fbpx Rusya’nın Ukrayna’ya Yönelik Saldırısı: Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Josep Borrell Tarafından Yapılan Basın Açıklaması | AB Türkiye
Russia's aggression against Ukraine: Press Statement by High Representative/Vice-President Josep Borrell

Rusya’nın Ukrayna’ya Yönelik Saldırısı: Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Josep Borrell Tarafından Yapılan Basın Açıklaması

24.02.2022 Per - 12:37

Okunan metin geçerlidir! 

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa için en karanlık saatlerden birini yaşıyoruz. Komşusu olan bir ülkeye saldıran büyük bir nükleer güç, onu kurtarmaya gelebilecek diğer ülkeleri de misilleme yapmakla tehdit ediyor.

Bu, sadece uluslararası hukukun büyük bir ihlali olmakla kalmayıp aynı zamanda insanlığın bir arada yaşamasına dair temel ilkelerin de ihlalidir.  Bu [adım] önümüzde yatan belirsiz sonuçlarla birlikte, birçok hayata da mâl olmaktadır.

Avrupa Birliği buna, olabilecek en güçlü şekilde karşılık verecektir. Avrupa Birliği Konseyi Başkanı [Charles] Michel, bu akşam için bir Konsey toplantısı çağrısında bulundu. Bu toplantıda, bugüne kadar uygulamış olduğumuz en güçlü, en sert yaptırımlar paketinin kabulüne ilişkin, siyasi yol gösterici adımları kararlaştıracak ve ortaya koyacaklar. 

Avrupa Birliği’nin Dışişleri ve Güvenlik Politikasından sorumlu Yüksek Temsilcisi olarak, durumun taşıdığı vahametin uluslararası toplum tarafından tam olarak anlaşılmasını sağlamak ve bu tahammül edilemez davranışa derhal bir son vermesi için Rusya’ya, birlikte, güçlü bir çağrı yapmak üzere, dünyanın dört bir yanındaki ortaklarımızla irtibatta olacağım. [Aksi takdirde] Rusya liderliği, daha önce benzeri görülmemiş bir tecritle karşı karşıya kalacaktır.

Bu ne bir bloklaşma meselesi, ne de diplomatik bir güç oyunudur; bu, bir ölüm-kalım meselesidir. Bu, küresel toplumumuzun geleceği ile ilgilidir.

Bu tutumu savunurken, transatlantik ortaklarımız ve tüm Avrupa uluslarıyla omuz omuza duracağız. Siyasi kazançlar elde etmek için şiddetin ve yıkımın araç olarak kullanılmasına hayır derken, omuz omuza duracağız.

Biz, Avrupa Birliği, dünyanın en güçlü uluslar grubu olmaya devam ediyoruz. Bunun küçümsenmemesi gerekir. Bu zor durumda derhal, Ukrayna’ya yönelik acil yardımları tasarlayacağız.   

Bunun yanında Rus saldırılarından etkilenen bölgelerde bulunan kendi personelimiz de dâhil olmak üzere, tahliye çalışmalarını da aktif bir şekilde destekleyeceğiz. 

Avrupa Birliği, Rusya’nın sebep olduğu güvenlik krizine diplomatik bir çözüm bulunması amacıyla, transatlantik ortakları ve kendisiyle aynı doğrultuda düşünen ortaklarıyla birlikte benzeri görülmemiş çabalar sarf etmiştir; ancak Rusya, bu çabalara karşılık vermemiş; bunun yerine tek taraflı hareket etmeyi seçerek, ciddi ve tasarlanmış bir şekilde gerilimi savaşa vardırmıştır.

[Rusya] Devlet Başkanı  [Vladimir] Putin, bu anlamsız saldırıyı durdurmalıdır. Bugün kalbimiz Ukrayna halkıyla birliktedir. Onların yanında olacağız.

Video için: https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-219140