fbpx Kırsalın düşleri ağlarla örülsün: Türkiye'de Ulusal Kırsal Ağ hayata geçiriliyor | AB Türkiye
Rural dreams interfaced with nets: the launch of the National Network for Rural Development in Turkey

Kırsalın düşleri ağlarla örülsün: Türkiye'de Ulusal Kırsal Ağ hayata geçiriliyor

29.11.2017 Çar - 09:00

Yeni bağlantıların kurulması amacıyla Ulusal Kırsal Ağ sembolik bir piyano resitali eşliğinde hayata geçirildi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı'nın (IPARD) önemli bir unsuru olan Türkiye Ulusal Ağını hayata geçirdi. 28 Kasım günü Ankara'da gerçekleştirilen açılış etkinliğine ilgili bakanlıklar, paydaş kuruluşlar, yerel idareler ve STÖ'lerden 300 kişi katıldı.

Katılımcılar ayrıca AB'nin IPARD Programı yoluyla ilk defa oluşturulan 25 Türk Yerel Eylem Grubunun stantlarını ziyaret etme imkânına sahip oldular. Stantlar arasında dolaşan, yerel ürünlerin tadına bakan ve Yerel Eylem Grupları ile görüşen insanlar kırsal kalkınma alanında yeni bağlantılar oluşturulmasına gerçekten ihtiyaç olduğunu ortaya koydular.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sn. Hasan Özlü ağların kırsal kalkınma açısından taşıdığı öneme dikkat çekti. Gördes Belediye Başkanı Sn. Muhammed AKYOL da kamu ve özel sektörü dengeli bir şekilde bir araya getiren ve STÖ temsilcileri, gençler, kadın temsilciler ve iş adamlarından oluşan Yerel Eylem Gruplarının yeni olmakla birlikte büyük bir potansiyele sahip olduğunu ifade etti.

2018 yılında Ağın yapısı ve iş öncelikleri konusunda daha ayrıntılı çalışmalar yürütülecek. Bu çerçevede Türkiye, AB Kırsal Kalkınma Ağı kapsamında yürütülen çalışmaları ve elde edilen bilgi ve birikimi ilgiyle takip ediyor. 

Gelişmelere ilişkin ayrıntılı bilgi için bkz: www.ipard.gov.tr ; www.tkdk.gov.tr   and https://enrd.ec.europa.eu/

1

2

3