Commissioner for Humanitarian Aid and Crisis Management Christos Stylianides visited Ankara

İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Komisyon Üyesi Christos Stylianides, bugün Ankara’yı ziyaret ediyor

08.01.2019 Sa - 17:15

08/01/2019

İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Komisyon Üyesi Christos Stylianides, bugün Ankara’yı ziyaret ediyor. Sayın Stylianides, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Dışişleri Bakan yardımcısı ve AB İşleri Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakçı ile temaslar gerçekleştirecek.

Komisyon Üyesi, Türk Hükümeti temsilcileriyle yaptığı görüşmelerde, Türkiye’deki Mülteciler için AB Mali Yardım Programı’nın 2018-2019 dönemini kapsayan ikinci bölümünün insani yardım ayağının uygulanmasını ele alacak. Ayrıca, Sayın Stylianides, AB tarafından finanse edilen ve UNICEF tarafından uygulanan projeyi  ziyaret edecek. Komisyon Üyesi Stylianides’in  en öncelik verdiği alan olan “kriz zamanlarında eğitim” kapsamındaki  proje, yaygın eğitim programlarıyla 32 binden fazla çocuğu destekledi.

2017 sonu itibariyle Mali Yardım Aracı’nın ilk 3 milyar Avro’luk bölümünün tamamı, Komisyon tarafından sözleşmeye bağlandı. 1,5 milyondan fazla mülteciye ulaşan AB’nin tarihindeki en büyük insani yardım projesi, Sosyal Uyum Yardım (SUY) Programı da bu kapsamda yer alıyor. AB aynı zamanda, SUY Programı’na dayalı olarak, iki aylık nakit transferleri ile, düzenli şekilde okula devam eden 410 bin’den fazla mülteci çocuğu destekleyen Şartlı Eğitim Yardımı (Ş.E.Y.) Programı’nı finanse ediyor. Mali Yardım Programı’nın ikinci bölümü altında yer alan sözleşmelerin büyük bölümü, SUY ve Ş.E.Y Programları, Kriz Zamanlarında Eğitim projeleri ile  sağlık ve koruma alanlarındaki diğer projeler de dahil olmak üzere bu yıl içinde imzalanacak.