fbpx Pamir Sineması / Cinema Pameer (80') | AB Türkiye
Pameer

Pamir Sineması / Cinema Pameer (80')

Yıl: 2019

Yönetmen: Martin Von Krogh

Süre: 80’

Dil(ler): Darice, Urduca, Peştuca

Ülke: İsveç

Oyuncular: Said Khalid Sadat, Mohammad Ashraf Shrafi, Mohammad Naqib, Nazifa Hashimi, Mohammad Ewaz, Fazel Rahim, Noor Aqha Sediqi, Abdul Hamid

Görüntü Yönetmeni: Martin Von Krogh

Kurgu: Herman Forsman

Müzik: Håkan Eriksson

Prodüksiyon Şirketi: Indio

Özet: Savaş yüzünden darmaduman olmuş Afganistan’ın Kâbil kentinde bir sinema, adeta bir sığınak haline gelmiştir. İnsanların yıkım ve yoksulluktan kaçarak sinemanın büyüsü ile gerçeklikten uzaklaştıkları bir sığınak. Film hem Pamir Sineması’nın perde arkasında yer alan karakterleri, hem de Kâbil’in gündelik hayatında sinema ile anlam ve ümit bulan insanları konu alıyor.

Yönetmenin biyografisi: Martin Von Krogh, İsveçli belgesel yönetmeni ve fotoğrafçı. İsveç’de yaşıyor ve uluslararası çalışıyor. Hem yayınlanan hem de sergilenen fotoğrafları ile dünya çapında pek çok ödül aldı. 20 yıllık fotoğrafçılık hayatı boyunca toplumsal ve insani konulara odaklandı; çalışmalarına modern çatışmaları yansıttı. 2008’de Newsweek dergisindeki bir görevi sırasında Pamir Sineması’ndan haberdar oldu ve bununla ilgili bir film çekmeye karar verdi. Seneler boyunca film yapımını öğrendi. Pamir Sineması yönetmenliğini yaptığı ilk uzun filmidir.