fbpx Türkiye: Cumhurbaşkanı’nın Yunanistan’a yönelik açıklamalarına ilişkin AB Sözcüsü tarafından yapılan açıklama | AB Türkiye
fsadfasdas

Türkiye: Cumhurbaşkanı’nın Yunanistan’a yönelik açıklamalarına ilişkin AB Sözcüsü tarafından yapılan açıklama

05.09.2022 Pt - 20:18

Türkiye’deki siyasi liderliğin Yunanistan’a ve Yunan halkına yönelik devam etmekte olan düşmanca açıklamaları endişe yaratmakta ve Mart ve Haziran 2021 ile Haziran 2022’deki AB Konseyi Kararlarında çağrıda bulunulan ve büyük ihtiyaç duyulan, gerilimi azaltma çabalarıyla tamamen çelişmektedir.  

Avrupa Birliği farklılıkların, uluslararası hukuka ve ülkelerin hayati önemdeki meşru menfaatlerine tam anlamıyla saygı duyulması suretiyle, barışçıl biçimde çözüme kavuşturulması gerektiğini müteaddit kereler vurgulamıştır. Tehditler ve saldırgan dil kabul edilemez ve bunlara bir son verilmelidir. Gerilimin azaltılması, karşılıklı anlayışın teşviki ve iyi komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesi için anlamlı ve samimi bir diyaloga girilmesi vazgeçilmez nitelik arz etmektedir. 

AB Türkiye’den, Doğu Akdeniz’de bölgesel istikrarın yararına, gerilimlerin sürdürülebilir bir şekilde azaltılması doğrultusunda ciddi şekilde çalışması ve tüm AB üyesi devletlerin egemenliği ve toprak bütünlüğüne tam saygı göstermesi konusundaki beklentisini yineler.