fbpx Ufuk Avrupa Programı Açılış Etkinliği Düzenlendi | AB Türkiye
Horizon Europe Launch Event in Turkey

Ufuk Avrupa Programı Açılış Etkinliği Düzenlendi

11.04.2022 Pt - 11:26

Ufuk Avrupa’nın, Türk kurumları ve özellikle Türk sanayilerinin programa katılımını artırmaya odaklanan, açılış etkinliği 21-22 Mart 2022 tarihlerinde İstanbul gerçekleştirilmiştir. Etkinlik, Türk araştırma ve inovasyon ekosistemini temsil eden 250'den fazla üst düzey katılımcıyı fiziksel olarak, 400 katılımcıyı da sanal ortamda bir araya getirmiştir.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından organize edilen etkinlik, Rekabetçi Sektörler Programı çerçevesinde AB ve Türkiye Cumhuriyeti’nin eş-finansman sağladığı ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürüttüğü “Ufuk 2020 Faz II” Teknik Destek Projesi tarafından desteklenmiştir.

Türkiye, Ufuk Avrupa Programına 27 Ekim 2021'de resmen katılmıştır. Türk araştırmacılar, yenilikçiler ve akademik dünya, artık AB Üye Ülkelerinden katılımcılarla aynı koşullar altında programa katılabilmektedir.

Törende Prof. Dr. Hasan MANDAL (TÜBİTAK Başkanı), Büyükelçi Faruk KAYMAKCI (Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı), Mustafa VARANK (Sanayi ve Teknoloji Bakanı), Mariya GABRIEL (Avrupa Komisyonu’nun Yenilik, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten Sorumlu Üyesi) ve Avrupa Komisyonu’nun Araştırma ve Yenilik Genel Müdürlüğü’nden Genel Müdür Yardımcısı Signe Ratso tarafından açılış konuşmaları yapılmıştır.

Etkinliğin geri kalan kısmında, Avrupa Komisyonu ve Türk paydaşların katılımıyla, özellikle Ufuk Avrupa, EIC ve Clean Planet'ın endüstriyi ilgilendiren yönlerine odaklanan çeşitli alanlarda panel oturumlarına ev sahipliği yapılmıştır. Ayrıca Ufuk 2020’de başarılı olan Türk paydaşları için bir ödül töreni gerçekleştirilmiştir.