Submit your IT solution for the Sharing & Reuse Awards!

Paylaşım ve Yeniden Kullanım Ödülleri için bilişim çözümünüzü bize gönderin!

11.02.2019 Pt - 14:20

11/02/2019

 

Avrupa Komisyonu sizi ISA² programının Paylaşım ve Yeniden Kullanım eyleminin bir parçası olarak düzenlenen 2. Paylaşım ve Yeniden Kullanım Ödülleri Yarışmasına katılmaya davet ediyor. 

 

Kamu hizmetlerinin dijitalleştirilmesi yönündeki çalışmalarınızı başarıyla mı yürütüyorsunuz? Aşağıda yer alan kategorilerden birinin kapsamına giren bir çözüm mü geliştirdiniz? Öyleyse bu yarışmaya katılıp deneyimlerinizi paylaşın! Spesifik bilişim çözümleri arayışında olan kamu kurumları, sizin benzer zorlukları nasıl aştığınızı görmek ve geliştirdiğiniz açık kaynak kodlu yazılımları veya ortak bilişim hizmetlerini nasıl yeniden kullanacaklarını öğrenmek isteyeceklerdir. Harika çalışmalarınıza görünürlük kazandırmak için bu fırsatı kaçırmayın!

Aşağıdaki 4 kategorinin her birinde birinci gelen ekip 15.000 Avro, ikinci gelen ekip ise 10.000 Avro değerinde para ödülü kazanacaktır:

 

 1. En yenilikçi açık kaynak kodlu yazılım
 2. Vatandaşlar veya işletmeler üzerinde en büyük etkisi olan açık kaynak kodlu yazılım
 3. En yenilikçi ortak bilişim hizmetleri (ortak geliştirilmiş veya ortak kullanıma açık)
 4. Vatandaşlar veya işletmeler üzerinde en büyük etkisi olan ortak bilişim hizmetleri (ortak geliştirilmiş veya ortak kullanıma açık)

 

Başvuru formunu doldurmadan önce lütfen usul rehberini dikkatlice okuyun. Bilişim çözümünüz ve daha yaygın kullanım potansiyeliyle ilgili detaylara yer vermeniz önemli. 2017’de düzenlenen Paylaşım ve Yeniden Kullanım Ödülleri Yarışması, gönderilen 118 başvuruyla büyük bir başarıya imza atmıştı; bu nedenle umarız bu seneki yarışma daha da iyi geçeceğini umuyoruz!

 

 1. Çözümünüz başvuru koşullarını yerine getiriyor mu?

 

Yarışmaya katılmak için çözümünüzün aşağıdaki kriterleri yerine getirmesi gerekmektedir:

 

 • Bir AB Üye Devleti, EFTA ülkesi veya AB’ye aday ülkenin (Arnavutluk, Makedonya Eski Yugoslav Cumhuriyeti, Karadağ, Sırbistan ve Türkiye) bir kamu kurumu tarafından veya bir kamu kurumuna yönelik geliştirilmiş olmalıdır.
 • En azından bir kamu kurumu tarafından yeniden kullanılmaktadır.
 • Açık kaynak kodlu yazılım veya ortak bilişim hizmetidir.
 • Tanımı Joinup’ta yayımlanmıştır. (Yarışmaya kayıt yaptırdığınız esnada çözümünüz henüz Joinup’ta değilse, Joinup Destek Ekibi çözümünüzü yayımlamanızda size yardımcı olacaktır).
 • Tanımı İngilizce sunulmuştur.
 • Önceki yarışmada (Paylaşım ve Yeniden Kullanım Ödülleri 2017) para ödülü kazanan çözümler bu yarışmaya katılamaz. Üçüncü veya dördüncü gelen ve mükemmeliyet sertifikası alanlar, kategorilerden birinin kapsamına girdikleri sürece başvuruda bulunabilirler.

 

 1. Değerlendirme kriterleri

 

Çözümleriniz, iki aşamalı olarak bir Değerlendirme Komitesi ve bir Jüri tarafından aşağıdaki kriterler temelinde değerlendirilecektir:

 

 • Çözüm tasarımı ve yönetişim: açık standartların ne ölçüde kullanıldığı ve/veya bu standartlara ne ölçüde uyulduğu;  çözümün dokümantasyon düzeyi ile tasarımın kalitesi; kurumlar arası işbirliği, sınır ötesi işbirliği ve yardımlaşma düzeyi ile çözümü destekleyen bir yönetişim modelinin tespit edilmesi.
 • Yeniden kullanımın etkisi/ölçüsü: çözümün iş modeli; planlanan hedeflerin ve faaliyetlerin ne kadarının hayata geçirildiği; kanıtlanmış faydalar (sıfırdan geliştirmek yerine yeniden kullanım sayesinde yapılan tasarruflar dahil); görünür etkiler ve somut sonuçlar; hâlâ hangi tasarruf veya sonuçların elde edilebileceği; kaç vakada yeniden kullanıma gidildiği ve ileriye dönük yeniden kullanım planlarının ve devam etmekte olan çabaların ayrıntıları; başka kurumların mevcut hizmetlerinin yeniden kullanımı; uygulamanın modüllerinin başka uygulamalar tarafından yeniden kullanımı.
 • Sürdürülebilirlik: çözümün hedeflerine ulaşıldıktan sonra sürdürülebilir olması için hangi ölçüde yeterli unsur içerdiği; sürdürülebilirliğin hangi ölçüde teminat altına alındığı; teknik dokümantasyon; iş modeli dokümantasyonu; bakım; yüksek erişilebilirlik.
 • Yenilikçilik (1. ve 3. kategori için): teknolojik yenilikçilik; iş süreci yenilikçiliği; sosyal yenilikçilik.
 • Kullanıcı odaklılık (2. ve 4. kategori için): vatandaşlara erişilebilirlik; kişiye özel veriler; kişiye özel hizmetler; bildirimler; mobil cihazlar.

 

 1. Yarışmaya nasıl katılabilirsiniz?

 

Yarışmaya katılmak için internet üzerinden başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Yarışma başvurusunun, her türlü destekleyici belgenin ve çözüm tanımının İngilizce sunulması gerektiğini lütfen dikkate alınız. Ancak bizzat çözümün İngilizce olmasına gerek yoktur. Son başvuru tarihi 28 Şubat 2019’dur.

 

Komisyon, kısa listeye alınan 16 çözüm sahibini 25 Nisan 2019 tarihine kadar e-posta yoluyla bilgilendirecektir. Çözüm sahibi temsilcileri 11 Haziran 2019 tarihinde Romanya’nın Bükreş kentinde düzenlenecek Paylaşım ve Yeniden Kullanım Ödül törenine davet edilecek olup kendilerine çözümlerini sunma fırsatı verilecektir.

 

 1. Başvuru süreciyle ilgili daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Usul rehberinin tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

 

 1. Faydalı bağlantılar

 

Joinup platformunda yarışma sayfası

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Önceki yarışma

ISA² programıyla ilgili daha fazla bilgi

 

 1.  Bir sorunuz mu var?

 

Aşağıdaki adrese e-posta göndererek bizimle iletişime geçebilirsiniz:

DIGIT-SR-AWARDS@ec.europa.eu

 

 1. Sosyal medyada bizi takip edin:

 

Twitter: @EU_ISA2 >> #SRawards19

Linkedin: ISA2 Programme

Youtube: ISA2 videos