The 7th EU Human Rights Film Days start tomorrow!

7. AB İnsan Hakları Film Günleri yarın başlıyor!

30.11.2017 Per - 17:01

İnsan hakları, kadın ve çocuk hakları, din ve vicdan hürriyeti, mültecilerin durumu…

Avrupa Birliği 42 belgeselle insan hakları sorunlarını gündeme getirmeye devam ediyor.  Ankara, İstanbul, Giresun ve Kars’ta yapılacak film gösterimlerinin ardından Avrupalı yönetmenler izleyiciyle buluşacak.  62 filmin katıldığı AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışmasını kazananlar 9 Aralık’ta açıklanacak.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu'nun düzenlediği, 7. AB İnsan Hakları Film Günleri başlıyor.  AB üye ülkeleri ve kültür merkezlerinin katkılarıyla, 10 Aralık İnsan Hakları Günü çerçevesinde düzenlenen etkinlik Ankara, İstanbul, Giresun ve Kars’ta "Hayalperestler", "Yitik Cennet", "Haksızlığa Uğrayanlar" ve "Çocuklar" kategorilerinde 42 belgeseli izleyicilerle buluşturuyor.

İnsan Hakları Film Günleri kapsamında, öğrenciler, insan hakları savunucuları, sinemaseverler ve konuya duyarlı herkes insan hakları konulu belgesel filmleri 4-14 Aralık tarihlerinde Ankara’da, 1-14 Aralık’ta İstanbul’da, 1-4 Aralık’ta Kars’ta, 9-12 Aralık’ta Giresun’da izleyebilecek.

İstanbul’da Fransız Kültür Merkezi, Atlas Sineması, Pera Müzesi ve Caddebostan Kültür Merkezi’nde, Ankara’da Goethe Enstitüsü ile Büyülü Fener Sineması’nda, Kars’ta Şehir Sineması’nda, Giresun’da ise Giresun Belediyesi Vahit Sütlaş Sahnesi’nde yapılacak gösterimler halka açık ve ücretsiz olacak.

Film gösterimlerinin ardından Avrupalı yönetmenlerin, STK temsilcilerinin, insan hakları savunucularının ve akademisyenlerin katılımıyla insan hakları üzerine paneller düzenlenecek.  Yönetmenler izleyicilerle sohbet edecek, soruları cevaplayacak.

HENÜZ HERŞEYİ KAYBETMİŞ DEĞİLİZ

Film Günleri için AB Delegasyonu tarafından hazırlanan sunum metninde şu görüşlere yer verildi:  “2017’de dünya çapında insan hakları savunucuları ve demokrasi taraftarları, bir kez daha, net kazanımlardan ziyade soru işaretleri ile karşı karşıya.  Başta en korunmasız kişiler olmak üzere, insan haklarından herkesin gerçek anlamda faydalanması nasıl sağlanabilir?  Henüz her şeyi kaybetmiş değiliz!  Daha fazla adalet ve sürdürülebilir kalkınma mücadelesine öncülük edebilecek, tabiri caizse birkaç ‘Hayalperest’ var.  Hayallerinin hepsi gerçekleşmese de, bu insanlar kesinlikle ilham kaynağı olarak yolumuzu aydınlatıyor.  Bazıları Türkiye’deki izleyicileri ile buluşabilmek için kıtanın öteki yakasından gelecek; onlara görüşme fırsatını kaçırmamak için AB Türkiye Delegasyonunun web sitesinde www.avrupa.info.tr ve facebook adresinde /EUinTurkey tüm filmler için yayınlanacak olan panel duyurularını takip edebilirsiniz.”

KISA FİLM YARIŞMASI SONUÇLANIYOR

Etkinlik kapsamında yine bu yıl 7. kez düzenlenen AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması’nın kazananları da 9 Aralık tarihinde düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak.

Yarışmaya katılan 62 film arasında finale kalmayı hak eden 10 film 8 Aralık’ta jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek.  Jüri üyeleri Derya Alabora, Sevim Gözay, Sevna Somuncuoğlu, Prof. Dr. Emin Önder ve Derya Durmaz yarışmada ilk üçe giren kısa filmleri belirleyecek.

 

Detaylı bilgi için:  https://www.avrupa.info.tr/tr/7-avrupa-birligi-insan-haklari-film-gunleri-7116

Basınla ilgili sorular için lütfen Delegasyonla temasa geçiniz:

Miray Akdağ Uluç – AB Türkiye Delegasyonu Basın Müşaviri

miray.akdag-uluc@eeas.europa.eu

M +90 532 624 93 56 / T +90 312 459 88