fbpx Türkiye’de yaşayan Suriyeli kadınların sanat eserleri Ankara’da sergileniyor | AB Türkiye
Art by Syrian women in Turkey goes on display in Ankara

Türkiye’de yaşayan Suriyeli kadınların sanat eserleri Ankara’da sergileniyor

28.11.2018 Çar - 11:00

WFP/ECHO Basın Bülteni
28 Kasım 2018 

Türkiye’de yaşayan Suriyeli kadınların sanat eserleri Ankara’da sergileniyor

 

ANKARA – Avrupa Birliği’nin finanse ettiği Sosyal Uyum Yardımı (SUY) nakit programı çerçevesinde yürütülen 3 aylık sanat çalışması sonrasında Türkiye’deki kadın sığınmacıların eşsiz bakış açısını dışa vuran sanat çalışmaları, bugün Ankara Cermodern sanat galerisinde sergilenmeye başlandı.

 

Umudun Renkleri girişiminde, 12 Suriyeli kadın Türk eğitmenlerden sanat tekniği öğrendi ve sonrasında bu teknikleri, Suriye’deki savaştan kaçışları ve Türkiye’de güven arayışları sırasında deneyimlediklerini yansıtan eserleri yaratmak için kullandılar.

 

Kadınların serigrafi, kırkyama ve linolyum baskı tekniklerini öğrendikleri deneysel girişim, Avrupa Birliği’nin finanse ettiği, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, BM Dünya Gıda Programı ve Türk Kızılayı tarafından yürütülen Sosyal Uyum Yardımı (SUY) çerçevesinde uygulandı.

 

Umudun Renkleri projesinde yer alan Salha “Sanat icra etmek geçmişi kabullenmeme ve bu tecrübelerden uzaklaşmama yardımcı oldu” dedi.

 

Umudun Renkleri projesi, sığınmacıların sanatı kullanarak yaşadıkları deneyimlerle başa çıkmalarını ve ruhsal olarak yollarına devam etmelerinde yardımcı olmayı amaçlayan öncü projedir. Proje ve sergi aynı zamanda, Türkiye’deki sığınmacı topluluğunun daha iyi anlaşılmasını sağlamak için bir araç olarak tasarlanmıştır.

 

WFP Türkiye Temsilcisi Nils Grede “Burada sergilenen eserler, kadınların sığınmacı olmalarından bu yana, çıktıkları duygusal yolculuklarını anlamamızı sağlayan bir pencere oldu” dedi. Onların bu projede yer alabildikleri gerçeği, hepimizin desteğiyle hayatlarında belirli bir istikrara tekrardan kavuştuklarını gösteriyor”.

 

Bütün sanatçılar, SUY aracılığıyla nakit yardımı almanın, Türkiye'deki yaşama alışmalarında önemli ölçüde yardımcı olduğunu söylediler.

 

Şu anda, SUY programından faydalanan yaklaşık 1.5 milyon sığınmacı, özel bir banka kartı aracılığıyla her aile bireyi için aylık 120 TL nakit yardımı almakta; aynı zamanda faydalanıcı aileler belli periyotlarda SUY kapsamında yapılan ek ödemeler ile desteklenmektedir. KIZILAYKART, diğer banka kartları gibi bankamatikten para çekmek veya marketlerden alışveriş yapmak için kullanılabiliyor. 

 

Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük, “Kızılaykart ile ortaya koyduğumuz destek programı dünyada ihtiyaç sahiplerine onurlarını koruyarak yardım etme anlamında örnek bir proje halini aldı. Kızılaykart ile sığınmacılara geçmiş yardım şekillerinin aksine ihtiyacı olanı alma yönünde seçim hakkı verildi. Sığınmacıların özellikle de anne sığınmacıların bu özgürlüğünün tarihi yok. Çocuklarına akşam yemeğinde ne istiyorlarsa onu yapma şansı bulan bir annenin mutluluğu tarif edilemez.” diye konuştu.

 

AB'nin Ankara İnsani Yardım Ofisi Başkanı Claudia Amaral, “AB fonundaki yaklaşık 1 milyar avro ile Sosyal Uyum Yardımı (SUY), Türkiye'deki mültecilerin hayatlarını iyileştiriyor ve ev sahibi topluluğa destek oluyor” dedi. SUY programı Türkiye’deki sığınmacıların temel ihtiyaçlarını karşılayarak yaşam koşullarını iyileştiriyor ve onların sosyal faaliyetlerde bulunmalarına olanak sağlıyor.

 

Araştırmalar, ailelerin, yardımı, kira, gıda, ilaç ve çocuklarının okul harcamaları gibi çeşitli temel ihtiyaçlar için harcadığını gösteriyor. Bu yaklaşım yerel ekonomiye de fayda sağlamakta.

Sınırları içerisindeki yaklaşık 4 milyon mülteci ile Türkiye, dünyadaki en geniş mülteci topluluğuna ev sahipliği yapıyor. Mültecilerin çoğunluğu, Suriye’deki çatışmalar sonucunda yerlerinden edilmiş ve şimdi kampların dışında köylerde ve şehirlerde yaşıyor. En çok ihtiyaç içindeki aileler, SUY tarafından sağlanan yaşam desteği yardımına bel bağlamış durumdalar.

Sosyal Uyum Yardımı (SUY), ulaşılan kişi sayısı ve AB’nin katkı miktarı itibariyle Avrupa Birliği tarafından finanse edilen en büyük insani yardım projesidir. Avrupa Birliği şimdiye dek, SUY programına yaklaşık 1.2 milyar dolar aktardı.

#                                 #                                 #

 

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), acil durumlarda hayat kurtarıyor ve sürdürülebilir kalkınmayla milyonların hayatını değiştiriyor. WFP dünya genelinde 80’den fazla ülkede çalışarak, çatışma ve afetlere maruz kalan insanlara besin sağlıyor ve daha iyi bir geleceğin temellerini atıyor.

 

Avrupa Birliği ve üye ülkeleri, dünyanın önde gelen insanı yardım bağışçılarındandır. Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları (ECHO) aracılığıyla, Avrupa Birliği her yıl milyonlarca savaş ve doğal afet mağduruna yardım etmektedir. Brüksel'deki merkezi ve küresel saha ofisleri ağıyla departman, en çok ihtiyaç içinde olanlara insani ihtiyaçlar temeline dayanarak destek sağlıyor.

 

Bizi Twitter’da takip edin

@WFP_TR

@ECHO_Turkey

 

Daha fazla bilgi için lütfen iletişime geçin:

WFP: 

Martin Penner, WFP/Ankara, Mob.  +39 340 246 6831 martin.penner@wfp.org

Didem Akan, WFP/Ankara, Mob.  +90 538 394 3621 didem.akan@wfp.org

 

ECHO: 
Mathias Eick, ECHO/Ankara, Mob. +90 533 412 5663 Mathias.Eick@echofield.eu

Begüm İman, ECHO/Ankara, Mob. +90 536 866 0158 Begum.Iman@echofield.eu