The face of Sahkarov made out of words

Sakharov Fellowship 1-13 Nisan 2019 – Başvuru Çağrısı

13.12.2018 Per - 18:01

Avrupa Parlamentosu’nun Sakharov Fellowship programı kapsamında AB’ye üye olmayan ülkelerden 14 kadar insan hakları savunucusu, Brüksel’de ve Venedik’teki Avrupa Üniversiteler arası İnsan Hakları ve Demokratikleşme Merkezi’nde (EIUC) iki haftalık yoğun eğitim fırsatına sahip olacak. Bu program Sakharov Ödülü’nün 25inci Yıldönümü Konferansında Sakharov Ödülü Ağı tarafından yapılan girişime ek olarak 2016’dan bu yana her yıl düzenleniyor.

Sakharov Fellowship Eğitim Programı kapsamında, insan hakları savunucuları:

                * AB ve uluslararası insan hakları çerçeveleri, politika ve mekanizmaları hakkındaki bilgilerini arttıracaklar ve

                * insan haklarını korumak üzere pozitif değişimi savunmak ve etkilemek adına kapasite oluşturacaklar.

Eğitimin ötesinde ise Sakharov Fellowship eğitim programı katılımcıları:

                * en iyi uygulamaların paylaşılması, edinilen bilgilerin yaygınlaştırılması ve Sakharov Ödülü ile Sakharov Ödülü Ağı hakkında farkındalığın arttırılması amacıyla Sakharov katılımcı ağının gelişmesine yardımcı olacaklar;

                * Avrupa Parlamentosu’nun çalışmalarıyla olan bağları muhafaza etme ve kendi ülkelerindeki AB Delegasyonlarıyla irtibatı sürdürme fırsatına sahip olacaklardır.

 

Brüksel programının odaklanacağı konular insan hakları savunucularını destekleyen AB politikaları ve araçları, fonlara erişim, iletişim becerilerinin geliştirilmesi ile insan hakları savunucularının karşı karşıya kaldıkları spesifik güvenlik sorunları hakkında farkındalık oluşturmaktır. Bununla birlikte bu kapsamda Parlamento üyeleri ve AB kurumlarının yetkilileriyle ve Brüksel merkezli STÖ’lerle görüşmeler de programda yer almaktadır. Katılımcılar aynı zamanda bireysel savunuculuk ve ağ oluşturma faaliyetleri için de ortam bulacaklardır.

Venedik'te katılımcılar, akademik eğitim ile katılımcıların tecrübelerini bir araya getiren ve bunu insan hakları alanındaki uluslararası öğrenci izleyici kitlesi ile paylaşan EIUC Venedik İnsan Hakları Okulu'na kaydolacaklar. Bu şekilde uluslararası insan hakları hukuku, araçları ve mekanizmaları ile bunların sahada değişim yaratmak için nasıl kullanılacağı konusunda bilgi birikimi oluşturulması amaçlanmaktadır. Konuşmacılar arasında tanınmış akademisyenler, önde gelen insan hakkı STÖlerinin temsilcileri, Sakharov Ödülüne layık görülenler ve Avrupa Parlamentosu Üyeleri yer almaktadır.

Adayların insan hakları kampanyası yürütme konusunda bir STÖ'de, başka bir örgütte ya da bireysel olarak geçmiş deneyime sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıca Brüksel ve Venedik'teki tartışma gruplarını ve atölye çalışmalarını izleyebilmek ve katkıda bulunabilmek için ileri düzeyde İngilizce bilmeleri gerekmektedir.

Katılımcı seçimi yukarıda belirtilen kriterlere ve cinsiyetler arası denge yanı sıra farklı coğrafi alanların ve insan hakları konularının temsiline dayanmaktadır.

Fellowship eğitim programı katılımcıların ülkelerinden gidiş dönüş yolculuğunu, Brüksel ve Venedik'te konaklamayı ve günlük harcırahı karşılamaktadır. Başvurular Brüksel saatiyle (CET) en geç 7 Ocak 2019 öğle vaktine kadar sunulmalıdır. Seçilen adaylara, en geç 1 Şubat 2019 tarihine kadar, e-posta ile teyit mesajı gönderilecektir.

 

Linkler:

Preliminary draft programme Sakharov Fellowship 2019

Overview of the application

Application form for the Sakharov Fellowship 2019