fbpx İlave Kısıtlayıcı Ekonomik Tedbirlere İlişkin Açıklama | AB Türkiye
Joint Statement on Further Restrictive Economic Measures

İlave Kısıtlayıcı Ekonomik Tedbirlere İlişkin Açıklama

27.02.2022 Pa - 12:48

Bizler, AB Komisyonu liderleri, Fransa, Almanya, İtalya, Birleşik Krallık, Kanada ve ABD olarak Putin’in seçtiği savaşı ve egemen Ukrayna Devleti ve halkına karşı saldırılarını kınıyoruz.  Rusya işgaline kahramanca direnmeye çalışan Ukrayna hükümeti ve halkının yanındayız. Rusya’nın savaşı, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana hakim olan ve savunmakta kararlı olduğumuz temel uluslararası kural ve normlara bir saldırı teşkil etmektedir. Rusya’dan hesap soracak ve bu savaşın Putin için stratejik bir başarısızlıkla sonuçlanmasını sağlayacağız. Geçtiğimiz hafta, kendi sınırlarımızı korumak ve Ukrayna hükümeti ve halkının mücadelesinde onlara destek olmak için gösterdiğimiz diplomatik çabalar ve ortak çalışmaların yanı sıra, bizler, tüm dünyadaki diğer müttefik ve ortaklarımızla birlikte Rusya’nın başlıca kurum ve bankalarına ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dahil olmak üzere bu savaşın mimarlarına karşı ciddi tedbirler uyguladık. 

Rus kuvvetlerinin Kiev'e ve diğer Ukrayna şehirlerine dönük saldırı karşısında Rusya'ya, kendilerini uluslararası finans sisteminden ve ekonomilerimizden daha da fazla izole edecek maliyetler getirmeyi sürdürme konusunda kararlılık taşıyoruz. Bu tedbirleri önümüzdeki günlerde hayata geçireceğiz.
Özellikle, aşağıda sıralanan tedbirleri alacağımızı taahhüt ediyoruz:

İlk olarak, seçili bazı Rus bankalarının SWIFT mesajlaşma sisteminden çıkartılmasını sağlamayı taahhüt ediyoruz. Bu yolla, bu bankaların uluslararası finans sistemiyle olan bağlarının kopması ve küresel olarak faaliyet gösterebilme kabiliyetlerinin zarar görmesi sağlanacaktır.
İkinci olarak, Rusya Merkez Bankası'nın uluslararası rezervlerini, yaptırımlarımızın etkisini zayıflatacak şekilde kullanmasını engelleyecek kısıtlayıcı tedbirler getirmeyi taahhüt ediyoruz.

Üçüncü olarak, Ukrayna'daki savaşı ve Rus hükümetinin zararlı faaliyetlerini kolaylaştıran kişi ve kuruluşlara karşı adımlar atmayı taahhüt ediyoruz. Özellikle, Rus hükümetine bağlı, varlıklı Rusların ülkelerimizin vatandaşı olmasına ve finansal sistemlerimize erişim sağlamasına imkân tanıyan “altın pasaportlar” olarak adlandırılan vatandaşlık satışını sınırlamak için önlemler almayı taahhüt ediyoruz.

Dördüncü olarak, yargı alanımızda bulunan yaptırıma tabi şahıs ve şirketlerin varlıklarını tespit edip dondurmak suretiyle mali yaptırımlarımızın etkin bir şekilde uygulanmasını sağlayacak bir transatlantik görev gücünü önümüzdeki hafta faaliyete geçirmeyi taahhüt ediyoruz. Bu kapsamda, Rus hükümetine yakın ilaveten başka seçkinlere ve Rus görevlilerine, ailelerine ve onlara destek verenlere karşı yaptırımları ve diğer finansal ve yürütmeye yönelik önlemleri hayata geçirerek, yargı alanlarımızda bulunan varlıklarını tespit etmeye ve dondurmaya kararlıyız. Bunun yanı sıra diğer hükümetlerle de irtibatta bulunarak, haksız kazançların hareketini tespit etmeye ve engellemeye, ayrıca bu bireyleri varlıklarını dünya çapındaki yargı alanlarında saklama imkânından yoksun bırakmaya çalışacağız.

Son olarak, dezenformasyona ve diğer hibrit savaş yöntemlerine karşı koordinasyonu artıracağız.

Bu karanlık zamanda Ukrayna halkının yanındayız. Rusya'nın Ukrayna saldırısının hesabını vermesi için bugün açıkladığımız önlemlerin de ötesinde, ilave başka önlemler almaya hazırız.