fbpx 11. AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu! | AB Türkiye
 AWARDS OF THE 11TH EU HUMAN RIGHTS SHORT FILM COMPETITION PRESENTED!

11. AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu!

11.12.2021 Ct - 15:25

İnsan hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği ve iklim krizi kategorilerinde yapılan 88 başvuru arasından seçilen filmlerin yönetmenleri Ankara’da düzenlenen törende ödüllerini aldı.  İnsan hakları alanında birincilik ödülü Larva adlı filmiyle Volkan Güney Eker’in oldu.  Bu yıl pandemi nedeniyle çevrimiçi düzenlenen 11. AB İnsan Hakları Film Günleri de 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde başladı.

AB Delegasyonu, daha önceki yıllarda olduğu gibi, reddedilemez ve devredilemez insan haklarına dair söyleyeceklerini sinemayla aktaran başvuru sahiplerini yarışmaya davet etti. 88 filmin katıldığı Kısa Film Yarışması’nın ödülleri 10 Aralık günü Ankara’da, pandemi koşulları gözetilerek düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Bu yılın jüri üyeleri Alin Taşçıyan, Prof. Alev İdrisoğlu, Avukat Özlem Yılmaz, Mert Fırat ve Selçuk Tepeli kazananları belirledi. İnsan hakları dalında Volkan Güney Eker, “Larva” filmiyle birincilik, Enis Manaz, “Le Periple d'Abella” filmiyle ikincilik, Kenan Çelik ile Enes Oruç, “Cihane Çöpe” adlı filmleriyle üçüncülük ödülüne değer görüldüler. Bu dalda Ekin Çuhadar ile Hemra Nida’ya “Pandemide Roman Kadın Olmak” filmiyle mansiyon ödülü verildi.  Toplumsal cinsiyet eşitliği ve iklim krizi kategorilerinde de İklim krizi kategorisinde Cihan Emre Zengin “2-0” adlı filmle, cinsiyet eşitliği kategorisinde de Şeref Akçay “Mokita” adlı filmle ödüle hak kazandılar. Tören Delegasyonun Youtube kanalı üzerinden de yayınlandı.

VE SIRADA 11. AB İNSAN HAKLARI FİLM GÜNLERİ !

AB İnsan Hakları Film Günleri, 2011 yılından bugüne Türkiyenin çeşitli kentlerinde Avrupa filmlerini izleyicilerle ücretsiz olarak buluşturuyor.  Etkinlik bu yıl 10-19 Aralık tarihleri arasında, pandemi sebebiyle çevrimiçi olarak gerçekleştiriliyor. Film Günlerinde kısa ve uzun metrajlı, uluslararası ödüllü, toplam 28 Avrupa filmi gösterimde.  Tüm filmler Türkçe ve İngilizce altyazılı ve ayrıntılı Türkçe altyazılı olarak gösteriliyor. Film günleri sadece film gösterimleri ile kalmıyor; bunun ötesinde, izleyicileri söyleşiler aracılığıyla yönetmenlerle de buluşturuyor.

Bu yılki film seçkisi, en acil sorun olan iklim krizi, kadının toplumdaki konumu, toplumsal cinsiyet eşitliği, siyasi temsil ve ifade özgürlüğünden, eğitim hakkı, sağlık hizmetlerine erişim hakkı, göç ve kültürel diyaloğa uzanan çeşitli temaları içeriyor; hatta gelecekte yapay zekânın rolü üzerine düşünmeye çağırıyor. AB Türkiye Delegasyonu, belgesel, yarı belgesel, kurgu, animasyon ve stop-motion' gibi çeşitli tür ve tekniklerdeki bu filmlerin herkes için ufuk açıcı ve ilham verici olmasını umuyor.

Ayrıntılı güncel bilgiye AB Delegasyonunun internet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından ulaşılabilir.

AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması Ödül Töreni       : 10 Aralık 2021; https://youtu.be/kqHSjdbctG4

AB İnsan Hakları Film Günleri                                          : 10–19 Aralık 2021; çevirimiçi gösterimler

Etkinlik sayfaları      :

https://www.avrupa.info.tr/tr/HRFD2021  ve  https://www.avrupa.info.tr/tr/2021-insan-haklari-film-yarismasi

Film gösterim sayfası           : https://www.festivalscope.com/page/euhrfd-2021/

Katalog : https://www.avrupa.info.tr/sites/default/files/uploads/11th%20EU%20HRFD_catalogue%20in%20Turkish.pdf

Daha fazla bilgi için:

Dilek Tütüncü, Bilgi ve İletişim Sorumlusu

Tel: 0312 459 87 00

E-posta: dilek.tutuncu@eeas.europa.eu

Basın irtibat:

Miray Akdağ, AB Türkiye Delegasyonu Basın Müşaviri

Tel: 0312 4598700

E-posta: miray.akdag@eeas.europa.eu