fbpx Başkan von der Leyen'in Rusya'nın Ukrayna’yı Hedef Alan Harekâtı ile İlgili Basın Açıklaması | AB Türkiye
Press statement by President von der Leyen on Russia's aggression against Ukraine

Başkan von der Leyen'in Rusya'nın Ukrayna’yı Hedef Alan Harekâtı ile İlgili Basın Açıklaması

24.02.2022 Per - 12:35

Bu sabah erken saatlerde, Rus birlikleri özgür ve egemen bir ülke olan Ukrayna'yı işgal etti. Bir kez daha Avrupa'nın merkezinde masum kadınlar, erkekler ve çocuklar ölüyor ya da hayatlarından endişe ediyor. Bu barbar saldırıyı ve onu haklı çıkarmak için kullanılan gayri ciddi argümanları kınıyoruz.

Savaşı Avrupa'ya geri getiren Başkan Putin'dir. Bu karanlık saatlerde Avrupa Birliği ve halkı Ukrayna ve halkının yanındadır. Rus liderliğinin egemen ve bağımsız bir ülkeye karşı benzeri görülmemiş düşmanca bir eylemi ile karşı karşıyayız. Rusya'nın hedefi sadece Donbass değil, hedef sadece Ukrayna da değil, hedef Avrupa'nın istikrarı ve tüm uluslararası barış düzenidir. Ve bunun için de Başkan Putin'i sorumlu tutacağız.

Günün ilerleyen saatlerinde, Avrupa Liderlerine onay için kapsamlı ve hedefe yönelik bir yaptırım paketi sunacağız. Bu paket ile Rusya için kilit önemdeki teknolojilere ve pazarlara erişimlerini engelleyerek, Rus ekonomisinin stratejik sektörlerini hedef alacağız. Rusya'nın ekonomik temelini ve modernleşme kapasitesini zayıflatacağız. Ayrıca, Avrupa Birliği'ndeki Rus varlıklarını donduracağız ve Rus bankalarının Avrupa finans piyasalarına erişimini durduracağız. İlk yaptırım paketinde olduğu gibi, ortaklarımız ve müttefiklerimiz – Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kanada ve aynı zamanda Japonya ve Avustralya gibi ülkelerle yakın pozisyonlardayız. Bu yaptırımlar, Kremlin'in çıkarlarına ve savaşı finanse etme yeteneklerine ağır zarar vermek üzere tasarlanmıştır.

Milyonlarca Rus'un savaş istemediğini biliyoruz. Başkan Putin, zamanı geri alarak Rus imparatorluğu dönemine dönmeye çalışıyor. Ancak bunu yaparak, Rus halkının geleceğini tehlikeye atıyor. Rusya'yı şiddete derhal son vermeye ve birliklerini Ukrayna topraklarından çekmeye çağırıyorum. Başkan Putin'in, Avrupa'ya on yıllardır barış ve istikrar kazandıran güvenlik mimarisini yıkmasına izin vermeyeceğiz. Başkan Putin'in hukukun üstünlüğünün yerine kuvvetin ve acımasızlığın üstünlüğünü getirmesine izin vermeyeceğiz. Demokrasilerimizin kararlılığını ve gücünü hafife almamalıdır.

Tarih, güven ve özgürlük üzerine inşa edilen toplumların ve ittifakların dayanıklı ve başarılı olduğunu göstermiştir. Otokratlar da tam olarak bundan korkmaktadır. Avrupa Birliği, Ukrayna ve halkının yanındadır. Onları desteklemeye devam edeceğiz. Ukrayna üstün gelecektir.