9 May Europe Day Celebrations Coincide with the Joy of Ramadan: European Union to Hold Fast-Breaking Dinners in 18 Provinces

9 Mayıs Avrupa Günü Kutlamalarında Ramazan Coşkusu: Avrupa Birliği 18 İlde İftar Yemekleri Düzenliyor

07.05.2019 Sa - 21:51

07/05/2019

Bu yıl 9 Mayıs Avrupa Günü kutlamaları Ramazan ayında yapılıyor. AB Türkiye Delegasyonu AB Bilgi Merkezleri ile birlikte Mayıs ayı boyunca 18 ilde düzenleyeceği iftar sofralarında halkla bir araya geliyor. Ayrıca tüm Ankaralılar 11-12 Mayıs günlerinde açık olacak Geleneksel Ramazan Eğlenceleri Çadırına davetliler.  Bu yıl da Avrupa Günü münasebetiyle Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın vereceği konserin ardından bir resepsiyon düzenlenecek. Avrupa Günü resepsiyonları İzmir ve İstanbul'da da düzenlenecek. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Christian Berger şunları söyledi; "Avrupa günü kutlamaları bu yıl Mübarek Ramazan ayında yapılıyor. Bu vesileyle 18 ilde Ramazan coşkusunu iftar sofralarında Müslümanlarla paylaşmak istedik." 
 

Bu yılki Avrupa Günü kutlamaları Ramazan Ayı boyunca devam edecek. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve 20 ilde Sanayi ve Ticaret Odaları bünyesinde faaliyet gösteren Avrupa Birliği Bilgi Merkezleri, halkla Ramazan coşkusunu paylaşmak üzere iftar yemekleri düzenleyecek. Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, İstanbul, Konya, Mersin, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Van, Denizli ve Kayseri'de düzenlenecek olan iftar yemeklerine sivil toplum örgütleri ve iş camiasının temsilcilerinin yanı sıra gençler, öğrenciler ve göçmenler katılacaklar. 


Ramazan kutlamaları boyunca Ramazan Eğlenceleri Çadırları kurulacak

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu her yıl 9 Mayıs Avrupa Günü münasebetiyle büyük bir resepsiyon düzenlemektedir. Bu yılki resepsiyonda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından Avrupa Günü konseri verilecek.

Ancak Ankara'daki kutlamalar bununla sınırlı kalmıyor. Delegasyon, 11-12 Mayıs'ta Ankara Çukurambar’daki Çankaya Belediyesi Uğur Mumcu Parkında Çankaya Belediyesi ev sahipliğinde Ramazan Eğlenceleri Çadırı kuracak. İftar sonrası eğlencelerin geç saatlere kadar süreceği Çadıra tüm Ankaralılar davetli. Ücretsiz eğlencelerin ve ikramların yer alacağı çadırda Hacivat-Karagöz gösterileri, kukla gösterisi, sihirbaz şovu, palyaçolar, hokkabazlar, kanto gösterisi, orta oyunu ve meddah görmek mümkün. Çocuklar da çeşitli animasyonlar, yüz boyama aktivitesi ve köpük şovunun yer aldığı kendi yaşlarına uygun faaliyetlerde eğlenebilecek. Gece boyunca çadırı ziyaret eden misafirlere horoz şeker, şerbet, macun, pamuk şekeri, mısır, çay ve kahve ikram edilecek. AB Türkiye Delegasyonu çadıra tüm Ankaralıları bekliyor.

 

İzmir ve İstanbul'da Avrupa Günü Kutlamaları

Delegasyon, Avrupa Günü kutlamaları çerçevesinde İzmir ve İstanbul'da resepsiyonlar düzenleyecek. İstanbul'da her yıl düzenlenen Avrupa Günü resepsiyonunda bu yıl tanınmış ses sanatçısı Adrienne Haan sahne alacak. 8 Mayıs'ta İzmir'de düzenlenen resepsiyon ile birlikte, Gündoğdu Meydanında Avrupa Birliği'nin Türkiye genelinde desteklediği projelerden örneklerin sergilendiği bir açık hava sergisinin açılışı gerçekleştirilecek. İzmirliler 8-13 Mayıs tarihlerinde sergiyi ziyaret edebilirler.

 

9 Mayıs Avrupa Günü nedir?

9 Mayıs 1950'de, dönemin Fransız Dışişleri Bakanı Robert Schuman, Avrupa için bir vizyon ortaya koyan ve bu vizyonun hayata geçirilmesi için gereken kurumları tespit eden Schuman Bildirgesini yayınladı. Böylelikle günümüzde Avrupa Birliği olarak bilinen yüzyılın en iddialı barış projesi başlamış oldu. Bu yeni başlangıç Avrupa Günü olarak tüm AB üye devletlerinde, aday ülkelerde ve Avrupa Birliği'nin mevcut olduğu ülkelerde kutlanmaktadır.

 

Etkinlik listesi ve programla ilgili ayrıntılı bilgi için bakınız: http://www.avrupa.info.tr

 

Basınla ilgili sorularınız için:

Miray Akdağ  AB Türkiye Basın Müşaviri; M +90 532 624 93 56, Tel: +90 312 4598877

miray.akdag@eeas.europa.eu