fbpx Türkiye: Sayın Osman Kavala’nın Mahkumiyetine İlişkin Yüksek Temsilci Tarafından Yapılan Açıklama | AB Türkiye
Türkiye: Sayın Osman Kavala’nın Mahkumiyetine İlişkin Yüksek Temsilci Tarafından Yapılan Açıklama

Türkiye: Sayın Osman Kavala’nın Mahkumiyetine İlişkin Yüksek Temsilci Tarafından Yapılan Açıklama

27.04.2022 Çar - 08:17

25 Nisan günü, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, önde gelen insan hakları savunucusu Sayın Osman Kavala’yı hükümeti devirmeye teşebbüsten suçlu bularak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Diğer yedi sanık da 18’er yıl hapse mahkum oldu.     

Türkiye’nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin hukuki bağlayıcılığı bulunan kararını uygulamayı reddetmesi nedeniyle, Avrupa Konseyi’nin üç aydan kısa bir süre önce Türkiye’ye karşı ihlal prosedürünü başlatmasının ardından gelen bu karardan büyük üzüntü duyuyoruz. Aralık 2019’da Mahkeme, Sayın Kavala’nın suç işlediğine dair yeterli delil olmaksızın gözaltına alındığına hükmetmiştir. Mahkeme ayrıca, Kavala’nın tutukluluğu ve tutuklu yargılanma sürecinin gizli bir amaca, yani kendisini susturarak meşru faaliyetler yürüten diğer insan hakları savunucularına gözdağı vermeye hizmet ettiğine kanaat getirmiştir.

Avrupa Konseyi üyesi olarak Türkiye’nin, AİHM kararlarını uygulama yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu kararları uygulamayı reddetmeye devam etmesi, Türk yargısının uluslararası standartlara ve Avrupa standartlarına bağlılığına ilişkin AB’nin endişelerini artırmaktadır.  Türkiye’yi uluslararası taahhütlerine uymaya davet ediyoruz.   

Türkiye’yi Osman Kavala’yı serbest bırakmaya davet ediyoruz. Bu zorlu zamanlarda, başta insan haklarının korunması olmak üzere, ortak değerlerimizi korumak ve savunmak her zaman olduğundan daha önemlidir.