Let's celebrate 26 September European Day of Languages together!

26 Eylül Avrupa Diller Günü'nü Birlikte Kutlayalım!

25.09.2019 Çar - 09:50

25/09/2019
26 Eylül günü, 10 Avrupa ülkesini temsil eden kültür enstitüleri ve konsolosluklar, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ile beraber Avrupa Diller Günü’nü kutlayacak. Üniversitenin Prof. Dr. Fuat Sezgin Kongre Merkezi’nde 12:00-18:00 arasında gerçekleştirilecek olan etkinliğe Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Eleftheria Pertzinidou da katılacak.

Eğlenceli dil etkinlikleri ve oyunları (Speak-Dating, Babil Kulesi, Ortak Sözcükler vs.), heyecanlı yarışmalar (Avrupa Hazine Avı, Avrupa Dil Quizi), sürpriz hediyeler ve cazip ödüller (birçok Avrupa dilinde dil kursu ödülü gibi) katılımcıları bekliyor! Tüm bunların yanı sıra etkinlik süresince ziyaretçiler, kurulacak olan 10 Avrupa ülkesi standında ülkelerin dilleri ve kültürleri hakkında pek çok şeyi de keşfedip öğrenebilecek.

Gelin siz de bu ücretsiz etkinliklere katılarak yabancı bir dilde sandığınızdan daha çok sözcük bildiğinizi;  kültürleri ve dilleriyle, Avrupa’nın ne kadar yakınınızda olduğunu bir kez daha fark edin!

İstanbul Üniversitesi iş birliğinde, EUNIC İstanbul (Avrupa Birliği Ulusal Kültür Enstitüleri) himayesinde ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu katkılarıyla düzenlenen bu yılki etkinlik Bulgaristan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, Cervantes Enstitüsü, Goethe-Institut, Hollanda Eğitim Ofisi-Neso Türkiye, Institut Francais, İstanbul Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi, İtalyan Kültür Merkezi, Macar Kültür Merkezi, Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve Sismanoglio Megaro’yu bir araya getiriyor.

 

Etkinlik Yeri:

İstanbul Üniversitesi, Prof. Dr. Fuat Sezgin Kongre ve Kültür Merkezi:

İstanbul Üniversitesi, Beyazıt Sk., 34290 Fatih/İstanbul

Tarih: 26 Eylül 2019, Perşembe, saat 12.00-18.00

Girişler ücretsizdir

 

Arka Plan

Strazburg’da yer alan Avrupa Konseyi’nin girişimiyle, Avrupa Diller Günü 2001 yılından bu yana her yıl 26 Eylül’de kutlanmaktadır. Avrupa Konseyi'nin 47 üye ülkesinde temsil edilen 800 milyon Avrupalı, Avrupa çapında, her yaşta, okul içinde ve dışında daha fazla dil öğrenmeye teşvik edilmektedir. Avrupa Diller Günü münasebetiyle, Avrupa'nın dört bir yanında çocuklar için ve çocuklarla birlikte faaliyetler, televizyon ve radyo programları, dil kursları ve konferans gibi çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Ayrıntılı bilgi için lütfen Avrupa Diller Günü’nün resmi sayfasını ziyaret ediniz: http://edl.ecml.at/

 

Basınla ilgili sorularınız için:

Miray Akdağ  - Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Basın Müşaviri miray.akdag@eeas.europa.eu

M +90 532 624 93 56 / T +90 312 459 88 77