fbpx Türkiye’nin 20 Kentinde AB İklim Eylem Haftası | AB Türkiye
caw

Türkiye’nin 20 Kentinde AB İklim Eylem Haftası

08.11.2017 Çar - 10:19

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, iklim eylemi konusunu ele almak, tartışmak ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla AB Bilgi Merkezler Ağı aracılığıyla 16-27 Ekim 2017[1] tarihleri arasında bir kampanya başlattı.  

AB İklim Eylem Haftasının açılışı Ankara’daki Erimtan Müzesinde, AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ile Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan tarafından yapıldı. Açılış etkinliği aynı zamanda, İtalya Büyükelçiliği [Kalkınma için 4 Proje] ve İsveç Büyükelçiliği’nin [İklim Değişikliğiyle Yüzleşme] nazik destekleriyle gerçekleştirilen iki sergiye de ev sahipliği yaparak AB üyesi ülkeler, bakanlıklar ve sivil toplum örgütleri temsilcileri ile diğer paydaşları bir araya getirdi.
 

1

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Sn. Mehmet Ceylan, Büyükelçi Christian Berger ve AB üye ülke temsilcileri açılış etkinliğinde

2

Erimtan Müzesi bahçesine ağaç dikimi.

Bir sonraki üst düzey katılımlı iklim değişikliği etkinliği güney doğuda Gaziantep’te yapıldı. Bu etkinliğe AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Gabriel Munuera Vinals ile Avrupa Birliği Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ali Şahin katıldı. Burada da en göze çarpan etkinlik, yerel halkın ve Yenilenebilir Enerji Meslek Lisesi öğrencilerinin katıldığı ağaç dikme töreni oldu.
 

3 
AB Delegasyonu Başkan Yardımcısı Munuera Vinals ve AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin zeytin ağacı dikerken.

Şehirleşme kapsamında yer açmak üzere köklerinden sökülüp getirilen olgun bir zeytin ağacı, Gaziantep Ekolojik Binası bahçesinde kendisine yeni bir ev buldu. Bu etkinliğe paralel olarak, öğrencilerin kendi rüzgâr türbinlerini inşa edip iklim değişikliğiyle mücadelede yenilenebilir enerjinin önemini tartıştıkları bir çalıştay düzenlendi.  

Müteakip günlerde 18 ilde daha paneller, seminerler, ağaç dikme törenleri, yarışmalar, film gösterimleri (Fransız “Demain-Yarın” filmi), çalıştaylar, konserler, dağ yürüyüşü ve sergiler gibi bir dizi etkinlik düzenlendi.

4

5
Şanlıurfa-Halfeti’de, AB fonlarıyla desteklenen güneş enerjisi teknesiyle gezinti; etkinlik kapsamında iklim değişikliği sivil toplum diyalogu programıyla ilgili olarak yerel halka, basına ve yerel STK’lara yönelik bir bilgilendirme toplantısı da düzenlendi.

6

Geçmişte büyük orman yangınları yaşamış Eskişehir-Sarıcakaya’da iklim değişikliği dağ yürüyüşü etkinliği.
 

Local Vanspor soccer game started with a banner displayed by players with the EU Climate Action message.

Vanspor ev sahipliğindeki maç, oyuncuların elindeki AB İklim Eylemi mesajıyla başladı
 

İklim Eylem Haftasının kapanışı ise kuzey Karadeniz kenti Trabzon’da, uzak bir dağ köyünde, yerel halkın ve 150 kadar üniversite öğrencisinin katılımıyla yapıldı.

 

Deputy Head of the EU Delegation's Economic and Social Development section Tibor Sztaricskai dances the traditional "Horon" in Trabzon with local women and students after tree planting and an interactive chat on climate change.

Ağaç diktikten ve öğrencilerle iklim değişikliği hakkında sohbet ettikten sonra AB temsilcisi, yöre kadınlarıyla el ele, "Horon" çekerken.

Çalışmalar, Trabzon'un Türkiye'de iklim değişikliğinden en az etkilenen bölge olduğunu göstermektedir. Ancak AB İklim Değişikliği uzmanları, kimsenin iklim değişikliği etkilerinden kaçamayacağını ifade etti ve özellikle balıkçılık üstünde odaklanarak bölgeye dair örnekler verdi. Tartışmalar sırasında, Paris İklim Anlaşması'nı onaylamanın önemi vurgulandı ve iklim değişikliği alanında AB-Türkiye işbirliği hakkında bilgi aktarıldı.

9

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden bir öğrenci, iklim değişikliği konusunda farkındalığı artırmak ve iklim değişikliği ile mücadelede bireysel eylemin önemine dikkat çekmek için sembolik bir jest olarak ağaç dikiyor.

 

10

Mersinli öğrencilerin tasarladığı posterler lise ödülü için yarıştı. Posterler, iklim değişikliği ile ilgili yerel eylem ihtiyacı konusunda farkındalık yaratmak için bir etkinlikte sergilendi.
 

11

Samsun'daki öğrenciler, çevre koruma ve iklim değişikliği ile mücadelede geri dönüşümün önemine dikkat çekmek için kendi kostümlerini atık maddelerden tasarladılar.
 

Etkinlikler yerel yönetimler, sivil toplum, akademik camia, iş dünyası ve medyadan gelen kilit paydaşlarla yerel düzeyde diyalog platformları geliştirmeyi amaçladı. Ayrıca, iklim değişikliği farkındalığı ve çevre koruma konularında bireysel eylemin rolünü vurgulamayı amaçladı. Kampanyanın kilit mesajı "Herkes bir fark yaratabilir", bireysel ve yerel eylemin Paris İklim Anlaşması hedeflerine ulaşılmasına yardımcı olduğunu ortaya koymaktaydı.

 

 


[1] Etkinliğin esas olarak planlandığı Haziran ayının Ramazana denk gelmesi ve takip eden tatil dönemi dolayısıyla Türkiye, iklim eylem haftasını planlanan dönemde kutlayamadı. Bu nedenle kutlama etkinlikleri Ekim ayına kaydırıldı.