How Turkey saved sport

Türkiye pandemide sporu nasıl kullandı?

24.09.2020 Per - 12:32

Koronavirüs krizi Türkiye’yi karantina uygulamaya mecbur bırakınca, Türkiye aktif kalarak yanıt verdi

23/09/2020

Kaynak: Herkes İçin Spor Federasyonu

Koronavirüs krizi Türkiye’yi karantina uygulamaya mecbur bıraktığı zaman Yusuf Ziya Üzüm çifte sağlık riskinden endişe etmeye başladı. Herkes için Spor Federasyonu’nda (HİS) Uluslararası İlişkiler başkanı olarak,  kendisi ülkede fitness’ın yaygınlaştırılmasında kilit isimlerden birisi. Pandemi kendisinin yürütmekte olduğu her türlü çalışmayı tehdit etti. ‘Endişelendim’ diyen Yusuf sözlerine şu şekilde devam etti, ‘Mesele sadece benim ne yaptığım değil, halkın tamamının bedenen zindeliği söz konusuydu. Eğer evde hapis kalırsak –virüse bağlı enfeksiyon riskinden ayrı olarak- herkesin genel olarak sağlığı ve sıhhati zarar görebilirdi’ dedi.

Neyse ki, Türkiye’de uygulanan karantina insanların dışarıya çıkıp spor yapmasına imkân veriyordu. ‘Spor salonları kapandı ve tüm profesyonel ve amatör spor organizasyonları durduruldu. Ama en azından koşuya, bisiklet binmeye ya da yürüyüşe gidebiliyorduk. Bu çok önemliydi zira biraz temiz hava alıp, egzersiz yapabiliyorduk. Her ne kadar pandemi ile birlikte durum zor olsa da – ve ikinci dalgaya hazırlanıyor olsak da- spor yapmaya devam edebildik.

Ayrıca sokağa çıkma yasakları sırasında grup sporları yapılamadıysa da bu dönemde insanlar zaman ayıracakları başka işleri olmadığından daha fazla bireysel sporlara yönelmeye başladılar. Herkes için Spor Federasyonu’nun hazırladığı, yaklaşık 900 egzersiz videosunun yer aldığı, bireysel egzersiz programları sunan ücretsiz bir mobil uygulama olan HisApp’i bu dönemde çok sayıda kişi indirdi.  “Koşu, bisiklet ve yüzme gibi dışarıda yapılan sporların ne kadar önemli olduğunu anladık. Ayrıca kapalı mekanlarda ve dışarıda yapılan birçok spor için de özel ekipmana ihtiyaç olmadığını gördük.” diyor Yusuf.

Türkiye’nin Spor Haftası 2020

EWOS (Avrupa Spor Haftası) yaklaşırken Türkiye, yaşı, cinsiyeti ya da etnik kökeni ne olursa olsun yaklaşık 4,5 milyon kişiyi etkinliklere katılmaya teşvik etmek amacıyla büyük hedefler belirledi. Yusuf espri yaparak, krizden önce ismi pek de bilinmeyen Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’nun kampanya çalışmaları sayesinde meşhur olduğunu söylüyor. Ayrıca bir çok sporcu ve antrenör de aktif kalmak (#BeActive) için neler yaptıklarını sosyal medya üzerinden paylaştı.

Aynı zamanda Türk Spor Endüstrisi Derneği’nin başkan yardımcısı ve Türkiye’nin EWOS Ulusal Koordinatörü de olan Yusuf, EWOS katılımcılarının, Türkiye’deki 83 milyon kişinin projeye katılımını sağlamada çarpan etkisi yaratabileceğini söylüyor ve ekliyor: “EWOS harika; devam eden spor projelerimiz ve sağlıklı ve formda olmanın desteklenmesinde de altın bir fırsat olarak değerlendirilmeli.” Türkiye’nin Ulusal Sağlık Günleri kapsamında yer alan programı, başta en büyük 10 olmak üzere 81 kentte yürütülecek. Bu kentler:

  • Ankara
  • İstanbul
  • İzmir
  • Antalya
  • Muğla
  • Adana
  • Bursa
  • Balıkesir
  • Eskişehir
  • Erzurum

#AktifOl’in açılış töreni ise 23 Eylül’de Ankara’da yetkililerin ve spor dünyasının önemli isimlerinin de katılımıyla Anıtkabir’de yapılacak. #AktifOl Gecesi ise 26 Eylül’de Nevşehir’de gerçekleşecek. Zumba fitness programının yaratıcısı Kolombiyalı dansçı ve koreograf Beto Perez de CrossFit, copoeira, aqua fitness ve Pilates gibi disiplinlerde performans sergileyecek ve atölye çalışmaları yapacak olan önemli yerli-yabancı katılımcılar arasında yer alacak.   

Yusuf genel amacın düzenli spor yapma alışkanlığı kazandırılması ve sağlıklı bir yaşam tarzı takip edilmesi yoluyla, sağlıklı bedenlere kavuşmanın teşviki olduğunu ifade ediyor. Ayrıca Yusuf, her tür spor dalı hakkında bilinç oluşturmayı hedeflerken insanların, bu spor dalları arasında kendilerine en uygun olanı denemeleri için de çaba gösteriyor. “Bu yıl zor bir dönemden geçerken sporun insanlara nasıl olumlu bir destek verdiğini de gördük. Spor; hem fiziki hem de ruhsal anlamda bir ilaç; bizler de herkesi bu ilacı devamlı olarak almaya teşvik etmemiz gerekiyor.”