Looking For An Inspiration To Start Over?

Baştan Başlamak İçin Esin Perisine mi İhtiyacın Var?

08.03.2018 Per - 19:13

Birkaç yıl önce vatanları Suriye’yi geride bırakıp Türkiye’de her şeye yeniden başlamak zorunda kalan Rojin, Ragat, Ahmad ve Mustafa ile tanışın… Çocukların böyle bir şansı olabilsin diye Avrupa Birliği, Türkiye’de UNICEF-ASAM tarafından oluşturulan çocuklar için çocuk ve aile destek merkezlerinden bazılarına destek veriyor.

Öykü ve fotoğraflar: Berna Çetin

Hep duyarız: "Her şerde bir hayır vardır" veya "gerçekten istiyorsan bir yolunu her zaman bulursun," derler. Savaşla karşılaşıp vatanını terk etmek zorunda kalmaktan; bir daha geri dönüp dönemeyeceğini bilmemekten daha kötü ne olabilir ki? Birçok Suriyeli kadın gibi Rojin de bu travmaya maruz kaldı; ama o, düşünce dünyasını geliştirmek üzere Türkiye’nin kendisine sunduğu fırsatları kullandı. Beş yıldır Türkiye’de bulunan Rojin artık Türkçeyi akıcı bir şekilde konuşabiliyor. Rojin’in üçü oğlan, biri kız, dört çocuğunun hepsi okula gidiyor. Vatanından ayrılıp bir başka ülkeye gelmek bir nevi uyanış olmuş Rojin için: güçlü yönlerini, yetenekli olduğu alanları ve potansiyelini fark etmiş. "29 yaşındayım. Keşke bunları daha 14 yaşında evlenirken anlamış olsaydım," diyor ve ekliyor: "Çocukken hayalim öğretmen veya doktor olmaktı; ama, babam okula gitmeme izin vermedi. 14 yaşımda evlendim. Türkiye’ye geldiğimizde eşim en büyük oğlumu çalışmaya verdi; ama, ben bunun yanlış olduğunu biliyordum. Anne-babalar olarak çocuklarımıza hayat veriyoruz; onları beslemek ve eğitmek bizim görevimiz. 14 yaşındaki oğlumdan hala ben sorumluyum. Bunun için mücadele ettim ve iki yıl sonra onu okula yazdırıp ben de çalışmaya başladım. Oğlum şimdi mutlu ben de ona bakabildiğim için mutluyum. Türkiye'ye gelince yeniden doğdum. Kadınların çalışma, çocukların da eğitim alma hakları olduğunu biliyorum." 

 

1

Rojin, UNICEF tarafından kurulan ve Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği'nin (SGDD) idaresindeki Çocuk ve Aile Destek Merkezi'nde tercümanlık yapıyor. Kendi gibi Suriyelilere merkezin sunduğu hizmetlerden yararlanmaları için yardım ediyor. Bu merkez Rojin'in kendine güven kazanmasında şüphesiz önemli rol oynamış. Merkez, ergen ve gençlere bilinçli psiko-sosyal desteğin yanı sıra sivil katılım, barışın inşası ve sosyal uyum gibi konularda kapsayıcı ve katılımcı eğitimler veriyor. Ankara'nın Altındağ ilçesinde bulunan Al Farah (Mutluluğum) adındaki bu merkez Türkiye genelinde AB'nin desteklediği 3 çocuk ve aile destek merkezinden biri; diğerleri de İzmir ve Gaziantep'te bulunuyor. UNICEF'le yürütülen 36 milyon Avro bütçeli proje kapsamındaki bu faaliyetin amacı Türkiye'deki mültecilere yardım etmek, ve ev sahibi toplumları da dahil ederek sosyal uyuma katkı sağlamak.

 

2

Bu merkezin tek yararlanıcısı Rojin değil. Genç bir kız olan Ragat da düzenli olarak merkeze geliyor. Kusursuz Türkçesi ile Ragat'ın mükemmel bir yaşam anlamına geldiğini belirtiyor. Yabancılık ve dışlanmışlık hissi mültecilerin yaşadıkları ortak duygular arasında yer alıyor; Ragat Türk arkadaşı Berivan ile bu duygunun üstesinden geliyor. "Arkadaşım Berivan çok iyi bir insan, anlamadığım dersleri bana anlatıyor ve bana her zaman destek oluyor. Halep'den iki yıl önce geldik. Savaş bittiğinde geri dönüp lise eğitimime devam etmeyi ve İngilizce tercüman olmayı istiyorum."

 

3

Halepli Ahmet ve Mustafa kardeşler Ankara'da yaşıyor ve pek çok faaliyetin yanı sıra piknik, dans, akvaryum ve hayvan sığınağı ziyareti gibi düzenlenen etkinliklerin tadını çıkarıyor. Arkadaş edinebilmek ve yeni beceriler öğrenmek için neredeyse her gün merkeze geliyorlar.

Türkiye halihazırda yaklaşık 3.7 milyon mülteciyi ağırlıyor, bu nüfusun 3.4 milyonu aşkını Suriyeli. Bir başka deyişle, tamamen kendi kontrolleri dışında gelişen krizler nedeniyle 3,7 milyon hayat değişti. Ancak bu insanların yine de kontrol edebilecekleri bir şey var; o da yaşamlarını nasıl sürdürecekleri, işte bu merkezler de onların kendilerini toparlamalarına ve yeniden başlamalarına yardımcı oluyor.

https://www.avrupa.info.tr/en/eu-response-refugee-crisis-turkey-710

https://ec.europa.eu/neighbourhood-enlargement/news_corner/migration_en

http://www.unicef.org.tr/