Dünya romanlar Günü

Dünya Romanlar Günü

06.04.2019 Ct - 15:44

AB Roman Entegrasyon Ödülüne iki Türk Roman kadın layık görüldü!

Büyükelçi Berger Hakları ve Hayalleri konusunda Sohbet Etmek üzere Ankara'da Ödül Sahipleriyle ve Roman Çocuklarla Bir Araya Geliyor

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, (8 Nisan) Dünya Romanlar Günü münasebetiyle Ankara Kalesi yakınlarında ağırlıklı olarak Romanların yaşadığı mahallede çocuk merkezi "Hayal Evi" ziyaret edecek. Çocuklarla ödül sahibi iki Roman kadın aktivisti bir araya getirecek olan etkinlik 7 Nisan Pazar günü gerçekleştirilecek. Türk adaylar arasından Elmas Arus ve Gizem Nalbant, 19 Mart günü Brüksel'de düzenlenen üst düzey bir törenle, AB Roman Entegrasyonu için "Kadın aktivistler – Bilinmeyen Kahramanlar"  Ödülüne layık görüldüler.  

"Hayal Ev" Ankara'da gönüllü üniversite öğrencilerinin desteğiyle Roman Hakları Derneği tarafından işletilmektedir. Merkezde hem Roman hem de dezavantajlı durumda olan Roman olmayan çocuklar okul sonrasında iyi eğitimli genç gönüllülerden etüt desteği alabilmektedir. Merkez, bütün çocukların şu anda ve hayatlarının geri kalan kısmında topluma katkıda bulunmalarını sağlamak üzere çocukları ve ailelerini güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Gönüllü faaliyetler çocukları rol model oluşturan üniversite öğrencileriyle bir araya getirmek suretiyle, özgüvenlerinin ve diğer kişisel becerilerinin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.

Etkinlik sırasında Roman çocuklar eğitime erişim, suça itilen çocuklar, erken yaşta evlilik ve ayrımcılık gibi konularla nasıl baş ettiklerini yansıtan kısa tiyatro oyunları sergileyecek.

2014 yılında başlatılan Batı Balkanlar ve Türkiye için AB Roman Entegrasyon Ödülü, AB genişleme sürecinde Roman entegrasyonunun taşıdığı siyasi öneme dikkat çekmeyi ve sivil toplum, Roman gençlik ve bu yıl Roman kadınlar gibi kilit aktörlerin rolünü güçlendirmeyi amaçlamaktadır. 2019 yılı Ödülleri için 105 başvuru yapılmış olup yedi AB Aday Ülkesinin her birinden iki Roman kadın, kendi topluluklarında Romanların toplumla kaynaşması, entegrasyonu ve güçlenmeleri için yaptıkları katkılardan dolayı seçilmişlerdir.  

Dünya Romanlar Günü münasebetiyle yaptığı açıklamada AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, "Eşit muamele dahil, temel haklara saygı Avrupa Birliği'nin temel taşlarından birisidir. Bu sebepten dolayı, Dünya Romanlar Günü Romanların dışlanmasına karşı şu ana kadar yürütülmüş olan olumlu çalışmaların daha da ileriye götürülmesi ve Roman entegrasyonunun tüm Avrupa toplumlarında ve ülkelerinde gerçekleştirilebilmesi için bir fırsat teşkil etmektedir. Romanların ve diğer dezavantajlı çocukların güçlendirilmesi amacıyla Ankara'da yürütülen gönüllü faaliyetlerinden ne kadar duygulandığımı ifade etmek istiyorum. Bütün çocuklar, becerilerinin geliştirilmesi ve hayallerinin gerçekleştirilmesi için kaliteli bir eğitimi hak eder. Aynı zamanda, 2019 AB Roman Entegrasyonu Ödülüne layık görülen ve kemikleşmiş geleneklerin sınırlarını zorlayarak rol model oluşturan iki cesur Türk Roman kadını tebrik ediyorum" dedi.  

Arka Plan:

Romanlar 700 yılı aşkın bir süredir Avrupa toplumlarının bir parçasıdır. Zengin bir kültürü ve tarihi paylaşmakla birlikte, uzun zaman boyunca yoksulluk ve dışlanma ile karşı karşıya kalmışlardır. (Türkiye dahil) Avrupa genelinde yaklaşık 12 milyon Roman yaşamakta olup, bu kişilerin pek çoğu ayrımcılığı net olarak yasaklayan kanunlara rağmen önyargıların ve sosyal dışlanmanın kurbanı olmaktadır.

Türkiye 2016-2021 dönemini kapsayan Roman Vatandaşlar için ilk Ulusal Stratejisini Nisan 2016'da kabul etmiştir. Strateji istihdam, eğitim, sağlık, konut ve nüfus belgeleri alanında olumlu tedbirler öngörmektedir.

2017 yılında Türkiye genelinde yapılan bir araştırma Roman vatandaşlardan %71'inin ya sadece ilkokul mezunu olduğunu ya da hiç okumadığını ve sadece %31'inin de istihdam kapsamında sayıldığını ortaya koymuştur. İstihdam edilenler de çoğunlukla yarı zamanlı ya da geçici işlerde çalışmaktadır. Son yıllarda eğitim seviyesinde kaydedilen önemli artışa rağmen, Romanların çalışma hayatına ve istihdama katılımları halen önemli bir zorluk teşkil etmektedir. Araştırma, mevcut hizmetlerin iş piyasasına entegrasyona yönelik özel hizmetler ve yardımlarla desteklenmesi gerektiğini ortaya koymuştur.

Ayrıntılı bilgi için:

Mehmet Caner Demir – Sosyal Politika Sektör Yöneticisi

mehmet-caner.demir@eeas.europa.eu / T +90 312 459 87 00

Basınla ilgili sorularınız için:

Sn. Miray Akdağ,

AB Türkiye Delegasyonu Basın Müşaviri

Tel: 0312 4598700  E-mail: miray.akdag@eeas.europa.eu