fbpx Başkan von der Leyen'in G20 Zirvesi'ndeki gıda ve enerji güvenliği konulu açıklaması | AB Türkiye
a

Başkan von der Leyen'in G20 Zirvesi'ndeki gıda ve enerji güvenliği konulu açıklaması

15.11.2022 Sa - 09:49

Sayın Başkan, meslektaşlarım, G20 küresel meseleleri ele aldığımız kritik bir platformdur. 

Bu savaşa son vermeliyiz. 

Rusya’nın savaşı sadece gerekçesiz değil aynı zamanda hiçbir provokasyona dayanmayan, Ukrayna’da büyük acılara neden olan ve küresel ekonomiye büyük zarar veren hukuksuz bir savaştır. 

Bu masanın etrafında bulunanların çoğu gibi AB de bu savaşı kınamaktadır. 

G20, savaşın neden olduğu ciddi küresel sonuçlara karşı artık birlikte çalışmalıdır. 

İki konuya değinmek istiyorum: 

İlki gıda krizi. 

AB krizin dindirilmesi için azami çaba göstermektedir:

Olası yanlış anlamaları önlemek üzere belirtmek isterim ki tarımsal gıda ürünlerine ve gübreye yaptırım uygulanmamaktadır. 

Genel Sekreter Guterres ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından aracılık edilen Karadeniz Tahıl Girişimi’ni yürekten destekliyoruz. Bu girişim genişletilmesi gereklidir. 

Bunun yanı sıra, tarımsal gıda ürünlerinin Ukrayna’nın dışına çıkarılabilmesi için Avrupa Birliği’nde, Dayanışma Hatları adını verdiğimiz alternatif ulaştırma güzergahları oluşturduk.  Mayıs ayından bu yana bu güzergahlardan 15 milyon tonu aşkın ürün taşındı ve bu hatların kapasitesini arttırıyoruz. 

Ayrıca küresel gıda güvenliği yardımımızı 210 milyon Avro daha arttırıyoruz. Böylece önümüzdeki 3 yıllık süreçte gıda desteğimizi ve yerel gıda üretiminin arttırılmasına yönelik desteğimizi 8 milyar Avro’ya kadar çıkarmış olacağız. 

Gübrelerle ilgili olarak, buna tabi amonyak da dahil, gübreyeerişime ve gübrenin taşınmasına destek oluyor ve mali yardım sağlıyoruz.  Bununla beraber yeni nesil gübre geliştirilmesine dönük inovasyon çalışmalarında Afrika-Karayip Pasifik ülkeleriyle birlikte çalışıyoruz. 

İkinci konu enerji krizi. 

Rusya’nın savaşı, enerjiyle ilgili olarak Avrupa Birliği’nin bir gerçeği fark etmesini sağladı.   Rusya’nın gazı satmak yerine kelimenin tam anlamıyla gazı alevlendirmeyi tercih ettiğini gördük. 

Bu durum küresel enerji piyasalarını zora sokarken fiyatların hızla yükselmesine neden oluyor. 

Bu nedenle petrol fiyatlarına bir üst limit getirilmesini destekliyoruz. Bu adım, düşük ve orta gelir düzeyindekiülkelere de büyük yarar sağlayacaktır. 

Bu duruma vereceğimiz en iyi karşılık temiz enerjiye dönük yeşil dönüşüm sürecini hızlandırmaktır. Temiz enerji hem enerji krizine hem de iklim krizine verilecek en iyi yanıttır. 

Bu alanda küresel ölçekte muazzam fırsatlar da mevcuttur. Önümüzdeki beş yıllık süreçte yalnız Avrupa, Küresel Geçit (Global Gateway) yatırım stratejisi aracılığıyla, hidrojen gibi yenilenebilir enerjiye asgari 4 milyar Avro yatırım yapacaktır. Bu da çok büyük bir özel sektör yatırımını beraberinde getirecektir. 

Bütün bunlar küresel meselelerin ele alınmasında G20’nin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. 

Tabi ki Endonezya’nın dönem başkanlığına müteşekkiriz ve bir sonraki Hindistan dönem başkanlığını ilgiyle bekliyoruz.