek nesiller için daha sürdürülebilir, kapsayıcı ve güzel bir dünya yaratmak amacıyla Yunanistan'ın ve Avrupa'nın kültürel ve doğal mirası için yorulmadan çalıştı. O, ileri görüşlü bir korumacı, seçkin bir tarihçi ve gerçek bir Avrupalı idi.

La Paranza Kooperatifi, Napoli, ITALYA

Bu genç arkadaşlar kooperatifi 2000'li yılların başından beri Napoli'nin yeraltı mezarlarını ziyaretçiler için canlı bir cazibe merkezine dönüştürmek için çalıştı ve aynı zamanda Sanità mahallesinin somut bir şekilde canlanmasını sağladı.

Elżbieta Szumska, Złoty Stok, POLONYA

Yorulmak bilmeyen adanmışlığıyla Elżbieta Szumska, küçük Złoty Stok kasabasında bulunan eski Kopalnia Złota altın madeninin Polonya'nın en tanınmış turistik yerlerinden birine dönüştürülmesine yardımcı oldu.

Ödül kazananlar, 36 Avrupa ülkesinden kuruluşlar ve bireyler tarafından aday gösterilenlerin bağımsız Seçici Komiteler tarafından değerlendirilmesi sonrasında, Avrupa'nın dört bir yanından gelen miras uzmanlarından oluşan Jüri tarafından belirlenmiştir.

 

2022 Avrupa Kültürel Miras Ödülleri Töreni

Ödüller 26 Eylül’de Prag’da, Avrupa Komisyonu Kültür sorumlusu üyesi ve Europa Nostra İcra Kurulu Başkanı ev sahipliğinde Devlet Operası’nda düzenlenecek olan Avrupa Kültürel Miras Ödülleri Töreni’nde sahiplerine sunulacak ve kutlanacaktır. Bu yılın ödül kazanan projeleri arasından seçilecek olan Grand Prix ödülleri ve Halkın Seçimi Ödülünü kazananlar Tören sırasında açıklanacak ve her biri 10.000 € almaya hak kazanacaktır. Bütün kültür mirası destekçileri ve meraklıları, Ağustos ayı ortası ile Eylül ayı ortası arasında, Halkın Seçimi Ödülü için çevrimiçi olarak oy vermeye ve kazanan(lar) için kendi ülkelerinden veya başka bir Avrupa ülkesinden destek toplamaya çağrılıdır.

Avrupa Miras Ödülleri Töreni, 25-27 Eylül tarihlerinde Prag'da gerçekleştirilecek olan 2022 Avrupa Kültürel Miras Zirvesi'nin önde gelen etkinliklerindendir. Avrupa Birliği Konseyi Çek Başkanlığı'nın programına dahil edilen Zirve, Avrupa Komisyonu'nun desteğiyle Europa Nostra tarafından düzenlenmekte.

 

Kurumsal Bilgiler

Avrupa Miras Ödülleri / Europa Nostra Ödülleri

Avrupa Miras Ödülleri / Europa Nostra Ödülleri 2002 yılında Avrupa Komisyonu tarafından başlatıldı ve o tarihten bu yana Europa Nostra tarafından yürütülmektedir. Ödüller Avrupa Birliği’nin Yaratıcı Avrupa programı tarafından desteklenmektedir. 20 yıldır Ödüller; iyi örnekleri öne çıkarmakta, sınır ötesi bilgi alışverişini teşvik etmekte ve çeşitli paydaşları geniş ağlar içinde bir araya getirmektedir. Ödüller sahiplerine yaygın ulusal ve uluslararası tanınırlık, yeni fon imkanları ve artan ziyaretçi sayısı gibi katkılarda bulunmaktadır. Ödüller ayrıca Avrupa toplumu nezdinde ortak mirasın daha fazla sahiplenilmesine katkı sağlamaktadır. Bu nedenle Ödüller, Avrupa toplumu, ekonomisi ve çevresi için kültürel ve doğal mirasın çoklu değerlerinin tanıtılması için kilit bir araç olmuştur. Ödüller hakkında ek bilgiler için lütfen ziyaret edin: www.europeanheritageawards.eu/facts-figures.

Europa Nostra

Europa Nostra kültürel miras alanında faaliyet gösteren STK’ların Avrupa genelinde oluşturduğu federasyondur ve kamu kurumları, özel şirketler ve bireyler tarafından desteklenen bir kuruluştur. Avrupa’da 40 ülkede faaliyet gösteren kuruluş, Avrupa’daki kültürel ve doğal mirasın korunmasına ve tanıtılmasına adanmış sivil toplumun sesidir. 1963’te kurulan Europa Nostra, bugün kültürel ve doğal miras konusunda Avrupa’daki en güçlü temsiliyete sahip bir kuruluş olarak tanınmaktadır. Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, UNESCO ve diğer uluslararası kuruluşlarla yakın ilişkiler sürdürmektedir.

Europa Nostra, Avrupa’da tehlikeyle karşı karşıya olan anıtları, sit alanlarını ve peyzajları kurtarmaya yönelik faaliyetler yürütmektedir. Bunların başında Tehlike Altındaki 7 Kültür Varlığı programı gelmektedir. Kuruluş, ayrıca AB Kültür Mirası Ödülleri/ Europa Nostra Ödülleri ile başarılı koruma uygulamalarını ödüllendirmektedir.

Europa Nostra, Avrupa’daki kuruluşlarla katılımcı bir diyalog içinde faaliyetlerde bulunarak ve Avrupa Miras İttifakı 3.3 (European Heritage Alliance 3.3) ile işbirliği içinde çalışarak Avrupa’da kültürel ve doğal mirasa ilişkin strateji ve politikaların tanımlanmasına ve uygulanmasına aktif olarak katkıda bulunmaktadır. Europa Nostra, Avrupa Komisyonu tarafından geliştirilen New European Bauhaus (Yeni Avrupa Bauhaus’u) girişiminin resmi ortakları arasındadır ve Climate Heritage Network (Avrupa İklim Miras Ağı) ve Bağımsız Devletler Topluluğu'nun Bölgesel Eş Başkanıdır.

Yaratıcı Avrupa

Yaratıcı Avrupa kültürel ve yaratıcı sektörleri destekleyerek bu sektörlerin Avrupa’nın toplumuna, ekonomisine ve yaşam ortamına katkısını artırmayı hedefleyen yeni bir AB programıdır. 2021-2027 için  €2.4 trilyon olan bütçesiyle, kültürel miras, sahne sanatları, güzel sanatlar, çok disiplinli sanatlar, yayıncılık, sinema, televizyon, müzik ve video oyunları alanlarının yanı sıra on binlerce sanatçıya, kültürel ve görsel-işitsel konularda faaliyet gösteren uzmanlara destek vermektedir. Sağlanan destekler bu kişi ve kuruluşların faaliyetlerini Avrupa geneline yaymalarına, yeni kitlelere erişmelerine ve dijital çağda gereken becerileri geliştirmelerine olanak tanıyacaktır.

İLETİŞİM

EUROPA NOSTRA

Audrey Hogan, Programlar  Sorumlusu
ah@europanostra.org,

T. +31 70 302 40 52

Joana Pinheiro, İletişim Koordinatorü

jp@europanostra.org,

M. +31 6 34 36 59 85

AVRUPA KOMİSYONU

Sonya Gospodinova

sonya.gospodinova@ec.europa.eu

+32 2 2966953

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN

Çeşitli dillerde basın bültenleri

Ödül kazanan projeler hakkında:

Bilgi ve jürilerin değerlendirmeleri

Fotoğraflar e-bannerlar

Videolar (yüksek çözünürlüklü)

Creative Europe website

Commissioner Gabriel’s website

 

Basın irtibat:

Miray Akdağ, AB Türkiye Delegasyonu Basın Müşaviri

T.: 0312 4598700, E-posta: miray.akdag@eeas.europa.eu