Büyükelçi Christian Berger de öğrenciler ve STK temsilcileri ile bir araya geldi

Erasmus'un yaşgününü İzmir'de kutladık!

27.12.2017 Çar - 12:04

Avrupa Birliği'nin bir yıldır devam eden Erasmus Plus Programı 30. Yıldönümü kutlamaları, AB Delegasyonu'nun 19 Aralık'ta İzmir Ege Üniversitesi'ne gerçekleştirdiği program ile sona erdi.

AB Delegasyonu, Türkiye Cumhuriyeti AB Bakanlığı ve Ulusal Ajans Erasmus+'ın 30. Yıldönümü kutlamaları kapsamında 2017'deki son etkinliğini İzmir'de öğrenci ve akademisyenlerin katılımıyla ortaklaşa düzenledi.  

Programda, oturumlar ve sunumlar aracılığı ile Erasmus+'ın avantajları ve başvuru süreçleri konusunda üniversite öğrencileri ve sivil toplum temsilcileri bilgilendirilirken,  AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger de öğrenciler ve STK temsilcileri ile bir araya geldi.

İzmir'de Erasmus+'ın 30. Doğum Günü münasebetiyle düzenlenen program kapsamında Ege ve 9 Eylül Üniversitelerine yapılan ziyaret sayesinde, öğrenciler Erasmus+ programı, AB-Türkiye ilişkileri ve Türkiye'de AB tarafından finanse edilen projeler konusunda doğrudan AB Delegasyonu Başkanı Christian Berger ile görüşme fırsatı da buldu.

AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, İzmir de ziyaretini yerel makamlarla görüşmeler de yaptı.  Berger, İzmir Belediye Başkanı Sn. Aziz Kocaoğlu, Egeli İşadamları ve Sanayiciler Derneği Başkanı Sn. Fadıl Sivri ve İzmir Ticaret Borsası Işınsu Kerestecioğlu ile temaslarda bulundu.

Erasmus Programı'nın Türkiye'de uygulanmaya başlanmasından bu yana, 1 milyar Avro'yu aşkın destek sağlanan projelerden yarım milyonu aşkın Türk vatandaşı yararlandı. Bu zamana kadar 55.000 Avrupalı öğrenci Erasmus programıyla Türkiye'ye geldi.