fbpx Türkiye/Ermenistan: Normalleşme Süreciyle İlgili Olarak Birlik Sözcüsü Tarafından Yapılan Açıklama | AB Türkiye
Turkey/Armenia: Statement by the Spokesperson on the normalisation process

Türkiye/Ermenistan: Normalleşme Süreciyle İlgili Olarak Birlik Sözcüsü Tarafından Yapılan Açıklama

15.01.2022 Ct - 00:01

AB, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için çalışmalar yapılması doğrultusunda Türkiye ve Ermenistan’ın göstermiş olduğu istekliliği ve bu amaçla Özel Temsilciler atanmasını memnuniyetle karşılar.

Özel Temsilcilerin Cuma günü yapılan ilk toplantısı, ileriye doğru atılmış önemli bir adım olup Avrupa Birliği hem Türkiye’yi hem de Ermenistan’ı bu doğrultuda daha fazla çaba göstermeleri için teşvik eder.

İlişkilerin normalleşmesi yönünde atılacak tüm diğer somut adımlar, bölgenin istikrarı ve uzlaşma ve ekonomik kalkınma olasılığı açısından iyi bir haber olacaktır.  

Ermenistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmesi, Birliğin her iki ülkeyle olan angajmanında kilit önem taşımaktadır. AB, 2014’ten bu yana ekonomi, kültür, eğitim ve iletişim gibi birçok alanda ilişkilerin normalleşmesi için gereken zeminin hazırlanmasını amaçlayan projelere yönelik olarak 4.5 milyon Avronun üzerinde destek sağlamıştır. AB, ilişkilerin normalleştirilmesi yönünde atılabilecek olası yeni adımlara dönük desteğini sürdürmeye hazırdır.

 

Peter STANO
Dışişleri ve Güvenlik Politikası Baş Sözcüsü
+32 (0)460 75 45 53


Paloma HALL CABALLERO 
Basın Sorumlusu
+32 2 296 85 60
+32 (0)460 76 85 60