fbpx Türkiye Cumhuriyeti hükûmeti, Avrupa Birliği, UNICEF ve ortakları Mülteciler için Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) programının devrini gerçekleştiriyor. | AB Türkiye
a

Türkiye Cumhuriyeti hükûmeti, Avrupa Birliği, UNICEF ve ortakları Mülteciler için Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) programının devrini gerçekleştiriyor.

07.12.2022 Çar - 15:43

Program ile, Türkiye'nin 81 ilindeki 811.000'den fazla çocuğa düzenli nakit yardımı sağlanarak eğitimleri desteklenirken, 15 ilde 170.000'den fazla çocuğa da çocuk koruma hizmetleri ile ulaşıldı.

ANKARA, 7 Aralık 2022 - Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, Avrupa Birliği, Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları (ECHO) Genel Müdürlüğü, UNICEF ve Türk Kızılay, Mülteciler için Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) programının UNICEF tarafından sürdürülen teknik ve koordinasyon faaliyetlerinin, Türkiye Cumhuriyeti hükûmetine resmi olarak devredilmesi sebebiyle bir etkinlik düzenledi. ŞEY programında şimdiye kadar elde edilen çıktılar, kazanılan tecrübeler ve en iyi uygulamaların paylaşıldığı etkinliğe üst düzey katılım gerçekleşti. 

Mülteciler için ŞEY programı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, Türk Kızılay ve UNICEF'in yakın ortaklığı ve Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve Norveç hükûmetlerinin mali desteği ile uygulanmıştır. Program ile, Türkiye'nin 81 ilinde 811.000'den fazla çocuk eğitime erişim ve 15 ilde 170.000'den fazla çocuk ise koruma hizmetlerine erişim imkanlarından yararlanmıştır.

Etkinliğe Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Sayın İsmail Ergüneş, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Sayın Nikolaus Meyer-Landrut, UNICEF Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Avrupa'daki Mülteci ve Göçmenler Özel Koordinatörü Sayın Afshan Khan, Türk Kızılay Genel Müdürü Sayın İbrahim Altan ile birlikte diğer sivil toplum ve uluslararası örgütlerin temsilcileri katılmıştır.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut etkinlikte gerçekleştirdiği konuşmasında:“AB, Eğitim için Şartlı Nakit Transferini ilk kez 2017 yılında insani yardım departmanı aracılığıyla desteklemeye başladı. Şimdiye kadar 800.000'den fazla çocuk programdan yararlandı. Şimdi, altı yıl sonra, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile doğrudan ortaklık içinde bu başarılı girişimin yeni bir aşamasına başlamaktan mutluluk duyuyoruz. Amacımız, herkes için eşit erişim anlayışı üzerine kurulu kaliteli eğitim imkanı sağlamaktır" dedi.

Mülteciler için Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) programı, geçtiğimiz ay başlatılan bir program kapsamında, yine Avrupa Birliği'nin mali desteğiyle Türkiye'de uygulanmaya devam edecek ve sürdürülebilirliğini sağlamak üzere son 6 yıllık uygulamada elde edilen başarılar ve alınan dersler üzerine inşa edilecektir.

UNICEF Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Avrupa'daki Mülteci ve Göçmenler Özel Koordinatörü  Afshan Khan, Mülteciler için Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) programı etkinliğinde yaptığı konuşmada: "Mülteciler için ŞEY programı, ulusal liderlik ve stratejik ortaklıklar yoluyla çocukların eğitiminin önündeki engellerin nasıl kaldırılabileceğinin mükemmel bir örneğidir. Ulusal sistemin güçlendirilmesi yaklaşımıyla bir insani krize nasıl müdahale edilebileceğine dair önemli bir model sunmaktadır. Bu amiral gemisi programdan çıkarılan dersler ve en iyi uygulamalar, UNICEF'in Ukrayna ve bölgedeki diğer ülkelerdeki acil durum müdahalelerinin tasarlanması ve uygulanmasında önemli bir rol oynamaktadır" dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı programın başarılı bir şekilde uygulanmasını altı yıllık süreçte olduğu gibi ve bundan sonraki safhada da desteklemeye devam edecektir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bakan Yardımcısı İsmail Ergüneş konuşmasında şunları söyledi: “UNICEF, MEB ve Türk Kızılay ile yakın iş birliği içinde başarıyla yürüttüğümüz Yabancılara yönelik Şartlı Eğitim Yardımı programında hepimizin amacı dünyayı çocuklar için daha yaşanır kılmak oldu. Bu bir bayrak yarışı ve biz bu bilinçle bugün bayrağı UNICEF’ten devralıyoruz. Yabancılara yönelik Şartlı Eğitim Yardımı programının koordinasyonunu uzun zamandır üstlenen UNICEF’in Tecrübe Paylaşım Etkinliğinde olmaktan duyduğumuz memnuniyeti bir kez daha ifade etmek isterim. 2017 yılında UNICEF’in teknik desteği ve Avrupa Birliği İnsani Yardım Genel Müdürlüğünün maddi katkılarıyla Suriyeli ve diğer yabancı çocuklar da bu anlamlı programın kapsamına alındı.  Yabancılar İçin ŞEY programı ile 810.000’i aşkın yabancı çocuğun nakit desteği ile eğitimini sürdürmesi sağlandı. Program kapsamında özel kırılganlıkları olan 170.000 faydalanıcı çocuğa ise çocuk koruma destek hizmetleri sunuldu. Program, en başından bu yana yerli ve yabancı bahse konu her çocuğun her bir anına ve geleceğine dokunuldu. Biliyoruz ki bu dünya hepimizin ve yeryüzündeki her çocuğun eğitimi, sağlığı ve mutluluğundan hepimiz sorumluyuz.”

UNICEF, Aralık 2022 sonunda tamamlanacak olan tam devir işlemlerini desteklemeye devam edecektir.

 

Daha fazla bilgi için:

Sema Hosta, İletişim Bölüm Başkanı, UNICEF Türkiye, shosta@unicef.org, +90 312 454 1010