leyla kılıç

Leyla Kılıç AB desteği sayesinde Van’da pastane açtı

09.08.2019 Cu - 16:15

48 yaşındaki Leyla Kılıç, Van’daki şirin pastanesinin önünde bizlere gülümsüyor. Tıpkı AB bayrağında olduğu gibi, onun gülümsemesinde de yıldızları görüyoruz. Leyla, Avrupa Birliği tarafından Van’da uygulanan Yerinden Edilmiş Kişiler için Ekonomik ve Sosyal Entegrasyon Projesi’nin bir faydalanıcısı. 

“Bu iş, yıllarca hayalini kurduğum bir işti,” diye söze başlıyor Leyla ve önceleri, aile bütçesine katkı sağlamak için evde dikiş diktiğini anlatıyor. “Ama bir türlü istediğim olmadı; hem o zamanki koşullar dolayısıyla hem de kadın olduğum için her ne yaptıysam yapayım, bir türlü kendi işimi kurabilmek adına bir adım atamadım.” 

Derken dört yıl önce, Leyla’nın hayatını değiştiren müjdeli bir haber çalındı kulağına: “Günlerden bir gün Avrupa Birliği’nin hibeler verdiğini duydum ve bu beni çok heyecanlandırdı. Başvurum onaylandıktan sonra bir eğitim aldık. AB’den yaklaşık 13,500, Türkiye’den de 1,500 Avro destek aldım. İşte bundan sonra kendi işyerimi, yani kendi pastanemi açabildim. Evet, bir takım zorluklar yaşamadım değil; ama üstesinden gelinemeyecek şeyler değildi bunlar. Tüm güçlüklere rağmen bunları aşabilmesini bildim.”

Şimdi elindeki ekonomik özgürlükle birlikte her şey daha iyi olmaya başladı. Kurduğu iş sayesinde Leyla iki çocuğunu da Tıp Fakültesinde okutuyor. Ama daha yapılacak çok iş var ve Leyla’nın hedefleri de büyük. Hayallerine ulaşmasında kendisine yardımcı olan AB fonları için teşekkür ederken, “Ben, büyük işler başarmak istiyorum,” diyor ve onu gibi hayallerini gerçekleştirmek ve kendi işini kurmak isteyenleri de bu fonları kullanmaya davet ediyor.