fbpx Büyükelçi Meyer-Landrut AB’nin, Türkiye’nin Suriyeli mültecilerle ilgili devam eden çabalarına desteğini yineledi | AB Türkiye
Büyükelçi Meyer-Landrut ve eşi

Büyükelçi Meyer-Landrut AB’nin, Türkiye’nin Suriyeli mültecilerle ilgili devam eden çabalarına desteğini yineledi

29.03.2021 Pt - 14:55

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut AB’nin, Türkiye’nin Suriyeli mültecilere güvenli bir ortam yaratmak yönündeki çabalarına desteğini yineledi.

Büyükelçi Türkiye’nin Suriye sınırında bulunan ve yaklaşık yarım milyon Suriyeliye ev sahipliği yapan Hatay iline iki günlük bir ziyaret gerçekleştirdi.

18-19 Mart’taki ziyareti boyunca AB’nin verdiği desteklerin Suriye’de devam eden savaşın yıkıcı etkileriyle karşı karşıya kalan insanların hayatını değiştirdiğini görmekten büyük memnuniyet duydu.

Meyer-Landrut Hatay’da vali Rahmi Doğan ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile görüştü. Büyükelçi, AB ve Türkiye arasındaki işbirliğinin önemini vurguladı ve bu işbirliğinin nasıl geliştirebileceğine ilişkin görüşlerini paylaştı.

EU ambassador with Hatay Governor Rahmi Dogan

Doğan ve Savaş ile yaptığı görüşmelerin ardından, Meyer-Landrut ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin verimli bir toplantı gerçekleştirdi.

Büyükelçi aynı zamanda, Hatay’ın katı atık sorununa sürdürülebilir çözümler üreten tesislerin faaliyetlerini incelemek üzere AB tarafından fonlanan Kırıkhan Katı Atık Transfer İstasyonu’nu ziyaret etti ve uzmanlardan bilgi aldı.  

Meyer-Landrut ve beraberindeki heyet AB’nin desteği ile kurulan ve suların doğaya geri verilmeden önce kalitesini arttırmayı hedefleyen Hassa Atık Su Arıtma Tesisini ziyaret etti.

EU ambassador with workers in Solid Waste plant

Hatay’daki ikinci gününde İskenderun Mobilya ve El Yapımı Ahşap İşleme Eğitim Merkezi ve çalışanları, Büyükelçi ve beraberindeki heyeti ağırladı.  

Hem Büyükelçi hem de Büyükelçinin eşi sayın Brigitte Meyer-Landrut eğitim merkezini ve el işi ürünleri çok beğendiler. Burada yapılan ve “Made in Hatay” etiketi taşıyan ahşap işlerin gerçekten “çok güzel” olduğunu söylediler. Büyükelçi buradaki görüşmeleri sırasında AB’nin fonladığı bu projenin el yapımı ahşap üreten zanaatkarların ve aynı zamanda küçük ve orta ölçekli mobilya üreticilerinin rekabetçiliğini arttırdığını gördü.  

EU ambassador with a wood craftsman

Büyükelçi ziyareti sırasında ayrıca Suriyeli ve Türk çocukların bir çatı altında eğitim gördüğü Oruç Reis İlkokulu’nu ziyaret etti. Çocuklarla sohbet eden büyükelçi, okuldaki ağaç dikme etkinliğine de katıldı.  

Bunun ardından İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ile görüşen Büyükelçi, Yılmaz’dan İskenderun’un iş hayatı ve ekonomisi hakkında bilgi aldı.

Büyükelçi ve eşi ziyaretleri sırasında ney üflemeyi deneme fırsatı da buldu ve neredeyse başardılar!

EU ambassador playing Sufi music instrument ney

Meyer-Landrut ve beraberindeki heyetin Hatay’a düzenlediği ziyaret verimli geçti ve hem AB’nin bölgedeki yarattığı etkiyi görmekten hem de birlikte daha fazla nelerin yapılabileceğini görmekten mutluluk duydular.