fbpx Ukrayna: Rusya’nın Kırım’da askere alma ve seferberlik çalışmalarına ilişkin AB Sözcüsü tarafından yapılan açıklama | AB Türkiye
a

Ukrayna: Rusya’nın Kırım’da askere alma ve seferberlik çalışmalarına ilişkin AB Sözcüsü tarafından yapılan açıklama

01.11.2022 Sa - 12:11

Bugün Rusya Federasyonu, Kırım’da yaşayan halkın Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri'nde askere alınması için,yasadışı şekilde ilhak edilen Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol kentinde askerlik kampanyası başlatmıştır. Kampanya, Rusya'nın 21 Eylül'de ilan ettiği ve Kırım sakinlerinin sebepsiz yere hedef alınmasını da içeren seferberlikten kısa süre sonra başlatılmıştır.

Kırım Tatarları, Rusya’nın seferberlik talimatının uygulanmasında kasıtlı ve orantısız biçimde hedef alınmakta ve edinilen bilgilere göre, geçmişten beri anavatanları olan Ukrayna’ya karşı Rusya’nın başlattığı saldırılara katılmaya zorlanmaktadır. 

Bugün atılan bu adım, uluslararası hukukun bir kez daha Rusya tarafından ihlalidir. Birleşmiş Milletler üyesi olarak ve BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olmasının getirdiği özel sorumlulukla, Rusya’nın insan haklarını koruma yükümlülüğü bulunmaktadır ve buna yasadışı olarak ilhak ettiği Ukrayna toprakları da dahildir. 

AB, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol kentinin Rusyatarafından yasadışı ilhakını tanımaz ve tanımayacaktır. AB aynı zamanda Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Zaporijya veHerson bölgelerinin de Rusya tarafından yasadışı ilhakını kararlılıkla reddeder ve tartışmasız biçimde kınar. Bu bölgelerin tamamı Ukrayna’nındır ve öyle kalacaktır. 

AB, Ukrayna’nın uluslararası tanınan sınırları dahilindebağımsızlık, egemenlik ve toprak bütünlüğüne desteğini kararlılıkla sürdürmektedir. AB, Rusya’nın uluslararası hukuka yönelik tüm ihlallerine son vermesini, ve tüm askeri birliklerini ve ekipmanını Ukrayna topraklarının tamamındanderhal, tamamen ve koşulsuz olarak çekmesini talep eder.